نیازمند ایجاد بایگانی برای اسناد راكد هستیم

نیازمند ایجاد بایگانی برای اسناد راكد هستیم

به گزارش لباس دونی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران اظهار داشت: باید بایگانی راكد برای اسناد ایجاد شود برای اینكه بعد گذشت 40 سال از عمر این نظام هنوز مركزی به نام بایگانی راكد اسناد نداریم.


اشرف بروجردی روز چهارشنبه در آئین تكریم و معارفه مدیركل اسناد و كتابخانه ملی استان بوشهر اضافه كرد: الان زمین مورد نیاز برای ساخت مركز اسناد راكد كشور تملك شده است اما تحقق ساخت این مركز نیاز به كارهای بسیار دارد.
وی بیان كرد: اگر می‎خواهیم از آخرین تكنولوژی و رویه ها برای پیشرفت جامعه استفاده و به اسناد دسترسی سهل داشته باشیم باید این ظرفیت را محقق نماییم.
بروجردی افزود: بیشترین دغدغه سازمان اسناد و كتابخانه ملی حفظ اسناد و انتقال اطلاعات به جامعه است برای اینكه هر كتابی كه تدوین و نوشته می ‎شود چنانچه مستند به سند باشد، اعتبار بیشتری پیدا می‎كند.
وی اظهار داشت: با این وجود در جامعه ما هنوز توجه لازم به این بخش صورت نگرفته است.
بروجردی بیان كرد: اصحاب فكر، فرهنگ، صاحب نظران و اندیشمندان باید آثار خودرا سندی كنند برای اینكه این مهم می ‏تواند به نوشته و كار تحقیقاتی آنها اعتبار ببخشد.
وی اظهار داشت: مركز اسناد و كتابخانه ملی باید مامنی برای اصحاب اندیشه و صاحب نظران و اصحاب فكر باشد كه در آنجا بتوانند براحتی دیدگاه های خودرا مطرح و تضارب آرا و اندییشه صورت گیرد.
بروجردی اظهار داشت: خروجی این جریان باید سندی برای آیندگان و در واقع یك فكر جدید یا مباحثه‎ای كه مولد یك ایده و دیدگاه جدید باشد طوریكه بعنوان موزه فكر یا اندیشه تعبیر و برای آیندگان نگهداری شود.
بروجردی تصریح كرد: برای مثال سوال می‎كنند كه برای چه چیزی انقلاب كردیم؟ كه پاسخ به این پرسش باید مستند به نسل امروز منتقل شود و برای پرسش كنند روشن شود كه این انقلاب اجتناب ناپذیر و زاییده تفكر، اندیشه و شرایط اجتماعی خاص بوده كه مستندات آن برای دریافت پاسخ چرایی انقلاب برای نسل جدید موجود است.
وی بیان كرد: اندیشه بشری ریشه، سابقه و دیرینه ای دارد كه مستند آن در مراكزی مثل مركز اسناد محافظت می شود.
بروجردی اظهار داشت: مركز اسناد و كتابخانه ملی این رسالت، ماموریت و حراست اسناد را عهده دار است تا آنها را نگهداری و در اختیار عموم مردم بگذارد تا آنها بر طبق آن بدانند تفكراتی كه امروز در اختیارشان است و اختلاف نظری كه وجود دارد از كجا نشات می گیرد و بتوانند انتخاب‎گر خوبی باشند.
وی افزود: یكی از منابع هدایت‎گری اسناد است بدین سبب حرمت این اسناد و حفظ مركز اسناد به قدری عظیم است كه به این راحتی شاید درك مناسبی از این مساله نداشته باشیم مگر اینكه پیرامون آن تفكر و تفحص نماییم.
بروجردی گفت: در آرشیو ملی ایران این رسالت بر عهده میلیون‎ها برگ سندی كه هست كه امیدواریم با تحولاتی كه در عرصه فناوری جدید بوجود آمده لازم است از آن استفاده نمائیم.
وی اشاره كرد: همین طور شرایط باید به شكلی شود تا فردی كه می خواهد از سندی استفاده نماید لازم به مراجعه به تهران نداشته باشد.
بروجردی افزود: دیجیتال كردن منابع و در اختیار گذاشتن آنها برای همگان رسالتی است كه به عهده مركز اسناد و كتابخانه ملی است و این كار از سنوات گذشته شروع شده است.
وی تصریح كرد: برای تحقق این امر وفقه ای به وجود آمده كه امیدواریم در آینده با تقویت زیرساخت‎هایی كه هنوز كامل نیست در اختیار عموم قرار گیرد.
بروجری گفت: كسانی كه تمایل دارند به سندی دسترسی پیدا كنند می‎توانند به سامانه "رسا" سازمان اسناد و كتابخانه ملی وارد و مطالب را جست و جو كنند.
وی اضافه كرد: در استان بوشهر به لحاظ سابقه، قدمت و مباحث عدیده ای كه از گذر زمان رخ داده است همچون حمله انگلیسی ها و پرتغالی ها، هزاران برگ سندی كه در آن دوران تولید شده است كه باید بعنوان سرمایه ملی به آن نگاه نماییم.
بروجردی بیان كرد: این متعلق به همه مردم و حق آنان است كه به آن دسترسی پیدا كنند و باید همه شرایط مورد نیاز آنها فراهم گردد.
وی افزود: این اسناد در صورت وجود شرایط لازم در استان بوشهر و یا به امانت نزد مركز اسناد و كتابخانه ملی به نام مردم این دیار نگهداری و در موقع لازم در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
در این آئین با تكریم غلامحسین نظامی، نرگس صداقت بعنوان مدیركل اسناد و كتابخانه‎ ملی استان بوشهر ارائه شد.منبع:

1398/09/06
23:49:53
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: فناوری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی