شبی برای محمد میرشكرایی در بخارا

شبی برای محمد میرشكرایی در بخارا

لباس دونی: چهارصد و نود و هفتمین شب از شب های بخارا برای «محمد میرشكرایی» انجام می شود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، این مراسم ساعت پنج بعدازظهر شنبه دوم شهریور با همكاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، پژوهشكده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایكوم ایران در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان استاد نجات اللهی (ویلای جنوبی)، نبش خیابان ورشو برگزار می گردد.
شب محمد میرشكرایی با حضور سید محمد بهشتی، باجلان فرخی، احمد محیط طباطبایی، رسول وطن دوست، شبان میرشكرایی و علی دهباشی دبیر نشست برگزار و همین طور فیلمی مستند درباره محمد میرشكرایی و نمایشگاهی از مجموعه تصاویر مردم شناسی به معرض نمایش گذاشته می شود.
محمد میرشكرایی درست شبِ یلدایِ ۷۷ سال قبل در تفرش به دنیا آمد، او برای تحصیل در دبیرستان به تهران آمد و در رشته ی فرهنگ و زبان های باستانی دانشگاه تهران تحصیل كرد، او پیش از انقلاب مدیر تحقیقات روستایی در مركز مردم شناسی بود و از زمان تاسیس اداره مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، مدیریت این مركز را بر عهده گرفت.
او كه موسس پژوهشكده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی بود، تا زمان بازنشستگی اش یعنی سال ۱۳۸۶ در این سمت بود و پس از بازنشستگی نیز، فعالیت های فرهنگی شخصی اش را در تفرش ادامه می دهد.
بر طبق توضیحِ بخارا؛ میرشكرایی یكی از چهره های برجسته مطالعات مردم شناسی در كشور است، كسی كه آثارش با عشق به ایران و فرهنگ و تمدن درخشان آن در هم تنیده اند. این مردم شناس برجسته یكی از چهره های پژوهشكده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می باشد كه همگام با دیگر ژوهشگران پیشكسوت، مانع از گسست سنت های پژوهشی و تحقیقی در زمینه مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی در چند دهه اخیر شد.
مطالعات و تلاش های وی در معرفی چشم اندازهای مهم فرهنگ ایرانی مانند نوروز و یلدا جایگاهِ ویژه ای در حوزه ی مطالعات و گفتمان های میراث فرهنگی و تمدنی در سطح ملی و بین المللی به او بخشید.
ثبت جهانی نوروز یكی از قله های درخشان در كارنامه ی میرشكرایی است كه اهمیتی جهانی به تلاش های وی در حوزه شناخت، پاسداشت و گرامیداشت فرهنگ ایرانی می بخشد. انتشار ده ها جلد كتاب از نقاط باارزش تلاش های این مردم شناس است. تولید و انتشار كتاب های مردم شناسی در زمینه هایی مانند نوروز، انسان و آب، مردم شناسی و موزه ها، اسطوره و آیین در فرهنگ ایران و تالیف صدها مقاله علمی، جایگاه باارزش او را در مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی نشان داده است.
شب محمد میرشكرایی شنبه دوم شهریور از ساعت ۱۷ در تالار فردوسی، خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می گردد.


منبع:

1398/06/01
01:24:19
5.0 / 5
4639
تگهای خبر: موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس دونی