سرمایه گذاری در حوزه تئاتر نگاه بازاری نمی طلبد

سرمایه گذاری در حوزه تئاتر نگاه بازاری نمی طلبد

به گزارش لباس دونی تهیه كننده نمایش «جیرجیرك» با تاكید برآنكه سرمایه گذاری در هنر و خصوصاً تئاتر نگاه بازاری نمی طلبد، اشاره كرد: سرمایه گذار اگر عاشق هنر باشد اساسا وارد این عرصه می شود و اگر نگاهش به معادلات سودآور باشد، نمی گردد.مهدی غلامی سرخه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اعلان اینکه فضای فعلی جامعه هنری کشور مانند دیگر بخش ها تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته است، اظهار داشت: تئاتر، سینما و موسیقی نیز همانند سایر صنوف امروز حال و روز خوبی ندارند. دو اتفاق در این راه قابل مطالعه و تامل است؛ اول اینکه دولت و مجلس بپذیرند حتی در این شرایط و روزهای سخت تنها هنر است که می تواند در ابعاد مختلف حال جامعه را بهتر کند و نشاط و امید را تزریق کند.

وی اضافه کرد: دوم اینکه هنرمندان را دریابیم که خیلی از آنها جز از این صنف درآمد دیگری ندارند و با کم توجهی، خیلی از استعدادها را از دست خواهیم داد. باید توجه داشته باشیم عده بسیاری در بیکاری و تعطیلی های مراکز فرهنگی و هنری خصوصاً تئاتر گرفتار سختی های فراوان در زمینه معیشت و مسائل اقتصادی شدند.

حمایت از تئاتر به صفر رسیده

تهیه کننده نمایش جیرجیرک با تاکید براینکه سرمایه گذاری در حوزه هنر و خصوصاً تئاتر نگاه بازاری نمی طلبد، اشاره کرد: معتقدم سرمایه گذاری در این عرصه عشق می خواهد. به عبارت دیگر سرمایه گذار اگر عاشق هنر باشد اساسا وارد می شود و اگر نگاهش بر معادلات سودآوری باشد، برای سرمایه گذاری وارد این حوزه نخواهد شد.

با شرایط فعلی که سالن ها با نیمی از ظرفیت خود امکان فروش دارند، اعتماد عمومی به حضور در سالن ها کاهش پیدا کرده است، امکان تبلیغات در فضای شهری و رسانه ها به حداقل رسیده است و هزینه های حق الزحمه هنرمندان تا اجاره پلاتو، اجاره سالن نمایش، دکور، گریم و لباس با درآمد فروش بلیت هم خوانی ندارد؛ با رویکرد فارغ از نگاه سودآوری باید به سرمایه گذاری معنوی فکر کرد.

غلامی سرخه اشاره کرد: متاسفانه هم اکنون حمایت سازمان ها و شرکت های بزرگ از تئاتر حدودا صفر شده است، بدین سبب منطق درستی از درآمد و هزینه ها در حوزه تئاتر وجود ندارد و اساسا باید برای پشتیبانی از تئاتر و سرمایه گذاری در این عرصه، فکر اساسی از طرف نهادهای ناظر کرد.کار دل؛ پشیمانی ندارد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پشیمانی از سرمایه گذاری در شرایط فعلی، اشاره کرد: کار دل که پشیمانی ندارد؛ تنها درک نکردن مجموعه اجرایی و گاهی قضاوت های نادرست در بعضی گروه ها و خانواده تئاتر سبب می شود انسان به این مساله فکر کند که هر کس تنها دنبال اهداف مادی خود است.

وی اشاره کرد: اساسا این مساله آزار دهنده می شود؛ بدین مدلول که برخی بجای درک شرایط تهیه کننده که برای روشن بودن چراغ تئاتر پا پیش گذاشته است و آبرو و اعتبار خودرا هزینه کرده، او نادیده می گیرند و شاید او را تنها یک تاجر یا یک منبع مالی تصور می کنند که وظیفه هزینه کرد دارد. بدین جهت براین باورم که خیلی از دوستان از خیرِ حمایت و سرمایه گذاری در تئاتر می گذرند، تا آبرویشان حفظ شود.

غلامی سرخه در مورد نمایش جیرجیرک اظهار داشت: جیرجیرک مجموعه اعترافات انسان های مختلف است که در محکمه وجدان خود به اشتباهات شان پی می برند و همزمان داستانی از سرگئی پاراجانف را نیز روایت می کنند. از تمام دوستداران هنر و تئاتر دعوت می کنم به تماشای این نمایش بنشینند.

نمایش جیرجیرک به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی از ۱۰ مردادماه ساعت ۲۱ در سالن شماره یک تماشاخانه سپند روی صحنه است. بازیگران این نمایش به تهیه کنندگی مهدی غلامی سرخه، شکیبا آدینه، پویا امینی، پرهام امینی، ایمان اصفهانی، ویدا جوان، رها حاجی زینل، پرستو حمیدی، ستایش رجایی نیا، پردیس زارع، نازنین صلح جو، دانیال عبادی، رازیما میرزایی، پریسا محسنی، حمیدرضا نعیمی و جواد یحیوی هستند.منبع:

1399/05/26
14:24:55
5.0 / 5
2213
تگهای خبر: تئاتر , لباس , هزینه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی