سفر نماینده سرزمین فراعنه به اورامانات و بازدید رایگان از موزه ها

سفر نماینده سرزمین فراعنه به اورامانات و بازدید رایگان از موزه ها

لباس دونی: نماینده مصری ایكوموس برای ارزیابی ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات به ایران سفر كرده و در حال گشت زنی هوایی از این مناطق است؛ وزیر میراث فرهنگی معتقد می باشد اگر اورامانات ثبت جهانی شود ورود توریست خارجی به ایران بیشتر می شود، همین طور علاقه مندان روز ششم مهر می توانند موزه ها رایگان بازدید نمایند.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با حسام مهدی نماینده ایکوموس اضافه کرد: اورامانات/ هورامان به لحاظ معماری و منظر یکی از مواریث زیبا و قابل عرضه در دنیا است که در دستور ثبت جهانی قرار گرفته است، تعداد زیادی مردم در این منظر تاریخی قرار دارند که این مورد حائز اهمیت می باشد.
علی اصغر مونسان خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیت های این پرونده، منظر فرهنگی آن است که ۳۰۰ روستا را در بر می گیرد. امیدوارم حسام مهدی بازدید خوبی از منطقه اورامانات داشته باشد و این پرونده در لیست آثار جهانی قرار بگیرد.
او اضافه کرد: حدود ۱۰۰ هزار هکتار عرصه و بیشتر از ۳۰۰ هزار هکتار حریم منطقه اورامانات/ هورامان است که در مجموع بیشتر از ۴۰۰ هزار هکتار را در بر می گیرد و شامل دو استان مهم مرزی کرمانشاه و کردستان است.
شمارش معکوس ثبت جهانی اورامانات با بازدید ارزیاب یونسکو
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با اشاره به ورود حسام مهدی ارزیاب مصری یونسکو به استان کرمانشاه، اظهار داشت: این کارشناس به مدت هشت روز منطقه اورامانات در استان های کرمانشاه و کردستان را مورد ارزیابی قرار می دهد.
امید قادری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ارزیاب یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی و مدیران کل ستادی و کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه شنبه شب وارد استان کرمانشاه شد، اضافه کرد: بازدید هوایی برای ارزیابی وضعیت منطقه اورامانات در استان کرمانشاه با استفاده از بالگرد جمعیت هلال احمر شروع شده است.
به گفته او، این بازدید در منطقه اورامانات استان کرمانشاه تا روز جمعه (چهارم مهر) ادامه دارد و ارزیاب یونسکو برای ارزیابی منطقه اورامانات در کردستان راهی این استان می شود.
وی با اشاره به اینکه ارزیابی به ۲ صورت هوایی و زمینی انجام می شود، اظهار داشت: تمام آنچه در پرونده ثبت جهانی اورامانات آورده شده مانند روستاها، آیین ها و مکان های خاص توسط این فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد.
او معیار یونسکو برای ثبت جهانی اورامانات را نظر ارزیاب دانست و تصریح کرد: شرایط لازم را برای حضور ارزیاب در منطقه اورامانات فراهم نموده ایم و امیدوارم مورد موافقت قرار گیرد.
بازدید مجانی از موزه ها در روز جهانی گردشگری
مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی اظهار داشت: هم زمان با روز جهانی گردشگری بازدید از موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه ششم مهر ۹۹ مجانی شد.
محمد رضا کارگر اظهار داشت: با عنایت به موافقت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی گردشگری، بازدید از موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش وزارتخانه روز ششم مهر ۹۹ مجانی اعلام می شود.
او اضافه کرد: مردم در این روز می توانند از تمام موزه ها، کاخ موزه ها و تمام اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در سرتاسر کشور مجانی بازدید کنند.
سنگ های تاریخی پراکنده در تخت جمشید ساماندهی می شود
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید عنوان کرد: یکی از برنامه های مهم حفاظتی محوطه جهانی تخت جمشید، نجات بخشی، سامان دهی و طبقه بندی قطعات رهاشده در محوطه کاخ ها و نظم بخشی فیزیکی و تهیه بانک اطلاعاتی است که بخشی از آن انجام شده و بخشی هم در حال انجام می باشد.
حمید فدایی ساماندهی و مستندنگاری سنگ های تخت جمشید را از برنامه های دراز مدت این پایگاه معرفی نمود و درباره اهمیت این اقدام توضیح داد: در کاخ های مختلف تخت جمشید قطعات مختلف و منقوش سنگ هایی وجود دارد که بازمانده ویرانی بناها در طول سده های گذشته است، گرچه امروز ایجاد پوشش روی ستون ها و درگاه های تخت جمشید به علت نکات فنی و اجرایی و حفظ حریم بصری محوطه، عملیاتی دشوار و زمان بر است، تصمیم گیری در مورد انتقال قطعات جداشده کاخ ها و حفاظت موقت آنها در مخازن و فضاهای سر پوشیده در کوتاه مدت امکان پذیر است.
وی عنوان کرد: آماده سازی مخازن مورد اشاره و اجرای اندود بر دیواره های آن، طراحی، ساخت و نصب قفسه های فلزی متناسب با فضای انبارها و مقاوم سازی به منظور تحمل وزن سنگ ها، همچون اقدامات لازم در حوزه فنی برای به ثمر نشستن این طرح بوده است.
سه شهر ایران به شبکه شهرهای جهانی یونسکو پیوستند
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران از پیوستن سه شهر تهران، اصفهان و بندر خمیر به شبکه شهرهای جهانی یونسکو اطلاع داد.
حجت الله ایوبی تصریح کرد: با پیوستن شهرهای تهران و اصفهان و بندر خمیر به شبکه شهرهای جهانیِ یونسکو، بیشتر از ۱۰ شهر ایرانی دارای جایگاهی جهانی شده اند.
به قول دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوایران، ایران اسلامی با سابقه ای چند هزارساله تمدنی از پایه گذاران مفهوم شهر و شهرنشینی است.
ایوبی خاطرنشان کرد: تلاشهای کمیسیون ملی یونسکوی ایران میوه داد و تجربه ایرانی ـ اسلامیِ سبک زندگی شهری و شهرنشینی فرصتی برای تبادل فکر و فرهنگ و اندیشه با جهانیان یافت.
مرمت قلعه پرتغالی های هرمز، خوب یا بد؟
آثار و بناهای به جا مانده از دوران های گذشته میراث فرهنگی و داشته های یک ملت محسوب می شوند هرچند این داشته ها مثل قلعه پرتغالی های هرمز یاد آور حضور استعمار باشد و برای حفظ، حراست و مرمت اینگونه آثار حتی حسایست ها و نگرانی هایی هم به وجود آید. مرمت قلعه پرتغالی ها درماه های اخیر با مبحث های مختلفی عنوان شد ازجمله اینکه قلعه رو به تخریب است، مرمت آن اصولی نیست و مصالح به کار رفته از نوع مصالح اولیه نبوده اما لزوم مرمت بعنوان یک اصل تفکیک ناپذیر بین همه گروه ها بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان دراین باره اظهار داشت: قلعه پرتغالی های این جزیره در گذر زمان گرفتار فرسایش و در این سال ها هم خبر تخریب بخش هایی از دیوار آن در رسانه ها منتشر گردید.
رضا برومند، این بنای تاریخی را نیازمند مرمت عنوان نمود و اضافه کرد: قلعه هرمز دارای چند ورودی است اما به دلیل کاربردی نبودن سایر ورودی ها، حجم تردد گردشگران از ورودی شمالی انجام می شود که این ورودی به دلیل سست بودن قطعه های سنگ و معلق بودن سنگ های بالادست دیوار همینطور نبود دیوار نگهدارنده در قسمت زیرین و ریزش ضلع شمالی در بارندگی های اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ به مرمت نیاز داشت که سال قبل در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: فرسایش و اثر مُخرب عوامل انسانی و طبیعی مرمت قلعه پرتغالی های جزیره هرمز را ضروری کرده و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان پارسال با صرف ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال (یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان) نسبت به مرمت اضطراری این بنای تاریخی اقدام نمود.
تقویت تعاملات فرهنگی تهران - برلین زیر سقف موزه
دبیر اول و رئیس بخش فرهنگی سفارت آلمان در تهران از آمادگی برای همکاریهای علمی در حوزه های موزه داری و دیرینه شناسی با ایران اطلاع داد.
اشتفان رایتسه در دیداری با جبرییل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران برتوسعه همکاریهای میان موزه ای و برگزاری نمایشگاه های مشترک دو طرف تاکید نمودند.
وی در این ملاقات بر نقش موزه ها در نزدیکی دو کشور ایران و آلمان تاکید و از فعالیتهای فرهنگی پیشین موزه ملی ایران قدردانی، همینطور آمادگی خود برای همکاریهای علمی در حوزه های موزه داری و دیرینه شناسی اعلام نمود.
زنان نقش موثری در فرهنگ بازسازی جامعه فاجعه دیده دارند
رئیس پژوهشکده مردم شناسی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: زنان در ایجاد فرهنگ ایمنی و بازسازی زودهنگام جامعه فاجعه دیده نقش های مهمی ایفا می کنند.
علی رضا حسن زاده درباره این طرح اظهار داشت: زلزله به لحاظ گستره تأثیراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی افراد دارد و همینطور حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع به حساب می آید.
او با اشاره به این نکته که نتایج اجتماعی فاجعه بر مبنای سن، جنسیت، طبقه اقتصادی و اجتماعی متفاوت می باشد و کودکان، زنان و افراد کم درآمد، صدمه بیشتری در گروه صدمه دیدگان فاجعه را تجربه می کنند، خاطرنشان کرد: پژوهش حاضر به مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله پرداخته و نتایج مهمی را برای به کارگیری در مرحله قبل از بحران با توجه بحران خیز بودن ایران به دست آورده است.
مینو سلیمی مجری این طرح هم در ادامه اظهار داشت: مطالعه حاضر پژوهشی مردم شناسی است که با هدف درک تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله انجام شده است.
مطالعه تجربه زیسته زنان و توجه به کارکرد مثبت آنان در جامعه و اعتماد و مشارکت دادن آنان در جریان بازسازی های اجتماعی، فرهنگی جامعه فاجعه دیده می تواند به صورت قابل ملاحظه ای مؤثر باشد چونکه آنها بخشی از یک شبکه روابط اجتماعی فعالی هستند که خبر یا اطلاعیه اخطار را از راه کانال های غیررسمی دریافت می کنند. بدین سان زنان می توانند هم گیرنده و هم انتقال دهنده خوبی برای پیام های هشدار، ایمنی و بازسازی های اجتماعی و فرهنگی در مقابل خطرهای ناشی از زلزله تلقی شوند.
کشف یک اسکلت با تدفین اسلامی در آذربایجان غربی
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: در حین اجرای پروژه گمانه زنی برای تعیین حریم و پیشنهاد عرصه گوک تپه استان آذربایجان غربی یک اسکلت انسانی که به شیوه اسلامی تدفین شده است، کشف شد.
ایمان روناسی با بیان این خبر اظهار داشت: گوک تپه در بین بافت روستایی (ساخت و سازهای بی رویه و بدون نقشه) با مالکیت شخصی و دارای سند رسمی در استان آذربایجان غربی، جنوب دریاچه ارومیه و در بخش مرکزی شهرستان مهاباد قرارگرفته است.
او خاطرنشان کرد: با تصویب هیئت وزیران در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲۵ این روستا مرکز دهستان مکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی به شهر تبدیل شد. عرصه ظاهری تپه کاملا در تصرف منازل مسکونی قرار گرفته و چنان ضربه جبران ناپذیری به بافت و حرمت تاریخی تپه وارد آمده که هیچگاه قابل جبران نخواهد بود.
این دیرینه شناس اضافه کرد: وسعت مخدوش شده این تپه با ۷۵ متر طول تقریبی در جهت شمالی- جنوبی و عرض تقریبی ۹۰ متر در جهت شرقی- غربی، مساحتی در حدود۱ هکتار را در بر می گیرد.
۱۷۴ تفاهمنامه برای توسعه گردشگری علیصدر
مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر اظهار داشت: ۱۷۴ تفاهمنامه از آغاز سال تابحال برای توسعه گردشگری و افزایش بازدیدکننده از غار علیصدر و اقامتگاه های عباس آباد منعقد شده است.
مهدی مجیدی با اشاره به اینکه این شرکت برای غارگردی در روزجهانی گردشگری تخفیفات ویژه ای را در نظر گرفته است تصریح کرد: سال جاری در حالی روز جهانی گردشگری و روز ملی غار پاک از راه می رسد که صنعت توریسم همچون اولین مشاغلی بود که با انتشار کرونا بیشترین صدمه را دید و همه کسب و کارها در همه نقاط همچون شرکت سیاحتی علیصدر و زیرمجموعه هایش وارد کرد.
وی تصریح کرد: با شروع فصل پاییز و توجه به گردشگری پاییز تخفیفات ویژه ای به تورگردانها و تورلیدرها از جانب شرکت سیاحتی علیصدر اعمال می شود.
مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر عنوان کرد: همدان بعنوان یکی از استانهای دارای تاریخ و تمدن و پر از جاذبه های گوناگون در عرصه گردشگری دارای اهمیت خاصی است که در بین جاذبه های متمایز این استان غار علیصدر جایگاه متفاوتی دارد. به مناسبت پنجم مهرماه و روز جهانی گردشگری به گردشگران همزمان با بازدید تخفیفات خوبی عرضه می شود.
وی تصریح کرد: با عنایت به پیشنهاد انجمن غار و غارشناسی در روز ملی غار برنامه پاکسازی غار در دست اجرا قرار گرفته که روز چهارشنبه ۲ مهر همزمان با روز ملی غار پاک، پاکسازی در دوران کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی در علیصدر اجرا می شود.
وی اظهار داشت: در ماه های گذشته که محدودیت های پذیرش توریست در جاذبه ها اعمال شد، روش پیمایش غارها و غارنوردی بعد از شیوع کرونا به علت حساس بودن محیط غار در یک محدودیت زمانی مشخص، با اصلاحاتی همراه شد. انجمن غارشناسی همینطور پیشنهاد کرده است برنامه روز پاکسازی را با رعایت شیوه نامه های لازم، به آموزش و فرهنگ سازی عمومی اختصاص دهیم.
مجیدی اضافه کرد: با حضور متخصصان یا کارشناسان رشته هایی مانند زیست شناسی، زمین شناسی و رشته های در رابطه با محیط زیست در استان، ضمن دعوت از آنها برنامه هایی را به صورت کارگاهی برای مردم محلی و گردشگران علاقمند به حضور در غار در آینده نزدیک برگزار می نماییم.
وی تصریح کرد: آموزش نحوه بازدید امن از غارها همچون مواردی است که می تواند در ایام کرونایی پیش روی توسعه دهنده گردشگری طبق استانداردهای لازم باشد و در برنامه کارگاه لحاظ شود.
گردشگری برای برون رفت از بحران ناشی از کرونا احتیاج به همدلی دارد
اخبار گردشگری از دیگر کشورها نشان داده است راه برون رفت از بحران ناشی از کرونا تنها در دست دولت نیست، بخش خصوصی و افراد محلی هم باید با همدلی با یکدیگر از این دوره عبور کنند.
شیوع بیماری کرونا در سرتاسر جهان به علت محدودیت های شدید در بخش گردشگری همینطور کاهش چشم گیر تقاضا بین مسافران، بحران بی سابقه ای را در اقتصاد جهانی گردشگری بوجود آورده است. خیلی از بنگاه های کوچک و متوسط گردشگری تحت تاثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته و الان با کاهش چشم گیر درآمد روبه رو هستند. اهمیت این مورد ناشی از این است که کسب و کارهای کوچک و متوسط به صورت مشخص در صورت ادامه وضع موجود در معرض صدمه های بیشتری از انتشار کرونا هستند که شامل ۷۵ درصد از مشاغلی است که مستقیما تحت تاثیر شیوع این همه گیری قرار دارند.
در این میان ایران هم همانند بسیاری مقاصد دیگر متاثر از شیوع این بیماری بوده و نتایج منفی اقتصادی شدیدی را هم تجربه کرده است. آثار انتشار کرونا بخصوص در ایران قابل توجه تر است، چونکه بسیاری کسب وکارهای کوچک گردشگری و کارآفرینان این حوزه که معیشت آنها تا حد زیادی به گردشگری وابسته است، تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته اند. به همین دلیل، شناسایی راهبردهایی در سطح محلی، ملی و جهانی برای محدود کردن و به کنترل درآوردن بحران کرونا و کمک به جوامع صدمه دیده و بازگشت آنها به عرصه رشد و ثبات بیشتر از پیش احساس می شود.
معاون گردشگری کشور با بیان این که دیگر مطمن هستیم کرونا تا مدت ها با ماست، اظهار داشت: در عرصه داخلی و ملی هیچ محدودیتی در حوزه گردشگری وجود ندارد اما در محدوده محلی محدودیت هایی وجود دارد خیلی از افراد محلی به تصور انتشار کرونا از ورود بعضی از گردشگران جلوگیری می کنند. در این بخش به همدلی و همیاری نیاز داریم باید مسؤلان محلی و ساکنان محلی بپذرند ورود توریست با رعایت شیوه نامه بهداشتی مسبب شیوع کرونا نیست.
ولی تیموری اضافه کرد: البته مسؤلان تورها هم با رعایت بیشتر از قبل از شیوه نامه های بهداشتی این اطمینان خاطر را به افراد محلی و حتی گردشگران بدهند که سفر مسئولانه مسبب انتشار کرونا نیست. بزرگترین راهبرد در شرایط کنونی جلب اعتماد دولت و محلی ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.
وی با بیان این که صدا و سیما حاضر به تبلیغ سفر مسئولانه نیست و مدعی است نمی تواند سفر را تبلیغ کند، اظهار داشت: در این شرایط خانواده گردشگری در فضای مجازی می تواند به تبلیغ سفر مسئولانه کمک نماید چونکه این شکل سفر در حالیکه به تاسیسات گردشگری کمک می نماید از انتشار کرونا هم جلوگیری می کند.
تیموری با بیان این که دولت هم محدودیت های مالی زیادی دارد و البته الویت دولت در شرایط کنونی موضوعات دیگری است، اظهار داشت: رعایت سفر در چارچوب سفر مسئولانه سبب می شود ما هم به رایزنی برای دریافت تسهیلات بیشتری برای صنعت توریسم ادامه دهیم.
گردشگری چاره بسیاری مسائل کشور است
حجت الله ایوبی در دیدار با اعضای باشگاه توسعه گردشگری خلاق یونسکو اظهار داشت: چاره خیلی از مسائل اقتصادی و فرهنگی کشور توسعه گردشگری می باشد. راه نجات خیلی از مسائل اقتصادی و فرهنگی در کشور گردشگری می باشد و خیلی از کسانی که بعنوان توریست وارد ایران می شوند، می توانند سفیران فرهنگی ما در کشور خود باشند.
وی اضافه کرد: امیدوارم با نگاهی منطقی بتوانیم در جایگاه درست و واقعی خود در عرصه گردشگری قرار بگیریم. امروز اهمیت مبحث گردشگری به علت کمرنگ شدن بودجه های نفتی بیشتر از پیش شده و در شهرهای مختلف اشتیاق برای فعال سازی حوزه گردشگری وجود دارد. اعضای باشگاه می توانند به این مهم کمک بسیاری کنند. در غرب ایران محور گردشگری تاریخ و تمدن ایران شامل شهرهای همدان، کرمانشاه و سنندج را افتتاح کردیم و بخش خصوصی و دولتی و شهرداری ها، علاقه مند هستند این محور به مسیری نمونه برای گردشگری تبدیل گردد. در انتهای این راه شهر سنندج قرار دارد که شهر خلاق موسیقی یونسکو است.منبع:

1399/07/04
20:38:01
5.0 / 5
1814
تگهای خبر: آموزش , تخصص , جنس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی