بر پیمان خویش استواریم

بر پیمان خویش استواریم

به گزارش لباس دونی هفدهم مردادماه سالروز شهادت خبرنگار ایرنا، «محمود صارمی» را در مزار شریف افغانستان در تقویم رسمی كشور بعنوان «روز خبرنگار» نام نهاده اند. با اینكه این روز را به گرامیداشت یاد و نام شهیدان عرصه قلم و پاسداشت تلاشهای همكارانم در رسانه ها اختصاص می دهند، اما من بعنوان مسوول خبرخبرگزاری رسمی كشور، فرصت را مغتنم می شمارم تا نكاتی را با مدیران و مسئولان محترم به اشتراك بگذارم.


هشتاد و شش سال قبل، «خبرگزاری پارس» بعنوان یک نهاد رسانه ای حاکمیتی درایران پا به عرصه گذاشت. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این رسانه به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تغییر نام یافت. همکاران من در ایرنا هنوز درگیر شرایط جدید پس از انقلاب و کمک به ساماندهی اوضاع کشور بودند که جنگ تحمیلی شروع شد و با تشکیل ستاد تبلیغات جنگ در ایرنا، بار سنگین اطلاع رسانی دفاع مقدس بر دوش آنها قرار گرفت.
پس از جنگ، نوبت بازسازی کشور بود. در این مرحله هم خبرنگاران ایرنا بعنوان سربازان رسانه ای نظام، به کمک دولت وقت شتافتند و افکار عمومی جامعه را نسبت به لزوم مشارکت در بازسازی تهییج کردند. این روند در طول سالهای بعد همچنان ادامه داشته است.
طی چهل و اندی سال گذشته، همکاران من در ایرنا از نزدیک با همه تحولات داخلی و بین المللی در رابطه با ایران عزیزمان همراه بوده اند. آنان بخوبی این حقیقت را درک کرده اند که کار در یک رسانه رسمی، با دیگر رسانه ها، تفاوت هایی دارد و با پذیرش این تفاوت ها و سختی هایی که با آن همراه می باشد، شبانه روز در دفاع از منافع و امنیت ملی، از جان مایه گذاشته اند.
یکی از تفاوت های عمده ایرنا با رسانه های دیگر، وظیفه ای است که رهبری معظم انقلاب بر عهده آنان گذاشته است. ایشان در دیدار مدیرعامل وقت خبرگزاری جمهوری اسلامی، وظایف رسانه رسمی کشور در ابعاد داخلی و خارجی را ترسیم فرمودند. حضرت آیت الله خامنه ای تاکید نمودند که ایرنا در بعد داخلی باید «نبض نظام» باشد و در بعد خارجی وظیفه «دست بزن نظام» را برعهده بگیرد.
بر اساس این رهنمودها، ایرنا در بعد داخلی باید حافظ «منافع ملی» و در ابعاد خارجی، نگهبان «امنیت ملی» باشد.
از آنجا که همه مسئولان کشور، رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای را «فصل الخطاب» می دانند، شایسته است ایرنا را در انجام بهینه وظایف محوله از جانب رهبری، یاری رسانند. دولت در این حوزه، اقدامات موثری انجام داده است.
باید پذیرفت همکاری مسئولان در قوای سه گانه با رسانه ملی کشور، ضمن تقویت تلاشهای ایرنا در حوزه اطلاع رسانی، باعث بستن راههای نفوذ بدخواهان و تاباندن نور به دالان تاریک غارتگران بیت المال و دشمنان توسعه و پیشرفت خواهد شد و به مصاف با بیگانگانی که آرامش و امنیت ایران را نمی خواهند، یاری خواهد رساند.
ایرنا هدف اقناع افکار عمومی داخلی را با هدف همدلی، همبستگی و همراهی آحاد جامعه دنبال می کند. موفقیت در این راه پرفراز و نشیب، که با دروغ پراکنی های رسانه های فارسی زبان بیگانه همراه می باشد، نیازمند همکاری تنگاتنگ مسئولان با خبرنگاران رسانه رسمی نظام است. همانگونه که در گذشته ایرنا با تولید سلسله گزارش هایی حرفه ای باعث برچیده شدن منطقه جرم خیز «خاک سفید» شده بود، امروز هم با حمایت مسئولان قوای سه گانه می تواند معابر جرم خیزی چون قاچاق و اختلاس را ببندد، به توسعه و پیشرفت کشور در زمینه های مختلف کمک نماید و امید، آرامش و افزایش تاب آوری مردم را تقویت سازد.
در شرایطی که کشور ما از یکسو، با بدترین تحریم های ظالمانه و غیر انسانی روبرو است و از طرفی، با پدیده ناشناخته و مهلک «ویروس کرونا» نبرد می کند، ما معتقدیم تنها در سایه همدلی و وحدت است که می توانیم از ارزش های فرهنگی و داشته های تمدنی ایران عزیزمان دفاع نماییم و بر توطئه های دشمنان غالب شویم.
«روز خبرنگار» برای ما روز اعلام باردیگر پایبندی بر میثاق مان با شهیدان برای دفاع از این مرز و بوم و آرمانها و اندیشه های بلند مردمان آن است در مقابل همه دشمنان مرئی و نامرئی، داخلی یا خارجی. ما همچنان بر پیمان خویش استواریم.
محمدرضا نادری گیسور/ معاون خبر ایرنامنبع:

1399/05/16
11:39:23
5.0 / 5
2395
تگهای خبر: آرامش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی