وزارت خانه تازه تاسیس زیر ذره بین

صادرات 2 میلیارد دلاری به همین سادگی است؟

صادرات 2 میلیارد دلاری به همین سادگی است؟

لباس دونی: یك كارشناس صنایع دستی بر این باور است كه با عنایت به فراهم نبودن زیرساخت های لازم و همین طور پروتوكل هایی كه تابحال در حوزه صادرات صنایع دستی وجود داشته است، رسیدن به صادرات 2 میلیارد دلاری كار چندان ساده ای نیست.


فریدون میرزالو، مدیركل سابق دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی در گفت و گو با ایسنا در گفت و گو با ایسنا درباره وعده علی اصغر مونسان در خصوص صادرات ۲ میلیون دلاری تا سال ۱۴۰۴، اظهار نمود: اصولاً معاونت صنایع دستی در صادرات نقش مهمی بازی نمی كند، بدین سبب اگر قرار باشد اتفاق بزرگ تری از صادرات كنونی بیفتد، باید در ابتدا ببینیم معاونت صنایع دستی كجا می تواند نقش ایفا و چگونه می تواند به تولیدكنندگان و صادركنندگان كمك نماید.
او افزود: بعنوان مثال معاونت صنایع دستی می تواند در موضوعاتی همانند ترابری و حمل و نقل محصولات كمك یا اینكه حضور صادركنندگان ایرانی و خارجی در ایران را تسهیل كند. یكی دیگر از پرسش های مهم این است كه آیا تابحال معاونت صنایع دستی توانسته كالاهای تجاری صنایع دستی را با مشخص كردن محل تامین آنها طبقه بندی كند؟ چونكه پراكندگی كارگاه های صنایع دستی زیاد است و باید مشخص باشد كه هر كالایی در كجا تولید می شود. این درحالی است كه در حوزه صنایع دستی برای معرفی تنوع و محل تولید كالاها هنوز اقدام آنچنانی صورت نگرفته است.
این كارشناس صنایع دستی با اشاره به اینكه «صادرات سوژه پیچیده ای است»، اشاره كرد: تابحال فقط توانسته ایم برای معرفی تولیدكننده های بزرگ لیستی را تهیه نماییم، اما این امر برای رسیدن به صادرات زیاد كافی نیست من چند بار در نمایشگاه های بزرگ صنایع دستی شركت كرده ام؛ نمایشگاه هایی با وسعت زیاد و كه فقط سمپل ارائه می دهند و همه صادركنندگان امكان حضور دارند. چه زمانی امكان دارد این اتفاق در ایران نیز رخ بدهد و كسانی كه صنایع دستی صادر می كنند بتوانند به ایران بیایند و نمونه كارها را ببینند.
میرزالو اشاره كرد: با عنایت به موضوعاتی كه عنوان شد فكر نمی كنم رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری موضوعی باشد كه به همین سادگی ها اتفاق بیفتد؛ آن هم با عنایت به نیروهای كارشناسی كه در معاونت وجود دارد و هر روز هم بیشتر تحلیل می رود. از طرفی دیگر هم زیرساخت ها آنگونه كه باید هنوز فراهم نشده است و كارگاه های صنایع دستی آمادگی این را ندارند كه سفارش عمده بگیرند و بموقع تحویل بدهند.
منبع:

1398/06/22
14:57:23
5.0 / 5
4648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی