كشف شواهدی از دوران پارینه سنگی در ایلام

كشف شواهدی از دوران پارینه سنگی در ایلام

لباس دونی: سرپرست ایرانی هیات كاوش غار مرگرگه لان از توابع استان ایلام اظهار داشت: بازبینی لایه نگاری این غار كه توسط هیات مشترك ایران و دانمارك صورت گرفت نشان داد كه این غار حاوی شواهدی از دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی است.


حجت دارابی با بیان این خبر اظهار داشت: غار مرگرگه لان كه در دره هلیلان از توابع استان ایلام قرار دارد، ابتدا در سال ۱۳۵۳ شمسی توسط پدر مورتنسن، دیرینه شناس مشهور دانماركی، مورد شناسایی و كاوش قرار گرفت كه طی آن شواهدی از دوران پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی به دست آمد. اما از ماهیت توالی استقراری و هم سیر تطور مصنوعات سنگی آن اطلاعات بسیار ناچیزی در دست بود.
وی خاطرنشان كرد: همینطور هیچگونه تاریخ گذاری كربن ۱۴ از این غار، به مانند دیگر محوطه های دوره فراپارینه سنگی در زاگرس مركزی، قبل از این در دسترس نبود.
دارابی اظهار داشت: بدین منظور و با هدف بازبینی شواهد دیرینه شناسی موجود در این غار، یك هیئت مشترك دیرینه شناسی از دانشگاه های كپنهاگ دانمارك و رازی كرمانشاه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همكاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام مبادرت به كاوش در این محوطه كرد.
او با اشاره به اینكه توبیاس ریشتر سرپرست خارجی این هیئت است اظهار داشت: این كاوش بخشی از پروژه مشترك پژوهشی بین دانشگاه های مورد اشاره و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به دنبال دستیابی به سرنخ های جدید در ارتباط با دوره فراپارینه سنگی و دوره نوسنگی در زاگرس مركزی است.
این دیرینه شناس تصریح كرد: طی این لایه نگاری مشخص شد كه مرگرگه لان حاوی شواهدی از دوران پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی بوده است.
وی ادامه داد: در این راستا می توان به وجود دست افزارهای شاخصی مانند تیزه موستری، تیزه ارجنه و ریزابزارهای هندسی اشاره نمود كه به ترتیب شاخصه دوره های مذكور به شمار می روند.
دارابی اظهار داشت: همینطور لایه های فوقانی این غار دربرگیرنده قطعات محدود سفال از دوران مفرغ جدید، اشكانی و ساسانی و اسلامی است.
سرپرست ایرانی هیات دیرینه شناسی تصریح كرد: نهشته های غار به علت حفریات غیرمجاز در سالیان گذشته متاسفانه به شدت تخریب شده و این مورد اهمیت بازبینی آنرا دو چندان می كرد كه خوشبختانه این امر طی این كاوش حاصل شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی اظهار داشت: در جهت تاریخ گذاری و مطالعه ماهیت نهشته های دهانه غار، علاوه بر برداشت نمونه های كربن ۱۴، نمونه های مایكرومورفولوژی و OSL هم برداشته شده است.
دارابی اضافه كرد: همینطور در كنار كاوش، از بستر تالاب ها و چشمه های مجاور غار نمونه های رسوبات با همكاری متخصصان دیرین اقلیم شناسی از دانشگاه تهران برداشته شده تا بتوان ارتباط بین تغییرات اقلیمی و فرهنگی را در اواخر پلیستوسن مورد مطالعه قرار داد.
او در آخر ابراز امیدواری كرد: در نتیجه این پژوهش بتوان به شواهدی تازه بخصوص درباره مسایل گاهنگاری، فناوری و معیشتی دوره فراپارینه سنگی و هم تأثیر پدیده اقلیمی معروف به دریاس جوان بر جوامع این دوره در زاگرس مركزی دست یافت كه این امر گام بسیار مهمی در دیرینه شناسی منطقه به حساب می آید.


1398/08/12
14:46:23
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: تخصص , صنایع دستی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس دونی