برگزاری دوره های اقراء در سرتاسر كشور توسعه می یابد

برگزاری دوره های اقراء در سرتاسر كشور توسعه می یابد

لباس دونی: معاون اجرایی شورایعالی قرآن، اظهار داشت: در جهت تكمیل گسترش سنت اقراء، طرح توسعه دوره های این حركت پرارزش قرآنی با استفاده از ظرفیت حدود ۱۰۰ نفر از استادان، قاریان و حافظان در دستور كار قرار گرفته است.به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورایعالی قرآن، سنت اقراء یکی از سنت های رایج تعلیم و تعلم قرآن از صدر اسلام تابحال بوده است. در این روشِ آموزش، قاری با قرائت یک دوره کامل قرآن نزد استاد و شیخ قرائت (مُقری)، نحوه تلفظ و ادای دقیق حروف و کلمات قرآن را فرا می گیرد تا الفاظ قرآن با دقت و امانت، نسل به نسل و سینه به سینه حفظ شده و به صورت شفاهی منتقل گردد. با این شیوه، سلسله اسناد قرائت که نهایتاً به قرائت پیامبر گرامی اسلام می رسد هم حفظ می شود.

نهادینه کردن و ترویج رسمی این سنت حسنه در جمهوری اسلامی ایران، از سال ۱۳۹۵ در دستور کار شورایعالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم قرار گرفت. با برنامه ریزی انجام شده، بزودی دوره های تخصصی اقراء در سرتاسر کشور توسعه خواهد یافت.
محمدتقی میرزاجانی، در این حوزه اظهار داشت: نظر به اهمیت گسترش سنت اقراء و باتوجه به بستر مناسبی که در چند سال گذشته با حضور شیوخ صاحب اجازه؛ شیخ محمد فهمی عصفور از مصر، دکتر رفعت علی دیب از سوریه و مرحوم شیخ محمود کرخی از عراق، در کشورمان فراهم شده، بنا شد در جهت تکمیل این حرکت ارزشمند، طرح توسعه دوره های اقراء با استفاده از ظرفیت حدود ۱۰۰ نفر از استادان، قاریان و حافظانی که در این چندسال موفق به دریافت اجازه قرائت شدند در دستور کار قرار گیرد.

این طرح که بزودی شروع می شود در چند مرحله اجرا خواهد شد و همچون مخاطبان آن، اساتید فعال در حوزه آموزش قرآن و قاریان و حافظان ممتازی هستند که در صداوسیما تلاوت می کنند.

معاون اجرایی شورایعالی قرآن خاطرنشان کرد: جزئیات بیشتری از این طرح متعاقباً به جامعه قرآنی و رسانه ها اطلاع رسانی می شود. از همکاری با نهادها و تشکل هایی که آمادگی مشارکت در اجرای این برنامه را دارند استقبال می نماییم، چونکه اساسا با همکاری و هم افزایی، این گونه طرح ها با کیفیت بهتری عملیاتی خواهد شد.


1399/08/17
13:48:59
5.0 / 5
1725
تگهای خبر: آموزش , تخصص , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی