پایتخت خوشنویسی ایران، بی خط و مشی

پایتخت خوشنویسی ایران، بی خط و مشی

لباس دونی: قزوین لقب پایتخت خوشنویسی ایران را به دوش می كشد با این وجود هنوز هیچ نوع خط و مشی مشخصی برای این هنر با قدمت در این استان تعریف نشده و هنرمندان و پیشكسوتان این رشته حتی از داشتن یك مكان اختصاصی برای خود محروم هستند.


برخی جامعه شناسان و هنرمندان رشته خطاطی معتقدند كه هنر خوشنویسی ریشه در فرهنگ ایران و اسلام دارد؛ اما متاسفانه قدمت این هنر نتوانسته هویت خوشنویسی را در عصر جدید حفظ كند.
گرچه ممكنست برخی استان های كشور به لحاظ فرهنگ بومی و اختصاصی خوشنویسی را در اولویت فرهنگی خویش نبینند، اما برای قزوین كه بعنوان پایتخت خوشنویسی كشور شمرده می شود، نبود هیچ نوع خط و مشی برای توسعه، در كنار كمبود اعتبارات مالی و فقدان یك ساختمان مناسب، درد بزرگی بر دوش خوشنویسان این دیار گذاشته است.
فعالان این عرصه هنری معتقدند كه اگر مقرر است یك استان بعنوان خوشنویسی در كشور فعالیت كند، باید بسترهای مادی و معنوی مناسبی داشته باشد، در غیر این صورت وجود اساتید و بزرگان خوشنویسی در قزوین و دادن لقب پایتخت خوشنویسی به این شهر و استان هیچ گاه نمی تواند به تربیت نسل خوشنویس در آینده منجر شده و این هنر را در جایگاه متعالی قرار دهد.
برای اطلاع از كاستی ها و مطالبات هنرمندان خوشنویسی ایرنا به چند تن از اساتید این هنر به گفت و گو پرداخت.


خوشنویسی با خط سروكار دارد، اما فاقد خط و مشی است/ ساختمان خوشنویسان باید در شان پایتخت خوشنویسی باشد
كارشناس پژوهش هنر و مدرس دانشگاه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هنگامی كه نام قزوین به پایتخت خوشنویسی ایران مزین شده است، باید جلوه های زیبای این هنر را نیز درون خود جای دهد كه چنین چیزی را تابحال مشاهده نكرده ایم كه خوشبختانه ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی در این استان نهفته و باید مورد استفاده قرار گیرد.
سید عبدالله حصاروندی اضافه كرد: مسئولان استانی به خصوص مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای توسعه و راهبرد این هنر وارد میدان شده و از ابعاد مختلف به خوشنویسی نگاه كند، بعنوان مثال آیا این هنر فقط می خواهد در چارچوب هنری تعریف و تبیین شود و یا اینكه صنعت خوشنویسی نیز برای این استان مهم است؟
وی با اشاره به اینكه خوشنویسی امروز می تواند در توسعه گردشگری موفق عمل كند، گفت: بعضی از هنرها مانند صنایع دستی، نقاشی و نگارگری به لحاظ خاصیت تصویری بیشتر از سایر هنرها در معرض دید انسان قرار دارند و به صورت ناخودآگاه از توجه بیشتری نیز برخوردار خواهند هستند، اما در مورد خوشنویسی بعنوان یك هنر تصویری و ادبی هنوز با فقدان جلوه های بصری روبرو می باشیم و شهر قزوین به شدت از منظر كالبدی با خوشنویسی بیگانه است.
حصاروندی اشاره كرد: به جز میدان میرعماد و پارك كنار آن كه چند تندیس حروف خوشنویسی در آن مشاهده می شود، هنوز یك اقدام خاص و ویژه در ارتباط با هنر خوشنویسی در استان یافت نمی گردد و همین مسئله سبب شده تا مسافر خارج از استان و یا توریست نتواند تفاوتی بین پایتخت خوشنویسی ایران با دیگر استان ها پیدا كند.
این فعال و پژوهشگر هنری اشاره كرد: خوشنویسی با خط سروكار دارد، اما خود فاقد خط مشی است، منظور ما از خط مشی، یك سند سیاسی و راهبردی در ارتباط با توسعه این رشته هنری است كه باید در استان قزوین تدوین شده و مورد توجه قرار گیرد.
حصاروندی وجود یك ساختمان خاص و ویژه برای هنرمندان خوشنویسی را ضروری دانست و اظهار داشت: به لحاظ تلفیق این هنر با عرفان و اصالت در فرهنگ ایران و اسلام، باید در طراحی تندیس ها، میادین و به خصوص ساختمان خوشنویسی نهایت دقت را به عمل آورد تا خانه ای در سطح پایتخت خوشنویسی ایران راه اندازی شود.


ضرورت برنامه ریزی برای ۲۰۰ فارغ التحصیل خوشنویسی در قزوین
یك پیشكسوت خوشنویسی در قزوین نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر تا روز گذشته توجه كردن به خوشنویسی در قزوین بعنوان یك دغدغه و عشق شخصی تلقی می شد، اما حالا به لحاظ پایتخت خوشنویسی نامیده شدن این استان باید نقش و نمای این هنر كهن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
عباس پارس مهر اضافه كرد: متاسفانه با وجود ۲۰۰ فارغ التحصیل ممتاز در رشته خوشنویسی، هنوز جایگاهی پویا برای این افراد در استان تدارك دیده نشده و این بی توجهی می تواند به كناره گیری فارغ التحصیلان این رشته هنری منجر شود.
وی اشاره كرد: مشكل دیگری كه فعالان این هنر با آن مواجهند، نبود اعتبارات مالی برای انجام برنامه های هنری است و اگر انجمن خوشنویسی از نظر بودجه ای تامین گردد بدون شك شاهد پویایی و نشاط بیشتری در این هنر خواهیم بود.


آثار خوشنویسان قزوینی باید بعنوان سوغات هدیه شود
مسئول امور اداری و مالی انجمن خوشنویسان استان قزوین به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یكی از اقداماتی كه می تواند به حمایت هرچه بیشتر از اقتصاد هنرمندان خوشنویسی منجر شود، خرید آثار خوشنویسان از طرف مسئولان و هدیه كردن آنها به مهمانان است كه به صورتی سوغات فرهنگی قزوین نیز به حساب می آید.
بابك البرز نیا اضافه كرد: هنرمندان خوشنویسی به لحاظ فقدان مكانی مناسب در تنگنا هستند و امیدواریم كه مسئولان در این خصوص وعده های خودشان را عملی كرده و برای فراهم كردن یك مكان مناسب اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینكه خوشنویسی به پشتوانه مالی نیاز دارد، گفت: استان قزوین می تواند بعنوان پایتخت خوشنویسی در كشور صاحب ردیف بودجه شده و آموزش این رشته هنری توسعه دهد كه این مهم بر عهده پیگیری مسئولان استان است.
كمبود اعتبارات مالی برای اجرای برنامه آموزشی و فرهنگی در هنر خط
یكی از فعالان این عرصه هنری نیز درباب اهمیت رشته خوشنویسی اظهار داشت: خوشنویسی جز معدود هنرهایی است كه از شروع دوران تحصیلی و در مقاطع ابتدایی با دانش آموزان عجین می شود و خوش خط بودن بعنوان یكی از محورهای آموزشی در ایران بشمار می رود.
فاطمه ارجمندی اضافه كرد: با وجود فرهنگسازی مختلف در سطح شهر و مساعدت آموزش و پرورش برای نهادینه كردن این هنر در میان محصلان، هنوز اهداف این هنر متعالی محقق نشده و تحقق این مساله نیازمند یكسری اعتبارات مالی است كه بتوانیم به سمت جلو حركت نماییم.
وی اشاره كرد: بهترین دوران برای نهادینه كردن هنر خوشنویسی در مدارس ابتدایی است كه باید در این خصوص اقدامات و تمهیدات لازم از طرف مسئولان فراهم گردد.


فقدان ساختمانی مجهز و نبود یك گالری حرفه ای در پایتخت خوشنویسی ایران
مسئول كمیته پژوهش انجمن خوشنویسان استان قزوین نیز در این رابطه اظهار داشت: یكی از اشكالات و معضلات ما در حوزه خوشنویسی، فقدان پژوهش و علمی سازی در این رشته هنری است كه البته در این سالهای اخیر با تاسیس یك شركت دانش بنیان تا حدودی باب صحبت در زمینه پژوهش و علوم هنری بیشتر شده است.
هومان بابا اولادی اشاره كرد: یكی از مطالبات اصلی انجمن خوشنویسان استان قزوین داشتن یك ساختمان مناسب همراه با آمفی تئاتر برای انجام برنامه های فرهنگی است كه مسئولان باید آنرا در اولویت قرار دهند.
وی همین طور اظهار داشت: وقتی یك ساختمان مناسب و متناسب با شان پایتخت خوشنویسی در قزوین وجود نداشته باشد، به طور قطع تحقق خیلی از اهداف توسعه ای در این رشته هنری ناكام می ماند و نباید انتظار كارهای بزرگ داشت.
بابا اولادی اشاره كرد: استان قزوین برای نمایش آثار هنری خود در نمایشگاه ها بعنوان پایتخت خوشنویسی نیاز دارد تا چندین گالری حرفه ای در شهر راه اندازی كند و الان این فضاها و اماكن موجود نیست.
ضرورت تشكیل كمیته سیاست گذاری خوشنویسی و آموزش خط به كارمندان
مدرس خوشنویسی در قزوین اظهار داشت: در زمان یكی از استانداران اسبق قزوین كمیته ای با هدف سیاست گذاری در خوشنویسی قزوین تشكیل شد كه به سبب داشتن اساتید و صاحب نظران می توانست مشاور خوبی برای استاندار محسوب شود، اما حالا این كمیته غیرفعال شده و لازم است كه باردیگر راه اندازی و پیگیری شود.
علی آقا حسینی اضافه كرد: یكی دیگر از اقداماتی كه می تواند به منظور ترویج و تقویت این هنر در دستگاه های دولتی به كار بسته شود، آموزش خوشنویسی به كارمندان دولت می باشد كه درانتها گواهی ضمن خدمت ارائه شود؛ با این اقدام هم به اقتصاد اساتید این هنر كمك می شود و هم اینكه دستخط كارمندان در نامه های اداری ارتقا می یابد.
وی همین طور پیشنهاد كرد كه برگزاری همایش سالانه استاد محصص در قزوین ادامه یابد.


ضرورت تاسیس فرهنگسرا و نگارخانه فرهنگی
رییس انجمن خوشنویسی قزوین به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه طرح مجسمه های شهر قزوین با سوژه خوشنویسی كه قرار بود به اسامی میدان خوشنویسی تالار شهر و كریدور خوشنویسی مقابل استانداری ساخته شود، هنوز توسط شهرداری به اجرا درنیامده است.
مهرزاد محصص مستشاری اضافه كرد: قزوین فاقد فرهنگسرا، تالار و نگارخانه فرهنگی است و حتی طرح تالار شهر برای هنرمندان خوشنویس نیز به سبب شباهت اسمی با تالار شهر واقع در مجتمع فرهنگی و گرشگری باید تغییر نام پیدا كرده و موجودیت خودش را حفظ كند.
وی درباب تاریخ خوشنویسی در قزوین گفت: اگر از تمام اقشار مردم و مسئولان بپرسید كه هنر شاخص استان قزوین چیست، همه به خوشنویسی اشاره خواهند كرد؛ این مساله بارها در مسابقات مختلف تلویزیونی نیز بعنوان سوال از شركت كنندگان پرسیده شده است، اما اگر از همین افراد در قزوین بپرسید كه مركز خوشنویسی قزوین كجاست؟ نمی توانند پاسخ دهند، چونكه هیچ معرفی مناسبی در شهر موجود نیست.
محصص مستشاری درباب بزرگان خوشنویسی در قزوین اظهار داشت: میرعماد قزوینی بعنوان نستعلیق نویس بزرگ تاریخ اسلام و ایران، عبدالمجید طالقانی شكسته نویس معاصر، عماد الكتاب قزوینی و ملك محمد قزوینی در خط تعلیمی بعنوان هنرمندان شاخص این استان در حوزه خوشنویسی هستند كه می طلبد نگاه ویژه و سیاست گذاری خاصی در استان دنبال شود.
این هنرمند خوشنویس اشاره كرد: انجمن خوشنویسی قزوین حدود ۵۰ سال پیش توسط ابوالحسن محصص در استان پایه گذاری شد و از همان تاریخ تابحال اساتید و بزرگان بسیاری در این انجمن دور یكدیگر جمع شده و توانسته اند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشند.
محصص مستشاری تصریح كرد: با اینكه بهترین مجموعه های خوشنویسی كشور توسط احمد ابوطالبیان خوشنویس قزوینی جمع آوری شده است، اما تابحال هیچ نوع سیاست گذاری برای نمایش و فروش آثار خوشنویسان در استان مهیا نشده و تمام ظرفیت های این هنر مورد غفلت واقع شده است.
راه اندازه كمیته سیاست گذاری خوشنویسی و تقویت كالبد شهر قزوین با این هنر ارزنده
چندی پیش هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین با عنایت به تاریخ هنر خوشنویسی و وجود اساتید آن در استان دستور داده بود كه كمیته سیاست گذاری خوشنویسی در استان باردیگر راه اندازی شود.
وی همین طور تقویت خط پرسنل اداری در نامه نگاری اداری و نصب مجسمه با سوژه خوشنویسی در میادین شهر را بعنوان یك لزوم برشمرده بود كه امید است پاسخ مناسبی به مطالبات هنرمندان این عرصه باشد.منبع:

1398/08/04
13:50:16
5.0 / 5
4519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی