اعلام برنامه های شب یلدا در مراكز كانون

اعلام برنامه های شب یلدا در مراكز كانون

به گزارش لباس دونی ویژه برنامه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت «شب یلدا» در مراکز فرهنگی هنری سراسر کشور به صورت مجازی برگزار می گردد.


به گزارش لباس دونی به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، سال جاری برای قدردانی از تلاش فداکارانه و شبانه روزی کادر درمان بخصوص پرستاران برای مبارزه با کرونا و مصادف شدن روز پرستار با «شب یلدا»، برخی از برنامه های کانون پرورش فکری به پاسداشت کادر درمان مراکز بهداشتی و درمانی اختصاص یافته است.
بر همین اساس، برنامه های «شب یلدا» از جانب انجمن های قصه گویی، عکاسی، شاعران، نویسندگان، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و سرود در تمامی استان ها برپا می شود.
این برنامه ها در بستر پرتال اینترنتی کانون پرورش فکری به نشانی kpf.ir و صفحه های رسمی کانون در شبکه های اجتماعی برگزار می شود.
گرامی داشت روز پرستار هم زمان با شب یلدا
بنا بر اعلام، هم زمان با شب یلدا و تقارن آن با میلاد حضرت زینب کبری(س) و گرامی داشت روز پرستار، ویژه برنامه معرفی حضرت زینب(س) و روز پرستار از جانب مربیان به صورت پادکست، پویش کارت پستال سازی ولادت حضرت زینب(س) و شب یلدا از جانب اعضا و مربیان برای تبریک به پرستاران و کادر درمان، انتشار فراخوان های نقاشی و مجسمه های سفالی به مناسبت این روز، تهیه نماهنگ های کوتاه و در رابطه با روز پرستار و تشکر از زحمات آنان از جانب مربیان، برنامه «بلندترین شب قرنطینه»، خواندن اشعار در منقبت و منزلت بزرگ بانوی کربلا و نقاشی های خلاقانه با مبحث یلدا و روز پرستار از جانب مربیان و اعضا در صفحه های مجازی کانون برگزار می گردد.
قصه گویی و نقالی، هم زمان با بلندترین شب سال
صفحه های مجازی کانون به مناسبت شب یلدا مبادرت به برگزاری سومین جشنواره قصه گویی بومی محلی «چله قصه ها»، ویژه برنامه قصه گویی «مه ته ل، چله، زمسان»، ویژه برنامه قصه گویی با حضور صدا و سیما، ویژه برنامه های فرهنگی، هنری و ادبی شامل قصه گویی، حافظ خوانی، نقالی، موسیقی و...، قصه گویی مادربزرگ ها، قصه گویی با مبحث یلدا و کاردستی، قصه گویی ننه سرما، قصه گویی «چیله کئجه سی»، قصه گویی «از چله کوچیکه تا چله بزرگه»، قصه گویی با عنوان «اوسانه مادربزرگ»، بازی حدس کلمات، اجرای قصه بومی محلی از جانب اعضای انجمن های قصه گویی و مربیان، انتشار ویدیوهای قصه گویی، نشست های تخصصی انجمن های قصه گویی، قصه گویی برای دانش آموزان مدارس و اجرای شاهنامه خوانی و نقالی از جانب اعضای برگزیده نقال کانون خواهند کرد.
حافظ خوانی و شعرخوانی به مناسبت شب یلدا
حافظ خوانی و شعرخوانی از جانب اعضا و مربیان، پویش حافظ خوانی در جمع خانواده، فال حافظ همراه با توضیح هایی در مورد گرفتن فال حافظ از جانب مربیان، حافظ خوانی و تفسیر غزل از حافظ، فراخوان خوش نویسی با مبحث حافظ نویسی، شعرخوانی با زبان محلی، تهیه نماهنگ حافظ خوانی، پویش خوش نویسی با مبحث «تفالی به حافظ»، حافظ خوانی و معرفی شب یلدا در کارگاه خوش نویسی و... همچون برنامه های مراکز کانون در شب یلدا است.
برگزاری مهرواره «شو چله» بر مبنای قصه های بومی
صفحه های مجازی کانون همینطور مهرواره قصه گویی شو چله (شب یلدا) با استفاده از متون ادب فارسی و قصه های بومی محلی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان (مربیان، معلمان، پدربزرگ ها، مادربزرگ ها)، مهرواره «الو قصه»، اختتامیه مهرواره «قصه های ماندگار» ویژه مربیان، نوجوانان، پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و همه علاقه مندان به قصه گویی، مهرواره شعری برای شب یلدا و مهرواره «از نو بنویس» بخش مکاتبه ای ادبی کانون ویژه شب یلدا را برگزار می کنند.
عکاسی و کاردستی با نمادهای شب یلدا
انتشار فراخوان «من و پدر بزرگم، یلدای کرونایی»، فراخوان عکاسی با مبحث انار، مسابقه عکاسی با مبحث «یلدا در خانه ما»، پویش عکاسی «انار صددانه یاقوت»، عکاسی با مبحث شب یلدا و قرار دادن آثار در صفحه های انجمن عکاسی، ویژه برنامه عکس نوشت یلدایی ویژه اعضای انجمن های ادبی و عکاسی (نمایشگاه مجازی)، مسابقه عکس «من و یلدا، آداب و رسوم شب یلدا، ارسال عکس پدربزرگ ها و مادربزرگ ها»، چالش کاردستی های یلدایی درست نماییم در گروه های مراکز سیار و پستی با عنوان «تقدیم می کنم به کادر درمان»، کارگاه کاردستی با مبحث ساخت نمادهای یلدایی، یلدا در قرنطینه (کاردستی خلاق اعضا از نمادهای یلدا)، آموزش کاردستی های یلدایی در کارگاه های برخط، آموزش کاردستی میوه های شب یلدا و... از دیگر برنامه هایی به حساب می آید که برای این شب تدارک دیده شده است.
یلدای مجازی کانون
برگزاری کارگاه سفال گری و ساخت نمادهای یلدا، کارگاه آموزشی پتینه و ساخت دیوارکوب یلدایی، خوانش داستان های یلدا از جانب اعضا و مربیان، انتشار نماهنگ های شاد با مبحث یلدا، معرفی شب یلدا و آداب و رسوم این شب، سخنرانی هایی با مبحث آیین های یلدا، اجرای موسیقی، یلدا در دیگر کشورهای فارسی زبان، مسابقه سفره آرایی یلدایی، پخش سرودهای ویژه شب یلدا، ویژه برنامه «یلدا در سایه کرونا»، ویژه برنامه «یلدای مهر، یلدای مجازی»، اجرای فیلم تئاتر کودک و نوجوان با عنوان «یلدانت»، ویژه برنامه «یک قاچ لبخند»، ویژه برنامه «همنشین شب روشن»، اجرای نمایش به صورت زنده، برگزاری جشن مجازی یلدا مبارک و پخش انیمیشن ننه سرما، از دیگر برنامه هایی است که کانون در نظر گرفته است.
همینطور نمایشگاه مجازی آثار نقاشی و عکس اعضا، نوشتن جملاتی با مبحث های خداحافظی با پاییز و سلام به زمستان در کارگاه های ادبی، مسابقه تزیین هندوانه و سفره یلدایی، پویش دور از هم برای هم دعا نماییم، بیان خاطرات شیرین یلدایی، معرفی تاریخچه یلدا در ایران به صورت نماهنگ، ساخت پادکست (خاطره گویی پدربزرگ و مادربزرگ ها)، «از یلدا چه می دانیم؟» (پیشینه شب یلدا نزد ایرانی ها و تنقلات و خوردنی های شب یلدا و دلیل انتخاب آن ها)، ویژه برنامه ادبی دورهمی «یلدا، امید، سلامتی» ویژه اعضای شاعر نوجوان، برگزاری پویش نقاشی با مبحث «خاطرات یلدا» در کارگاه های برخط، چالش تبریک به «پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یادت نره» ویژه اعضا و به صورت پیام صوتی با رویکرد سال جاری یلدا در خانه می مانیم، اجرای استندآپ کمدی با مبحث شب یلدا و زمستان از جانب اعضای مراکز کانون پرورش فکری و... هم همچون برنامه هایی است که به این مناسبت اختصاص دارد.1399/09/29
22:34:38
5.0 / 5
1182
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تئاتر , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی