نحوه داوری هنرهای جدید جشنواره فجر

نحوه داوری هنرهای جدید جشنواره فجر

لباس دونی: دبیر رشته هنرهای جدید یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر رویكرد و شیوه داوری این رشته را شرح داد و اظهار داشت: در این دوره محدودیتی برای مدیوم های این بخش در نظر گرفته شده است و آثار صرفا در سه مدیوم ویدئو آرت، پرفورمنس آرت و چیدمان (اینستالیشن) پذیرش و داوری خواهند شد.


به گزارش لباس دونی به نقل از ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیر راد ـ دبیر رشته هنرهای جدید یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ـ درباره تفكیك ۱۰ رشته هنری در جشنواره امسال اظهار داشت: در هنر معاصر ارزش اثر هنری با مدیوم یا رسانه اثر سنجیده نمی گردد و اصولا تفكیك آثار هنری بر مبنای رسانه آن امری منسوخ است. اما فرهنگ هنرهای تجسمی در ایران، به دلایل فرهنگی، آموزشی و ساختاری همچنان پذیرای این بی مرزی نیست. ازاین رو به نظر می آید پس از چهار دوره تجربه تمركز بر اثر هنری و خصوصیت های تعاریف معاصر، ساختار این دوره با فرهنگ جاری هنرهای تجسمی ایران نزدیكی بیشتری دارد.
وی افزود: این امر رضایت هنرمندان هر یك از رسانه های حوزه تجسمی را فراهم می آورد چون كه آثار صرفا در حوزه رسانه و با عنایت به خصوصیت های آن رسانه سنجیده می شوند و به لحاظ كمی هم سهم هر كدام از رسانه ها در فضاهای نمایشگاهی مشخص و حدودا برابر خواهد بود. امیدوارم این رویكرد در دوره یازدهم سرآغاز و قدم نخست در حركتی پیوسته اما ریشه دار به سمت درك اثر هنری از منظر نگاه معاصر شود و در دوره های آینده، این حركت و تغییر، مشهود و قابل لمس باشد.
راد درباره رویكردهای پذیرش آثار و داوری آنها اظهار داشت: در این دوره محدودیتی برای مدیوم های این بخش در نظر گرفته شده است و آثار صرفا در سه مدیوم ویدئو آرت، پرفورمنس آرت و چیدمان (اینستالیشن) پذیرش و داوری خواهند شد.
وی اظهار داشت: هنر جدید به لحاظ تاریخی برآمده از زمینه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی در دوره های مشخص تاریخی است و در واقع پاسخی است به سوالات برآمده از این بستر. ازاین رو در حوزه هنر جدید، اندیشه و بستر برآمدن این اندیشه در درجه اول اهمیت قرار دارد و صورت نهایی اثر می تواند در طیف گسترده ای از مدیوم ها و بر مبنای خصوصیت آنها بروز یابد. بنابراین داوری این بخش با سایر بخش ها متفاوت می باشد و به لحاظ شكلی، در دو مدیوم چیدمان و پرفورمنس آرت داوری آثار دو مرحله ای خواهد بود.
دبیر رشته هنرهای جدید افزود: در پروسه داوری به صورت مشخص به ایده و بستر برآمدن آن توجه خواهد شد و چگونگی به كارگیری خصوصیت های مدیوم انتخابی هنرمند و نسبت آن خصوصیت ها با ایده هنرمند سنجیده خواهد شد.
وی درباره امكانات مورد نیاز برای برگزاری مناسب این بخش در جشنواره فجر اظهار داشت: یكی از خصوصیت های مهم مدیوم های هنر جدید، این است كه اثر هنری در نسبت با بستر پیدایی و عرضه آن خلق شده و معنا می یابد. بخشی از این بستر مكان است و به این معنا خیلی از مدیوم های این حوزه مكان محور هستند. ازاین رو مشخص بودن مكان برای خلق اثر هنری، امكان تولید فضا در مكان های موجود با عنایت به حضور آثار دیگر، همچون دغدغه های اولیه در خلق آثار هستند.
راد افزود: از جانب دیگر بعضی از امكانات فنی به خصوص در حوزه ویدئوآرت و پرفورمنس آرت مورد نیاز است كه در هر اثر نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. همینطور بعضی از آثار چیدمان خصوصیت های فضایی خاصی دارند و به این منظور شرایط اجرایی آنها نسبت به آثار معمول پیچیده تر است.
دبیر رشته هنرهای جدید اظهار نمود: غالب آثار پرفورمنس آرت، تعاملی اند و مخاطب و هنرمند نیازمند فضایی كافی و مناسب جهت خلق اثر هنری هستند. به همه این ها باید افزود كه لزوم آشنایی و آگاهی مخاطب با هنر جدید یك نیاز جدی است كه امیدوارم این مهم با برگزاری كارگاه هایی مورد توجه قرار گیرد. چون كه بدون شك در سایه این دانش، هنرمند و اثر هنری به اهداف خود در مواجهه با مخاطب نزدیكتر خواهند شد.
وی درباره شرایط لازم برای جذب هنرمندان حرفه ای به جشنواره تجسمی فجر اظهار داشت: اگر هنرمند حرفه ای را فارغ از توانایی كسب درآمد و چرخاندن چرخ زندگی به وسیله هنر تعریف نماییم و بپذیریم كه حرفه ای بودن، در نگاه عمیق و جدی به هنر، اثر هنری و نقش آن (به صورت گسترده و نه فقط جنبه های اجتماعی) تبلور پیدا می كند، آنگاه طبیعی است كه نگاهی هدفمند، برنامه ریزی شده و متداوم به همراه مدیریت علمی و بازوی اجرایی حرفه ای (هنرمندان شاخص در بخش علمی و دبیرخانه با تجربه در بخش اجرایی) می تواند نیل به این هدف را میسر كند چنانكه در این دوره شاهد چنین نگاهی هستیم و بی گمان تداوم آن در دوره های آینده می تواند نتایج مهمی را به بار آورد.
گفتنی است بهرنگ صمدزادگان، فرهاد فزونی و آزاده گنجه داوری این ‏رشته را به عهده دارند.‏
یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه ۱۳۹۷ ‏برگزار ‏می شود. در این ‏جشنواره سید امیر سقراطی دبیری هنری و محسن سلیمانی ‏دبیری اجرایی را ‏عهده دار هستند.‏1397/09/27
15:20:17
5.0 / 5
4670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس دونی