سهم موسیقی و تجسمی از بودجه ۱۴۰۰

سهم موسیقی و تجسمی از بودجه ۱۴۰۰

برمبنای لایحه بودجه ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، مجموع بودجه های پیشنهادی موسیقی و هنرهای تجسمی به 125 میلیارد و 900 میلیون تومان می رسد. بودجه پیشنهادی این دو حوزه در سال 1400 نسبت به سال قبل با افزایش بیش از 30 میلیارد تومان همراه بوده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، معاونت پارلمانی رئیس جمهوری روز چهارشنبه (۱۲ آذرماه)، لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تقدیم رئیس مجلس کرد. در این لایحه بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک هزار و ۲۵۵ میلیارد و ۸۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
از میان بودجه در نظر گرفته شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۲۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به بخش های هنرهای تجسمی و موسیقی اختصاص داده شده است. این رقم که سال قبل ۸۹ میلیارد و ۳۲۸ میلیون تومان بوده است، در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰، با حدود ۳۶ میلیارد تومان افزایش همراه بوده است.

******
در لایحه بودجه تنظیم شده توسط دولت، سهم «برنامه حمایت و گسترش هنرهای تجسمی» ۴۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است. این رقم پیشنهادی سال قبل ۳۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون تومان بود. این رقم با حدود ۱۰ میلیارد افزایش همراه بوده است.
زیر مجموعه های این ردیف بودجه به شرح زیر است:
پشتیبانی از آموزش، ترویج و حفظ آثار بومی و قومی ایران اسلامی (۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از موسسات، انجمن ها، مراکز و تشکل های صنفی هنرهای تجسمی (۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) نظارت بر کارهای تجسمی (۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از حضور بین المللی هنرمندان تجسمی (۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) کمک به تقویت آرشیوهای هنر بومی (یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) کمک و پشتیبانی از برگزاری نمایشگاه ها و همایش های هنری تجسمی (۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) کارهای موزه هنرهای معاصر (۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) صدور مجوز برگزاری جشنواره ها، نمایشگاه ها، دوره ها و کارگاه های آموزشی هنرهای تجسمی، تاسیس نگارخانه ها، ورود و خروج آثار هنری، نصب مجسمه و یادمان و علایم و نشانه ها (۴ میلیارد تومان) همچنین در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰ برای بخش «برنامه حمایت و صیانت از موسیقی ملی»، ۸۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این رقم در بودجه پیشنهادی سال ۹۹، ۵۵ میلیارد و ۹۰۷ میلیون بوده که امسال با افزایش حدودا ۲۵ میلیاردی همراه شده است.
زیر مجموعه های این ردیف بودجه به شرح زیر است:
ایجاد آرشیو ملی موسیقی ایران (یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از برگزاری جشنواره های موسیقی (۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از تولید، ساخت و اجرای موسیقی صحنه ای (۲۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از حفظ و اشاعه موسیقی نواحی و آئینی ایران (۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) نظارت بر کارهای حوزه موسیقی (۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از حضور بین الملل موسیقدانان و گروه های موسیقی (یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) کمک به موسسات، مراکز، انجمن ها، کانون ها و تشکل های صنفی موسیقی (۸۰۰ میلیون تومان) پشتیبانی از ارکسترهای ملی و سمفونیک (۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان) کمک به خانه موسیقی و موزه موسیقی (۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) کمک به بنیاد فرهنگی هنری رودکی (۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان) صدور مجوز انتشار آثار موسیقی، اجرای موسیقی، پروانه تاسیس و فعالیت مراکز موسیقی (۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)منبع:

1399/09/17
12:18:15
5.0 / 5
1325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی