در گفت وگو با مدیر گالری طراحان آزاد :

گالری هایی كه دیوارشان را اجاره می دهند!

گالری هایی كه دیوارشان را اجاره می دهند!

لباس دونی: یك مدیر گالری بر این باور است كه گالری كه دیوارش را اجاره می دهد در واقع به موفقیت و معرفی هنرمند توجهی ندارد و بیشتر برای دریافت هزینه این كار را انجام می دهد كه اسم آنرا هم گالری نمی توان گذاشت.


رزیتا شرف جهان، مدیر گالری طراحان آزاد در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت حمایت گالری ها از هنرمندان جوان اظهار نمود: نمی توان تشخیص داد كه بطور مشخص چند درصد گالری به فروش و چند درصد به پشتیبانی از هنرمندان اهمیت می دهند، ولی بطور كلی نمی توان هنرمندان جوان را در مقابل میزان فروش آثار قرار داد، چونكه مولفه های دیگری نیز در فروش تعیین كننده هستند. در واقع امكان دارد كه قیمت آثار هنرمندان جوان پایین باشد، ولی این مساله الزاما به معنای كاهش میزان فروش نیست.
او یكی از اصلی ترین مشكلات نمایشگاه های بین المللی توجه به كلیشه ها برشمرد و تصریح كرد: مساله اصلی الگوهایی است كه برای هنرمندان پیش آمده است و اگر گالری دارها به این كلیشه ها تاكید كنند گرفتار مشكل خواهیم شد. كلیشه های همانند اینكه بعضی از هنرمندان تصور می كنند باید آثارشان همانند آثاری باشد كه در حراج های ایرانی و داخلی فروش موفقیت آمیزی داشته اند یا اینكه لزوما باید مهارت های تكنیكی خاصی را به كار ببرند.
این مدیرگالری افزود: این رویكردها كه می توانند به الگو تبدیل گردد، در نهایت همانگونه كه الان نیز شاهد آن هستیم منجر به جلوگیری از تجربه گرایی خواهند شد. در این میان گالری ها باید به جریان های نو فضا و به كسانی كه می خواهند از فضای امن هنرهای تجسمی پا فراتر بگذارند، فرصت بدهند. البته این مساله بیشتر وظیفه نهادهای هنری دولتی و غیردولتی است كه به ظهور جنبش های نوین هنری كمك كنند.
شرف جهان همین طور درباره این مساله كه بعضی از گالری ها برای برگزاری نمایشگاه از هنرمندان جوان ورودی دریافت می كنند، اظهار نمود: گالری كه دیوارش را اجاره می دهد در واقع به موفقیت و معرفی هنرمند توجهی ندارد و بیشتر برای دریافت هزینه این كار را انجام می دهد كه اسم آنرا هم گالری نمی توان گذاشت.
او تصریح كرد: فكر می كنم اینكه گالری ها نباید از هنرمندان برای برگزاری نمایشگاه ورودی دریافت نمایند قانون درستی باشد؛ چونكه به هر جحال اگر گالری پویا باشد خودش می داند كه چه نمایشگاهی را برگزار كند كه فروش داشته باشد و در این میان هم امكان دارد موردهایی را قبول كند كه فروش ندارند، ولی دارای ارزش های دیگری هستند.
منبع:

1398/07/09
22:56:17
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: گالری , نمایشگاه , هزینه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی