درخواست یك نماینده مجلس از وزیر ارشاد:

الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید

الواح هخامنشی را به تخت جمشید برگردانید

به گزارش لباس دونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه امنیت، مسئله اقتصادی، بهداشت و درمان و... برای كشور مهم می باشد، ولی آنچه به واسطه آن هویت خویش را تعریف می نماییم، فرهنگ و هنر است، اظهار داشت: كلیدواژه توسعه اجتماعی در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ است و بی توجهی به حوزه های فرهنگی سبب صدمه به زیرساخت های اقتصادی می شود.


به گزارش لباس دونی به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی جمعه ۱۹مهرماه در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مرودشت فارس اضافه كرد: فرهنگ و هنر امروز برشی از زندگی اجتماعی نیست؛ بلكه زمین و هوای این زندگی اجتماعی است.
او با اشاره به اینكه حوزه فرهنگ و هنر روح تمدن ایرانی است، اظهار داشت: آنچه از گذشته به یادگار مانده از میراث تاریخی و میراث ناملموس فرهنگی در گستره فرهنگ و هنر و تعریف ایران می گنجد.

فرهنگ كلیدواژه توسعه اقتصادی است
وی كلیدواژه توسعه اجتماعی را در همه زمینه ها، توجه به حوزه فرهنگ دانست و عنوان كرد: بی توجهی به حوزه های فرهنگی سبب صدمه به زیرساخت های اقتصادی می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در اقتصاد مقاومتی كه مورد تاكید رهبر معظم انقلاب است گفتمان سازی، اصلی ضروری می باشد و تا وقتی فرهنگ سرمایه گذاری نباشد یا ضعیف باشد حركت اقتصادی سالم شكل نمی گیرد.
صالحی عنوان كرد: هم برای حل مشكلات موجود و هم برای توسعه به فرهنگ نیاز داریم؛ از همین رو نباید فرهنگ را جزئی از زندگی دانست بلكه فرهنگ مسیر توسعه یافتگی است.
وی بیان كرد: اینكه بخش هایی بدون نگاه به برداشت و درآمد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری كنند، امروز معنا ندارد؛ چونكه متغیرهای فرهنگی و هنری بخش اصلی اقتصاد جهان مدرن را در برمی گیرد و روندی رو به رشد دارد.

مرودشت می تواند در حوزه اقتصاد هنر پیشگام باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اینكه بتوانیم بازار اقتصادی فرهنگ و هنر را در استان فارس بخصوص در شهرستان مرودشت راه اندازی نماییم، بعنوان طرحی كه می تواند به صورت پیوسته مبنای گردش تولید و اقتصاد فرهنگ و هنر شهرستان و استان باشد، مد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
صالحی تصریح كرد: مرودشت با خصوصیت ها و شاخصه های فرهنگی اش در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر می تواند به صورتی جدی تر در نگاه ملی و استانی فعالیت كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ورود سالانه سه میلیون توریست به فارس، اضافه كرد: فراهم شدن امكان ایجاد بازار فرهنگ و هنر در ضمن بهره گیری از جاذبه های تاریخی و طبیعی این خطه ضروری می باشد.
صالحی با اشاره به تجربه صنعت توریسم در جهان اظهار داشت: توریست صرفا با میراث تاریخی ارتباط برقرار نمی كند و اگر می خواهیم تكرار و زمان حضور را افزایش دهیم باید نسبت روشنی بین گردشگری و فرهنگ و هنر ایجاد نماییم.

الواح گلی هخامنشی به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید برگردند
در بخشی از این دیدار نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار داشت: روزانه بیشتر از دوهزار نفر توریست از مرودشت و داشته های فرهنگی اش بازدید می كند.
این نماینده مجلس با اشاره به رونمایی از ۱۱۰ لوح گلی هخامنشی از ۱۸۷۳ لوح مسترد شده به كشور، اظهار داشت: الواح گلی باید به محل اصلی خود در موزه تخت جمشید بازگردد.
برومندی با اشاره به اینكه ریشه رفع مشكلات و راهكار عبور از آنها در حوزه های مختلف جز با صرف بودجه و هم توجه به حوزه فرهنگ میسر نیست، اضافه كرد: سهم فرهنگ و ارشاد اسلامی در بودجه اندك است، از همین رو نیاز است لزوم افزایش آن، قبل از نهایی شدن لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ برای دولت و مجلس تفهیم شود.1398/07/21
15:00:26
5.0 / 5
4698
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی