هواپیمای به گل نشسته همچنان در خارج از مرز

هواپیمای به گل نشسته همچنان در خارج از مرز

به گزارش لباس دونی یحیی رویدل در آخرین نمایشگاه خود كه در گالری دیلمان برگزار می شود، استفاده از رنگ را در آثارش به حداقل رسانده اما هواپیماهایی به گل نشسته و زمین گیر همچنان سوژه ی اصلی این آثار هستند و فیگورهایی از زن را گاها وارد تابلوهایش كرده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، نمایشگاه نقاشی یحیی رویدل با عنوان «خارج از مرز» جمعه (۳۰ آذر ماه) در گالری دیلمان افتتاح می گردد.
آثار این هنرمند با نگاهی سمبولیستی و فیگوراتیو هستند و پیش تر در آخرین نمایشگاه انفرادی او كه سال ۹۵ با نام "گراند" در گالری "ثالث" برگزار شد، شاهد حضور عناصری چون كرگدن هایی عظیم الجثه در كنار هواپیماهایی اسقاطی بودیم.
رویدل در كارنمای پیش رو در گالری دیلمان مجموعا ۲۸ اثر نقاشی و طراحی خویش را در ابعاد مختلف با تكنیك رنگ روغن و با استفاده از تنالیته ی رنگ های خاكستری عرضه كرده و شاهد حضور كرگدن هایی مریض و معیوب كه نماد رخوت و سنگینی هستند در بعضی از آثار هستیم.
او خویش را شبیه به كرگدن هایی می داند كه نقاشی می كند، با همان سرسختی كه گویی از انجام هر كار برمی آیند، آنها قوی هستند و می توانند تخریب زیادی به وجود بیاورند اما در عین حال ساكت و آرام هستند. این كرگدن ها در هر دو مجموعه حضور دارند و در مجموعه جدید هم جسته و گریخته ظاهر شده اند.
نقطه مشترك بین آثار رویدل هواپیماست و آنرا به مثابه زندگی، رفتن و پرواز توصیف می كند، او هواپیماها را عاشقانه دوست دارد و می گوید «اولین جرقه مجموعه «گراند» زمانی صورت گرفت كه لاشه هواپیمایی قدیمی را جلوی چشمان من با سنگ تكه تكه كردند و آلومینیوم بدنه آنرا به سرقت بردند. این منظره برای من خوابی را به همراه داشت كه در آن تابلو من كرگدنی هستم كه روی هواپیما ایستاده است».
یحیی رویدل، تابحال در بیشتر از شش نمایشگاه گروهی همچون آرت اكسپو تهران و نمایشگاه صد اثر صد هنرمند و... حضور داشته و قبل از این، سه نمایشگاه انفرادی با نام های «تاریخ مصرف»، «همین حوالی» و «گراند» برگزار كرده است.
در بیانیه ی این نمایشگاه به قلم هنرمند آمده است: «در ادامه این زمین گیر بودن به ظاهر همیشگی، سراسر جغرافیای هستی ام مزین به لاشه زاریست پولادین و مدفون به زیر غبار و خاكستر.
رویای عبور از حقیقت این افق مرگ افكن و رهایی از همنشینی این ارواح عزادار مرا وا می دارد تا این میهمانی شبانه مرگ را آخر بخشم و هجوم سنگین طوفان این تباهی را پس زنم و در هم تنیدگی نا خوشایند را به سمت رهایی طی كنم.
كاوش كنم حس كامل را خارج از مرز، خارج از هرگونه تاج گذاری و یا انتخاب جمعی تا به دست آورم خویشتن باكره ام را در افق مطلق».
نمایشگاه «خارج از مرز» روز جمعه ۳۰ آذرماه از ساعت ۱۶: ۳۰ افتتاح می گردد و علاقمندان برای بازدید از آن می توانند تا ۱۲ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ به جز روزهای شنبه به گالری دیلمان واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از ظفر، تقاطع خیابان پورمشكانی (كودكان غزه)، شماره ۵۰، رجوع كنند.1397/09/28
21:46:40
5.0 / 5
4438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی