جزیره ای كه زنانش بار تنهایی را به دوش می كشند

جزیره ای كه زنانش بار تنهایی را به دوش می كشند

لباس دونی: نمایشگاه «خاك سرد، خاك سرخ» با آثاری از تهمینه منزوی با نگاهی به جزیره هرمز و جزیره سوالبرد و با محوریت زنان، این روزها در گالری راه ابریشم برگزار است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، این نمایشگاه كه روز جمعه (۱۵ شهریور ماه) راه اندازی شد و تا دوم مهر ماه ادامه دارد.
در قسمتی از بیانیه این نمایشگاه به قلم تهمینه منزوی آمده است:
«جزیره؛ خاكی جدا مانده از سرزمین اصلی؛ تك افتاده! باری از تنهایی بر دوش! تنهایی غریبی كه از او هویتی ساخته متفاوت و نه از جنس موطن اصلی!
همان اندك فاصله ی مكانی، به غریب ترین شكل ممكن او را اسیر كرده. او را تغییر داده. احوالاتش را شبیه همه ی جداماندگان كرده! ایمانش، اعتقادش، غم و شادی اش همه از جنس دیگری است. به شكل دیگری است متفاوت با به هم پیوستگان. از جنس تنهایی...؟»

او درباره اجرای پروژه «خاك سرد، خاك سرخ» نیز توضیح می دهد: «این پروژه را در جزیره ای در جنوب ایران آغاز كردم؛ جزیره­ ی هرمز با وسعت ۴۲ كیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۶ هزار نفر. در هرمز كوه ­ها پوشیده از سنگ­ های رسوبی اند و لایه­ های گدازه­ های آتشفشانی خاك را سرخ می نمایانند. خاك سرخ هرمز نه فقط زیبا و افسونگر است، بلكه قابل خوردن و زمانی نه چندان دور منبع ثروت این جزیره بوده است.
زمانی صادرات خاك، ثروت هنگفتی را برای ساكنان این جزیره به ارمغان می­ آورد. هرمز، نه فقط بومیان خودرا ثروتمند می كرد، بلكه سهم به­ سزایی در چرخه ی اقتصاد كشور داشت؛ اما حالا به یكی از محروم ­ترین مناطق ایران تبدیل گشته است. هم اكنون، عمده­ ی درآمد جزیره از صنعت گردشگری است كه اغلب توسط زنان اداره می شود. بانوانی كه دست سازه های خودرا در نزدیكی ساحل به توریستهایی از پایتخت می فروشند.
خاصیت های این جزیره مرا بر آن داشت تا پروژه­ ام را در مقیاسی بزرگتر دنبال كنم و درصدد یافتن مكانی برآمدم كه در تقابل با هرمز باشد. جزیره سوالبرد در شمال نروژ كه حدود دو هزار نفر سكنه دارد، مشخصاتی كه به دنبالش بودم را دارا بود.
دو جزیره ی هرمز و سوالبرد در گذشته مناطق استراتژیكی محسوب می شدند. هرمز قبل از انقلاب منطقه ای پررفت و آمد و البته دوره ای هم مستعمره پرتقال بود؛ بخش بزرگی از سوالبرد نیز تبعیدگاه و منطقه مانور روسیه بوده است. از سال ۱۹۰۷ میلادی، استخراج ذغال سنگ منبع اصلی درآمد این جزیره بوده، بعدها و از سال ۱۹۳۵ صنعت گردشگری نیز در آن رونق یافته.»

جزیره سوالبرد در شمال نروژ


منبع:

1398/06/18
13:02:38
5.0 / 5
4964
تگهای خبر: جنس , گالری , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس دونی