ایرج راد شفاف سازی كرد

مصوبه تازه دولت، ربطی به كرونا ندارد

مصوبه تازه دولت، ربطی به كرونا ندارد

اخیرا خبری درباره برقراری بیمه بیکاری هنرمندان منتشر گردید و این قشر که اغلب آنان در دوران کرونا ناچار به خانه نشینی شده اند، دلگرم شدند که دولت، چاره ای برای بیکاری و بی پولی آنان اندیشیده است اما به فاصله اندکی، ایرج راد، رئیس هیات مدیره خانه تئاتر اعلام نمود که مصوبه جدید ربطی به کرونا و نتایج آن ندارد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، روز یکم دیماه خبری به نقل از سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر گردید با این مضمون که دولت با برقراری بیمه بیکاری اهالی فرهنگ، هنر و رسانه موافقت کرده و این مورد به تصویب رسیده است.
از آنجائیکه در چند ماه گذشته و پس از همه گیری کرونا که تعطیلی خیلی از فعالیتهای فرهنگی و هنری را به دنبال داشت، بارها مبحث امنیت شغلی و بیمه ایام بیکاری، بعنوان یک مطالبه جدی از جانب جامعه فرهنگی عنوان شد، انتشار این خبر کورسوی امیدی در دل هنرمندان ایجاد کرد که شاید این مصوبه جدید در دوران کرونا، دست آنان را بگیرد و بخشی از دغدغه هایشان را برطرف کند.
البته در این خبر جزییاتی درباره چگونگی و همچنین زمان اجرای این مصوبه اعلام نشده بود. با این وجود چون خیلی از هنرمندان در چند ماه گذشته انتقادها و درخواست های خویش را در زمینه مسئله امنیت شغلی مطرح کرده بودند، این ذهنیت در بخشی از جامعه هنری بوجود آمد که شاید این انتقادها موثر بوده و به جایی رسیده است. بویژه که در بخشی از این خبر، وزیر فرهنگ هم، شرایط سخت هنرمندان را در دوران کرونا تایید کرده بود. بدین ترتیب این امید قوت گرفت که شاید مصوبه تازه بسرعت به جریان بیفتد.
اما ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر و رئیس شورایعالی خانه هنرمندان ایران به ایسنا می گوید: مصوبه اخیر دولت درباره برقراری بیمه بیکاری اهالی فرهنگ و رسانه، ربطی به دوره کرونا ندارد بلکه مصوبه ای است که پیشتر در انجمن های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه مطرح گردیده است.
او که در انجمن های صنفی سراسری فرهنگ و هنر و رسانه بعنوان نماینده هنرمندان تئاتر حضور دارد، توضیح می دهد: پیش از این در انجمن های صنفی سراسری، مبحث حقوق ایام بیکاری اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در ماده 92 برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب شده است.
راد یادآوری می کند: بند «چ» ماده 92 در ارتباط با امنیت شغلی است که تصویب شده بود و بند «ح» آن که در ارتباط با حقوق ایام بیکاری است، باقی مانده و تصویب نشده بود.
او ادامه می دهد: «آنچه اخیرا یعنی روز 30 آذر ماه تصویب شده و وزیر فرهنگ و ارشاد از آن اطلاع داده اند، در ارتباط با تصویب همین بند «ح» است که از قبل باقی مانده بود و اخیرا در هیات دولت، کار نهایی بر آن صورت گرفته است ولی این مصوبه ربطی به دوران کرونا و برقراری بیمه بیکاری هنرمندان در این مقطع ندارد.»
شکی نیست که این مصوبه، اتفاقی مبارک است ولی با عنایت به این که هیچ گونه جزییاتی درباره چگونگی و زمان بندی اجرای آن و هم تأمین اعتبارش اعلام نشده، بیشتر به یک مبحث مبهم تبدیل گشته که پرسش های بسیاری برای جامعه فرهنگی و هنری بوجود آورده است.


منبع:

1399/10/07
12:21:30
5.0 / 5
1233
تگهای خبر: تئاتر , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس دونی