مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در وزارت ارشاد برگزار گردید

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در وزارت ارشاد برگزار گردید

به گزارش لباس دونی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: می توانیم از تجربیات جوانانه دفاع مقدس برای عملی كردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی استفاده نماییم.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور تعدادی از خانواده شهدا و ایثارگران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید. در این مراسم سید عباس صالحی در سخنانی بیان كرد: هشت سال دفاع مقدس برای ایران و نظام انقلاب اسلامی مانند معدن پرذخیره ای است كه هر رگه ای كه از آن برداشت می شود رگه دیگر نمایان خواهد شد. ما همچنان می توانیم از این معدن برداشت نماییم و در جهت رشد و پیشرفت ایران اسلامی و انقلاب اسلامی قدم برداریم.

وی اضافه كرد: این اتفاق كم مانند و حتی نزدیك به بی بدیل بوده است جنگ بیشتر از ۲۸۰۰ روز به طول انجامید. دفاع مقدس چنان گستره ای دارد كه برای شكوفایی كشورمان می توانیم از آموزه ها و انرژی هایش استفاده نماییم. عرصه دفاع مقدس و جنگ تحمیلی با مقاوت، عزت و مظلومیت همراه بود. ما توانستیم در شرایط سختی گام به گام پیش رویم. حالا كه مبحث حمله پهپادی در كشور عربستان مطرح است باید بگویم كه ۵۵۵ حمله موشكی در هشت سال دفاع مقدس به ایران شد اما جریانی كه حالا در جهت پشتیبانی از عربستان به راه افتاده است اصلا در مبحث حمله موشكی به ایران در آن زمان دم نزد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: بیشتر از ۱۶ هزار نفر از مردم كشورمان در طول جنگ بر اثر بمباران عراق به شهادت رسیدند. ۱۰ هزار شهید هم به بمباران شیمیایی اختصاص دارد و ۱۳۰ هزار جانباز شیمیایی داریم كه اینها مظلومیت های عمده دفاع مقدس به شمار می آیند كه در آن زمان جریان استكبار و جریان ارتجاع منطقه ای بر ما تحمیل كرد اما مردم ما از عزت خود حفاظت كردند.

صالحی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در سخنانی خاطرنشان كرد: می توانیم از دوره دفاع مقدس همچنان در برهه های مختلف درس های خاصی بگیریم. این هشت سال برای ما یك تجربه عینی است با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی متوجه می شویم كه هسته مركزی این منشور جوانان هستند. مقام معظم رهبری تحسین و تفسیری از جوانان دارند كه می توانیم آنها را در فضای دفاع مقدس بازآفرینی و روایت نماییم.

وی با عرضه آمار سنی شهدای دفاع مقدس توضیح داد: ما ۶۵ هزار شهید در بازه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال، ۸۷ هزار شهید در دامنه ۲۰ تا ۲۳ سال و ۲۲ هزار و ۷۰۰ شهید در بازه زمانی ۲۴ تا ۲۹ سال داریم. در آن زمان جمعیت ایران بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر بود. حدودا ۵۵۵ هزار دانش آموز به جبهه رفتند كه نزدیك ۳۶ هزار از آنها به شهادت رسیدند. این آمارها نشان می دهند كه می توانیم با رجوع به دفاع مقدس یك پویش جوانانه در مقابل درنده خویی دشمنان ایجاد نماییم. بخشی از فعالیت های جوانان ما در دوره دفاع مقدس به حوزه نظامی ارتباط دارد چون كه جوانان در همه ابعاد علمی، فرهنگی و سیاسی حضور داشته اند. بی اعتماد به جوانان كشور نیستیم.

صالحی تصریح كرد: جنگی كه دشمنان به ما تحمیل كردند در یك قالب قابل توجه بوده است. این كه توانستیم دندان طمع بسیاری از دشمنان را از ایران و انقلاب بكشیم. دشمنان در دوره های مختلف خواب هایی برای ما دیده بودند اما غنای مقاومت هشت ساله مانع آن شد كه خواب هایشان تعبیر شود. ما از ادبیات دفاع مقدس می توانیم تجربه های بسیاری بگیریم و بی گمان حضور جوانان در عملی كردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برای ما مهم می باشد. مقام معظم رهبری در سطرهایی از این بیانیه به چند خصوصیت جوانان اشاره دارند همچون، هوشیار، با همت، پشتكار، سرعت عمل، نگاه و روحیه انقلابی و تسلیم ناپذیری. اینها همچون شاخصه ها و خصوصیت های جوانان ما به شمار می آیند ازاین رو ما باید به جوانان اعتماد نماییم و از دغدغه های كه می تواند راه را برای آنها ببنید یا خلل ایجاد كند بپرهیزیم.

به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در بخش پایانی این مراسم از چند خانواده شهید و ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر گردید.
1398/07/03
14:28:27
5.0 / 5
4874
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی