بازی سیمرغ برمبنای منطق الطیر عطار تولید شد

بازی سیمرغ برمبنای منطق الطیر عطار تولید شد

لباس دونی: بازی كارتی «سیمرغ» با اقتباس از منطق الطیر عطار نیشابوری طراحی و آماده تولید در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان شده است.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این سرگرمی که یکی از بازی های برگرفته از آثار فاخر کهن فارسی و ادبیات معاصر است برمبنای داستان «سیمرغ» عطار نیشابوری از طرف آیدین مهدیزاده طراحی شده است.


سیمرغ از خانواده بازی های کارتی است. در این سرگرمی تصمیم گیری و تصمیم سازی و مهارت های راهبردی به چالش کشیده می شود. در این بازی دو نفره، بازیکنان می کوشند با چیدن کارت هایی که به صورت تصادفی از دسته کارت ها بر می دارند ردیف های بیشتری را بسازند تا ارتفاع ردیف های خودرا بیش تر کنند.

در بازی سیمرغ ۳۲ کارت وجود دارد، ۳۰ کارت پرنده که بنابر ارزش پرنده ها ارزش گذاری از یک تا ۱۰ شده اند. و دو کارت هدهد که می تواند بعنوان هر عددی که بازیکن بخواهد محسوب شود. هر بازیکن سه کارت در دست دارد که با پایین گذاشتن یک کارت در هر دور بازی حق دارد یک کارت را از دسته کارت ها جایگزین کند.
بازیکنان زمانی می توانند کارت ها را در ردیف دوم بچینند که کارت بعدی یا حاصل جمع دو کارت مجاور باشد یا حاصل تفریق آنها. در این صورت کارت ما بین دو کارت قبلی و در ردیف دوم قرار می گیرد. ردیف اول بین دو بازیکن مشترک است. اما ردیف های بعدی را هر بازیکن برای خود می سازد. در صورتیکه در کارت های دست بازیکن حاصل جمع و حاصل تفریق کارت های روی زمین نباشد، برای برداشتن کارت از دسته کارت های اصلی بازیکن باید یک کارت را به ردیف اول اضافه کند.

یادآوری می شود مجموعه میز بازی ایرانی، به سفارش مرکز سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۹۷ شکل گرفته است.

کتاب «انرژی و حرکت» از مجموعه «علوم عصر حجری» منتشر شد

کتاب انرژی و حرکت از مجموعه علوم عصر حجری، بچه ها را با مفاهیمی مثل نیروی باد و مقاومت هوا آشنا می کند و روش ساخت بادبادک و بالن را به آنها یاد می دهد. این کتاب، یک جلد از مجموعه چهار جلدی علوم عصر حجری است که اخیرا از طرف انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای مخاطبان بالای ۱۲ سال (نونگاه) انتشار یافته است علوم عصر حجری را فلیسیا لاو و جری بایلی نوشته اند. مایک فیلیپس تصویرگری و علی خاکبازان هم ترجمه این مجموعه چهار جلدی را بر عهده داشته اند.

در این کتاب هم مثل سه عنوان دیگر این مجموعه، لئو بعنوان شخصیت اصلی داستان که یک دانشمند عصر حجری است، دانسته های خودرا درباره موضوع های مختلف به گربه اش «پالاس» آموزش می دهد.

آنچه در کتاب انرژی و حرکت مورد توجه قرار می گیرد، مفاهیمی چون نیروی باد و مقاومت هواست؛ همین طور درباره باتری و اصطکاک و آسیاب بادی و بادبادک و کمان هم صحبت می شود. ضمن این که بچه ها یاد می گیرند چگونه چتر نجات کاغذی و توربین بادی و بالن بسازند. بچه ها با خواندن این کتاب با مایکل فارادی آشنا می شوند که نخستین ژنراتور یا مولد برق را اختراع کرده؛ در آخر این کتاب هم واژه نامه ای آمده است که درباره کلمه هایی چون آهن ربا، آیرودینامیک، چگالی و قرون وسطی توضیح می دهد.

راستی می دانید که نخستین بادبادک ها را چینی ها حدود ۳هزار سال قبل از میلاد مسیح ساختند؟ اگر می خواهید بیشتر درباره بادبادک ها بدانید و یاد بگیرید بادبادک و بالن بسازید، کتاب انرژی و حرکت از مجموعه علوم عصر حجری را بخوانید.

این کتاب ۳۶ صفحه ای با قطع رحلی سه بار هم زمان به چاپ رسیده و شمارگان آن ۷هزار و ۵۰۰ نسخه شده است و در فروشگاه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور و فروشگاه های محصولات فرهنگی هنری در دسترس علاقه مندان قرار دارد.


منبع:

1399/06/30
22:06:13
5.0 / 5
1825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی