مستند راه ناتمام به انتها رسید

مستند راه ناتمام به انتها رسید

لباس دونی: مستند پرتره «راه ناتمام» از زندگی «اصغر قندچی» به سفارش اتاق بازرگانی تهران و مركز گسترش گسترش سینمای مستند و تجربی كه كارگردانی آنرا مصطفی رزاق كریمی به عهده داشت بعد از یك سال به انتها رسید.


به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مصطفی رزاق کریمی درباره ساخت مستند پرتره ای از زندگی اصغر قندچی اظهار داشت: ساخت مستند راه ناتمام یک سال زمان برد و حاصل تلاشی بی وقفه گروهی بزرگ و منسجم بود. حتی در ایام اوج کرونا تولید این مستند ادامه یافت و مجموعه دوستان من که بعنوان عوامل فیلم در تولید حضور داشتند، همچون سعید وزیری، تهیه کننده، حامد عزیزی پژوهشگر، رضا تیموری فیلمبردار، مهران کرمی تدوین گر، صمیمانه همراهی ام کردند تا این فیلم در حوزه کارآفرینی ساخته شود.

این کارگردان با اشاره به این که راه ناتمام به سفارش اتاق بازرگانی تهران و مرکز گسترش ساخته شده، اظهار داشت: من به این کار نگاه سفارشی نداشتم و می خواستم نگاهی به تاریخ معاصر از دیدگاه صنعتی و شیوه موفقیت آدم ها داشته باشم. البته بُعد شخصی زندگی اصغر قندچی هم برایم اهمیت داشت؛ در واقع این فیلم چند لایه است و ابعاد مختلف زندگی این فرد مدنظر ما قرار گرفته است.
وی ساخت چند پروژه دیگر با موضوع اصغر قندچی را مانعی برای ساخت مستند در این زمینه ندانست و اظهار نمود: قبل از پروژه به من گفتند فیلم دیگری با موضوع قندچی ساخته شده، اما برای من این مساله اهمیت نداشت برای اینکه زاویه دید، بی نهایت و نوع روایت ها متفاوت می باشد. زمانی که مستند خاطراتی برای تمام فصول را می ساختم، هفده فیلم درباره مجروحان شیمیایی ساخته شده بود، اما از دید من نگاه فیلمساز به سوژه است که اهمیت دارد و خوشبختانه آن مستند موفقیت هایی در جشنواره های داخلی و خارجی به دست آورد و حتی در نشستی با عنوان کشتار توسط سلاح های جمعی عنوان شد.

رزاق کریمی درباب اصغر قندچی توضیح داد: او آهنگری در جنوب شهر تهران بود و زندگی جذابی داشت. نتوانست مدرسه برود و با تلاش موفق شد کارآفرینی نمونه شود. قندچی سخت کوش بود و مشکلات زیادی در زندگی داشت. ما برای رسیدن به سناریوی مورد نظرمان تحقیقات میدانی و بازبینی های لازم را انجام دادیم. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که علاوه بر فراز و فرودهای زندگی ایشان که بسیار جذاب و دراماتیک است، باید شرایط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی آن دوران را بررسی نماییم تا بر طبق این روند بتوان تاریخ معاصر ایران را از بُعد صنعت معرفی نمود.

محمدسعید وزیری بعنوان تهیه کننده فیلم همکاری خوبی داشت، خودرو های ماک سنگین جاده ای تنها با مجوز اجازه حرکت دارند و تهیه کننده خوب فیلم هماهنگی های لازم برای ورود این خودرو ها به جاده و جلب همکاری عوامل حرفه ای مورد نظر را بطور مطلوب انجام داد. مصاحبه های بسیاری با افرادی چون سعید لیلاز، سیدمصطفی هاشمی طبا هم انجام دادیم که از بعضی از آنها در تصاویر و بخشی تنها در تحقیقات استفاده شد.

وی ضمن تقدیر از رفتار حرفه ای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی عنوان کرد: آقای حمیدی مقدم هیچگاه در طول پروژه خودرا کنار نکشید و با ما در ارتباط بود. این مساله که مدیر و تهیه کننده ای، نگرانی های مستندساز را برطرف کنند بسیار اهمیت دارد. ۳۴ سال است در حوزه مستندسازی فعالیت دارم و این اولین تجربه همکاری مستقیم من با مرکز گسترش محسوب می شد و می توان گفت تجربه بسیار خوبی بود.

رزاق کریمی با تاکید بر این که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فضای خوبی برای ساخت مستندهایی در حوزه صنعت و کارآفرینی، توسط کارگردانان جوان یا شناخته شده است اظهار داشت: صنعت می تواند موضوعی قابل طرح باشد و بیننده خودرا بیابد. در اتاق بازرگانی تهران یک فکر وجود دارد که جسورانه و سدشکن است. این سازمان نشانه گذاری خوبی کرده که با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در زمینه تولید فیلم های صنعتی و کارآفرینی وارد همکاری شده است.منبع:

1399/04/14
17:11:44
5.0 / 5
2653
تگهای خبر: جشنواره , مدرسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس دونی