سند استراتژیك توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت تصویب گردید

سند استراتژیك توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت تصویب گردید

سند استراتژیك توسعه پژوهش وآموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در چهل و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصویب گردید.


به گزارش روز چهارشنبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، چهل و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ریاست حجت الاسلام سعیدرضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید.
عاملی در ابتدای این جلسه ضمن تسلیت شهادت امام محمد باقر (ع) از دست اندرکاران برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت تشکر کرد و اظهار داشت: جامعه قرآنی در شرایط کرونا و مشکلات اقتصادی پیش آمده در کنار دستگاه های اجرایی که وظیفه خدمت رسانی به مردم را در این شرایط دارند، می تواند به صبر و بردباری مردم برای تحمل این شرایط کمک کند؛ چون که صبر، عقل انسان را برای پیمودن مسیر درست تقویت و کمک می نماید.
وی در مورد گزارش توزیع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی، تاکید کرد: گزارش مالی بودجه تخصیص داده شده به دستگاه ها باید به صورت شفاف عرضه شود و تخصیص بودجه تا پیش از دریافت گزارش عملکرد مالی انجام نشود.
ارائه گزارش توزیع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی
پیش از دستور نخست جلسه، گزارش توزیع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی توسط محمدعلی خواجه پیری، رئیس کمیته تخصیص اعتبارات صندوق قرائت شد.
وی در تشریح جزئیات توزیع ۱۳ میلیارد تومان اعتبار قرآنی دریافت شده در اسفندماه سال ۹۸ که سال جاری توزیع شده است، اظهار داشت: ۵ میلیارد تومان برای حفظ قرآن، ۶ میلیارد تومان برای مؤسسات قرآنی، یک میلیارد تومان برای نظارت و پایش کمیسیون ها و راهبری اسناد و یک میلیارد تومان هم برای نظام سازی قرآنی اختصاص پیدا کرده است.
در ادامه جلسه اعضای جلسه به نقد و بررسی گزارش توزیع اعتبارات سال ۱۳۹۸ صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی پرداختند و همچون نقدهای وارد شده به این گزارش تخصیص مساوی بودجه به موسسات قرآنی، شفاهی بودن و شفاف نبودن گزارش بود.
ارائه گزارش آخرین وضعیت نهایی سازی ادغام اتحادیه های مردم نهاد قرآنی کشور
پیش از دستور بعدی جلسه، گزارش آخرین وضعیت نهایی سازی ادغام اتحادیه های مردم نهاد قرآنی کشور قرائت شد.
مهدی محمدی، رئیس ستاد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت به عرضه گزارشی در مورد روند ادغام و برگزاری انتخابات پرداخت و تاکید کرد: تنها مرجع صدور مجوز اتحادیه ها، تشکل ها، انجمن ها و خانه هایی که در حوزه فرهنگ و هنر و قرآن زیر نظر وزارت ارشاد می توانند فعالیت کنند دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان نمود: سال قبل توافق سه جانبه ای بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص ادغام این دو اتحادیه صورت گرفت. این توافق بلافاصله به وزارت ارشاد و دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی واگذار شد. با عنایت به تاکید وزیر ارشاد بر اینکه مشکلات جامعه قرآنی و دو اتحادیه حتی المقدور توسط مدیران عامل و روسای هیات مدیره حل شود، کوچکترین دخالت حاکمیتی در این قضیه نداشتیم.
محمدی خاطرنشان کرد: از مهرماه ۹۸ فرایند حل اختلاف دو اتحادیه شروع شد و تا سوم مرداد که روز انتخابات بود، ادامه داشت. در این زمان حدود ۴۰ جلسه برگزار گردید تا در نهایت اساس نامه مورد تأیید قرار گیرد. در جلسات آخر به دو نتیجه رسیدیم، نخستین نتیجه این بود که ابتدا یک مجمع عمومی در تهران تشکیل گردد که به علت شیوع کرونا مجمع برگزار نشد. نتیجه دوم اینکه اعضای هیئت مدیره فعلی که عضو جلسات هم بودند یک اتحادیه سومی را معرفی نماییم تا شرایط بهداشتی به قبل برگردد و بتوانیم مجمع عمومی را برگزار نماییم.
وی در مورد انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت، تصریح کرد: از بین ۶۶ داوطلب هیئت مدیره ۱۵ نفر بعنوان عضو اصلی هیئت مدیره و ۱۵ نفر بعنوان عضو علی البدل و از ۱۵ نفر داوطلب بازرسی ۳ نفر عضو اصلی و ۳ نفر عضو علی البدل انتخاب شدند.
محمدی با اشاره به اینکه از دوستان دو اتحادیه خواستیم صورت جلسه انحلال را تهیه و به استان ها ارسال کنند، اظهار داشت: برگزاری انتخابات و انحلال دو اتحادیه قرآنی اتفاق مبارکی بود که به لطف خدا صورت گرفت و هم اکنون انحلال انجام شده است و اتحادیه کشوری انتخابات استانی را هم برگزار خواهند کرد.
وی از برگزاری اولین نشست هیئت مدیره اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت اطلاع داد و اظهار داشت: ان شاءالله در این نشست مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره انتخاب گردد.

تقدیر از دست اندرکاران برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری مؤسسات قرآنی
عاملی رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مورد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت اظهار داشت: بحث تلفیق دو اتحادیه در رسانه ها پررنگ شد و جامعه قرآنی را آزار داد. لذت ادغام این دو اتحادیه کار مبارکی بود و به لطف خدا انتخابات به خوبی برگزار گردید.
وی تأکیدکرد: مبحث ثبت و لغو دو اتحادیه قبلی و اختصاص امکانات آنها به اتحادیه مدغم پیگیری شود.
در ادامه جلسه لوح تقدیر به علت اهتمام در برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت از جانب دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی محمدی، رئیس ستاد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت اهدا شد.

بررسی پیش نویس سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت
دستور اول جلسه بررسی و تصویب پیش نویس سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت بود.
سیما سادات لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت به عرضه توضیحاتی در مورد سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت پرداخت و اظهار داشت: این سند چهارمین سند شورای توسعه فرهنگ قرآنی است که زحمات زیادی برای تهیه آن انجام شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: با تصویب سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت و سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسب، زمینه بهره برداری حداکثری از آموزه های ناب اسلامی در عرصه سلامت فراهم گردد.
بعد از عرضه گزارش از فرایند تدوین و نهایی­ سازی پیش­ نویس این سند، اعضا در مورد مفاد این سند به بحث و گفتگو پرداختند.

مراکز تحقیقاتی ویژه با الهام از قرآن و تعالیم اهل بیت(ع) تشکیل شود
در ادامه جلسه عاملی ضمن قدردانی از دست اندرکاران تدوین سند توسعه پژوهش و آموزش عالی در نظام سلامت اظهار داشت: نکته ظریفی که در سند وجود دارد، همان مطلب چشم انداز است. نگاه پراگماتیستی به قرآن نگاه بسیار خطرناکی است که در بین بعضی از علمای حوزوی و روشنفکران هم وجود دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: نگاه پراگماتیستی آموزه های علمی و تجربی را یک طرف و آموزه های قرآنی را طرف دیگر می گذارند و بعد می گوید قرآن همین را گفته که علم تاکید کرده است؛ خطری که این مورد دارد این است که آموزه های الهی و قرآنی را در معرض ابطال پذیری قرار می دهد.
عاملی با اشاره به اینکه قوانین علمی خطاپذیر هستند و یک قانون جدید، قانون قبلی را باطل می کند، تصریح کرد: وقتی آموزه قرآنی را با آموزه علمی اثبات شود، قرآن را در معرض خطاپذیری قرار می دهیم. در چشم انداز سند نوشته شده است که "شکل گیری بنیان های علمی برای استفاده روش مند از آموزه های قرآنی"، به این معنا که از قرآن می خواهد بیاموزد که درخواست بنده این است که در چشم انداز عبارت الهام و استفاده روش مند نوشته شود.
عاملی خاطرنشان کرد: خدای متعال بایسته های هستی را هم در تکوین و هم در تشریع تدبیر کرده است. این بدین معناست که قرآن کریم در بردارنده مجموعه مهمی از قوانین و مقررات قطعی و تدبیر شده در مورد هستی است که الهام از آنها می تواند مسیر دانشی مستحکم و موثر و جامعی را بوجود آورد.
وی تاکید کرد: باید از قرآن کریم، الهام بگیریم تا بتوانیم مسیر بعدی را درست برویم و این دقتی که در چشم انداز سند مورد توجه بوده، قابل تشکر و قدردانی است. این انتظار از وزارت بهداشت و درمان می رود که این مسیر را در حوزه پژوهش ها، آزمایش ها و مطالعات راهبردی ایجاد کند و مراکز تحقیقاتی خاص و ویژه با الهام از قرآن و تعالیم اهل بیت(ع) تشکیل دهد.

تصویب سند توسعه پژوهش و آموزش عالی در نظام سلامت
مهم ترین نظرات عرضه شده توسط سایر اعضای جلسه هم معطوف به لزوم شفاف و روشن ­تر شدن چشم ­انداز سند، اصلاح برخی عبارات اهداف و اصول و راهبردها و لزوم توجه بیشتر به ابعاد تبلیغی ترویجی و آموزش عمومی سند بود.
پس از پاسخ دبیرخانه کمیسیون به خیلی از نکات و ملاحظات مطرح­ شده در جلسه، سند توسعه پژوهش و آموزش عالی در نظام سلامت به تصویب رسید و مقرر شد بعد از اصلاح بر مبنای نکات مطروحه در جلسه، سند برای اعضای جلسه ارسال شود و اگر در بازه زمانی دو هفته ملاحظه قابل اعتنایی عرضه نشد، سند بعنوان مصوبه نهایی ابلاغ شود.
دستور دوم این جلسه عرضه گزارش یک­ ساله روند اجرای سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور بود که نظر به حضور نیافتن وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعنوان رئیس کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و نماینده وی، این دستور به جلسه آتی شورا موکول شد.
همچنین مقرر شد با عنایت به ابلاغ نشدن شناسنامه اقدامات این سند و برگزار نشدن جلسات کمیسیون در حدود یک سال و نیم گذشته، تا دو ماه آینده ضمن تشکیل جلسه کمیسیون، شناسنامه اقدامات سند تصویب شده و به دستگاه ها و نهادها ابلاغ شود.

بررسی مصوبه تدوین آئین نامه شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیتهای قرآنی استان ها
دستور بعدی جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی "بررسی پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد مصوبه تدوین آئین نامه شوراهای هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی استانها" بود.
عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد این دستور بیان نمود: تقاضای ما این است که مانند دو جلسه چهاردهم و چهل و پنجم شورای توسعه، اولاً بر توسعه نیافتن تشکیلاتی تاکید شود و شورای فرهنگ عمومی استان ها کماکان دستورات قرآنی و غیر قرآنی را هم زمان بررسی کند.
وی اضافه کرد: اگر در مواردی لازم شد کارگروهی با حضور صاحب نظران برجسته قرآنی برجسته تشکیل گردد که هم اکنون در استان ها انجام می شود و تابحال مشکلی با آن نداشته ایم.
بعد از عرضه گزارش در مورد روند این دستور توسط دبیر کمیسیون توسعه فعالیت­ های تبلیغی ترویجی قرآن کشور و تبادل نظر اعضا در مورد ادامه فعالیت شوراهای قرآنی در استان ها، مقرر شد کمیته منتخبی مبحث را بررسی و پیشنهاد خویش را برای تصویب نهایی به شورا عرضه کند و تا زمان تصویب در شورا، فعالیت­ شوراهای استانی طبق روال گذشته ادامه داشته باشد.

تصویب ضوابط عضویت دستگاه ­ها در جلسات شورا و کمیسیون ­ها
چهارمین دستور این جلسه به بررسی مبحث تصویب ضوابط عضویت دستگاه ­ها در جلسات شورا و کمیسیون ­ها اختصاص داشت. بر طبق این گزارش پس از تصویب منشور و تشکیل شورا، همواره درخواست­ هایی برای عضویت عرضه شده که عمده درخواست ها برای بهره­مندی از منافع مالی بوده است که در سال ۹۴ گروهی کارشناسی در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای عرضه شاخص­ های عضویت تشکیل شد و متعاقب عرضه گزارش گروه با عنوان بازآرایی ترکیب جلسات راهبری نظام قرآنی دو تبصره به منظور ساماندهی حضور و مشارکت اعضا به تصویب شورا رسید.
در جلسه ۴۷ دهم دیماه ۹۸ شورا، بعد از بررسی پیشنهاد عضویت «ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد» در کمیسیون توسعه فعالیتهای تبلیغی ترویجی قرآنی، مقرر شد ضوابط و شاخص­ های عضویت در کمیسیون­ ها و کارگروه ­های وابسته تهیه شود.
در نهایت با عنایت به بررسی ­های مختلف مبحث درجلسات کارشناسی، کمیسیون ­های تخصصی، مجمع مشورتی و شورای توسعه، ضوابط عضویت دستگاه­ ها در جلسات شورا و کمیسیون ­ها به تصویب اعضا رسید.


1399/05/08
15:06:23
5.0 / 5
2119
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس دونی