برگزاری آیین روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در كتابخانه ملی

برگزاری آیین روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در كتابخانه ملی

لباس دونی: آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری به همت سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران انجام می شود.به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با تاكید بر شعاریونسكو مبنی بر«پیوند با گذشته بوسیله صداها و تصاویر» به همت سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.

این مراسم با حضور اشرف بروجردی، رئیس كمیته ملی حافظه جهانی یونسكو در ایران، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رمضانعلی موسوی مقدم، قائم مقام سازمان صدا و سیما و آقای اسوتكوفسكی، رئیس دفتر منطقه ای یونسكو برگزار می گردد.

همچنین در این آیین شاهد حضور بعضی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیران فرهنگی سازمان ها و مراكز مرتبط، اصحاب هنر و رسانه، اساتید ارتباطات و نیز پژوهشگران و علاقمندان میراث دیداری شنیداری هستیم.

قرائت پیام دبیركل یونسكو و پخش قدیمی ترین صداهای ضبط شده در رادیو ایران همچون برنامه های پیش بینی شده در ابتدای این آیین است.

در ادامه با عنایت به میراث موسیقایی غنی اقوام ایرانی و بازنمایی عناصر فرهنگی اقوام در چارچوب موسیقی و صوت، گروه لیان به رهبری محسن شریفیان به اجرای قطعاتی از موسیقی محلی جنوب خواهد پرداخت همین طور قطعاتی از نت نوشته های مرحوم همایون خرم توسط شاگرد او نواخته می شود.

افتتاح نمایشگاه تصاویر تابحال منتشر نشده از آلبوم خانه كاخ گلستان و سازمان اسناد و كتابخانه ملی، از بخش های مهم آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری است.

رونمایی از كتاب آرشیو دیداری، شنیداری؛ فلسفه و اصول (نوشته ری ادموند سون)كه در كمیته ملی حافظه جهانی ترجمه شده است از دیگر برنامه های این آیین خواهد بود.

نمایش فیلم مستند علف محصول ۱۹۲۵ میلادی و سخنرانی های تخصصی در حوزه میراث دیداری و شنیداری نیز از دیگر برنامه های پیش بینی شده در آیین گرامیداشت روزجهانی میراث دیداری و شنیداری خواهد بود.

آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری روز سه شنبه (۱۴ آبان ماه) ساعت ۱۰ الی ۱۲ در مركز همایش های سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران- تالار قلم برگزار می شود.

با توجه به اینكه میراث دیداری شنیداری ملل و اقوام و گروه ها، بخش مهمی از هویت تاریخی بشر شمرده می شود یونسكو با نامگذاری روزی به نام میراث دیداری شنیداری، اهتمام در جلب توجه همگانی به اهمیت شناسایی وحفاظت از این میراث دارد. روز جهانی میراث دیداری شنیداری در تقویم یونسكو، ۲۷ اكتبر اعلام شده است.منبع:

1398/08/12
23:03:19
5.0 / 5
4229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس دونی