وقتی آشوبگران به كتاب هم رحم نمی كنند

وقتی آشوبگران به كتاب هم رحم نمی كنند

به گزارش لباس دونی در هفته بزرگداشت كتاب خبر آتش زدن كتابخانه شهریار توسط آشوبگران در لباس معترضان به افزایش قیمت بنزین و سوختن ۱۳ هزار جلد كتاب ذائقه كتاب دوستان را تلخ كرد.


در حالیكه اهالی فرهنگ از ماه ها قبل برای بزرگداشت هفته كتاب در تكاپو بودند تا از غریبگی با كتاب در جامعه بكاهند؛ در گوشه ای از ایران عناصر آشوبگر به بهانه اعتراض به افزایش قیمت بنزین كتابخانه ای در شهریار را به آتش كشیدند و ۱۳ هزار جلد كتاب در آتش جهل سوخت.
نهاد كتابخانه های عمومی كشور، خسارت وارده به كتابخانه تفكر شهریار در استان تهران را حدود ۲۰ میلیارد ریال ارزیابی كرده است. این اقدام ضدفرهنگی مهم ترین نشانهٔ مرزبندی اعتراض و آشوب است؛ آتش سوزی كتاب با فرهنگ ایرانی ها سازگاری ندارد.
هرچند در روز ۲۴ آبان روز كتاب، كتابخوانی و كتابدار حضور بی سابقه و استقبال مردم فرهنگ مدار در كتابخانه مركزی پارك شهر تهران خبرساز و باعث شادمانی اهالی فرهنگ و كتاب دوستان شد، به فاصله دو روز خبر به آتش كشیدن یك كتابخانه در استان تهران شیرینی آن خبر را در ذائقه كتاب دوستان تلخ كرد. حالا كودكان و نوجوانان آن منطقه دیگر پناهگاه امن فرهنگی خویش را تا زمان بازسازی این كتابخانه از دست داده اند.
اگرچه آتش زدن كتابخانه و كتاب بعنوان مهمترین شناسنامه و سند هویتی ایران كهن در طول تاریخ دست آویزی حدودا مكرر برای معاندان فرهنگی بوده كه قصد ضربه به ریشه های فرهنگی كشور داشته اند و حافظه ایرانی ها خالی از این وقایع تاسف بار نیست حتی زمانی كه كتاب جنسی غیر كاغذ داشت.
دانشنامه كتابخانه و دانش اطلاعات می نویسد: به قول ابن ندیم، نویسنده الفهرست، كه در حدود سال ۹۸۷ میلادی نوشته شده؛ در قصر آپادانا در تخت جمشید نوشته هایی به صورت لوح های چوبی، سنگ و خاك رس در موضوعات مختلف وجود داشت. تعداد خیلی از این الواح به وسیله اسكندر مقدونی (۳۳۳ قبل از میلاد) نابود شد یا به كتابخانه اسكندریه فرستاده شد. كشف سی هزار لوحه از گل رس در سال ۱۹۳۴ میلادی در زیر زمین ویرانه های كاخ آپادانا در تخت جمشید این گفته را تأیید می كند. باستان شناسان این بخش را خزانه تخت جمشید یا كتابخانه استخر نامیده اند. اسكندر همین طور ۲۰ هزار چرم گاوی را كه اوستا بر روی آنها نوشته شده بود سوزاند. این كتابها در بایگانی تخت جمشید نگهداری می شدند و زمانی كه اسكندر آن قصر را به آتش كشید این كتاب ها هم از میان رفتند.
این رویه بعدها و در تهاجم های مختلف به سرزمین كهن ایران ادامه یافت، در جریان حمله سلطان محمود غزنوی به ری هم بخشی از كتابخانه بزرگ ری به آتش كشیده شد و بخشی دیگر به بخارا یا به نقلی دیگر به غزنین انتقال یافت.
از دیگر مواردی كه در حافظه تاریخی ایرانی ها از كتابخانه سوزی وجود دارد سوزاندن كتاب و كتابخانه در هجوم مغول هاست كه سبب شد یك مرتبه دیگر تمدن عظیم ایرانی ها به وسیلهٔ مهاجمان نابود شود.
اهانت های تاریخی به كتاب كه بخشی از آن در چارچوب شعله های آتش كینه توزان فرهنگی ثبت شده است، اهمیت و مظلومیت این اسناد هویتی را امروز بیشتر از پیش كرده تا امروز در كنار تمام دغدغه های كتاب دوستان همچون كاهش سرانه مطالعه به فكر بیفتند كاری برای ارج نهادن آن انجام دهند.
اقداماتی كه مهمترین جلوه آن نامگذاری روز و هفته ای برای پررنگ كردن برنامه ها و اقدامات در این جهت شده تا جایی كه امسال شاهد رقم خوردن بیست و هفتمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران و برنامه های آن با مشاركت بیشتر از ۷۰ سازمان و نهاد فرهنگی و تعبیه پایتختی هر ساله برای تمركز برنامه ها هستیم كه امسال پنجمین سال این رویداد را در یزد همچنان شاهدیم.
تقارن هفته كتاب امسال كه تا ۳۰ آبان ادامه دارد با هفته وحدت را می توان نقطه عطفی در جهت ترویج كتاب و كتابخوانی دانست؛ چونكه بزرگترین معجزه پیامبر اكرم (ص) كتاب قرآن كریم است كه این امر نشان دهنده اهمیت ترویج كتاب و كتابخوانی در جامعه است. امری كه باید مورد توجه همگان باشد و در این میان عناصر ضد فرهنگی هم باید متوجه باشند صدمه به كتاب تیشه به ریشه فرهنگ عمومی و هویت است و دود آتش آن چشم آیندگان را بیشتر از كنونی ها خواهد سوزاند.


1398/08/27
14:18:43
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: جنس , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لباس دونی