صالحی: تهران باید تكیه دولت خودش را داشته باشد

صالحی: تهران باید تكیه دولت خودش را داشته باشد

لباس دونی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: تهران باید تكیه دولت خویش را داشته باشد و امیدوارم با همراهی شهردار تهران و شورای شهر دغدغه هنرمندان نمایش های آیینی و سنتی برای داشتن مكان ثابت كم نماییم.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در حاشیه سومین روز جشنواره نمایش های آیینی و سنتی سید عباس صالحی با حضور در تئاتر شهر و قبل از دیدن نمایش «بازی نامه نوروز» در پاسخ به اینكه با عنایت به انتقادات هنرمندان مختلف نمایش های آیینی و سنتی نسبت به بی توجهی مسؤلان به این گونه های نمایشی و بخصوص دو هنر نمایشی ثبت جهانی شده، كه یك جای ثابتی ندارند تا در طول سال به اجرا و آموزش برای نسل جوان بپردازند اظهار داشت: داشتن مكان برای نمایش های آیینی و سنتی مسئله مهمی است و به نظر می آید اتفاق خوبی در حال رخ دادن است آن هم اینكه فضاهای سنتی و با معماری قدیمی بازسازی و مرمت می شوند و با عنایت به راه افتادن بحث گذر فرهنگ و هنر در شهرها، همه اینها فرصت هایی را برای مكان های خیابانی و ثابت نمایش های آیینی و سنتی ایجاد می كنند.
وی با اشاره به انتخاب شهر كاشان برای میزبانی جشنواره بعنوان یك نقطه شروع اضافه كرد: شهرهای دیگری هم میتوانند به این مسیر بپیوندند. یكی از خصوصیت های نمایش های آیینی و سنتی داشتن ارتباط راحت با این نوع مكان ها بوده بنابراین به نظرم ما می توانیم مكان های نمایش های آیینی و سنتی را متناسب با مكان هایی كه با فرهنگ ما سازگاری داشته توسعه دهیم و همه این فضاها را به فرصتی برای نمایش های آیینی تبدیل نماییم. این قدم امسال از شهر كاشان برداشته شد و حتما به شهرهای دیگر حتی خود مركز هم با همین نگاه می تواند تسری یابد تا خانه های كهن میراثی و تاریخی را بعنوان مكانی برای نمایش های آیینی سنتی تبدیل نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با این وجود این اتفاق، نفی نمیكند كه ما می توانیم یا باید، مكان های ثابت و روشنی را برای این مورد داشته باشیم یعنی تكیه دولت های جدید برای نمایش های آیینی لازم است. تكیه دولت تهران باآنكه به صورت گسترده برای نمایش های مختلف بود، اما تهران و همچنین دیگر كلان شهرها به تكیه دولت خودشان نیاز دارند. در اینباره خوشبختانه شورای شهر های بزرگ ما همچون تهران در این فضا نزدیك تر شده اند یعنی همانطور كه مكانی برای هنرهای مدرن داریم، هنرهای سنتی هم باید چنین فضایی داشته باشند.
صالحی اظهار داشت: شهردار تهران هم با نگاه فرهنگی كه داشته و دارد، این همراهی را انجام داده و امیدواریم با همراهی دوستان در حوزه ی نمایش های آیینی و شورای شهر و كمك های وزارت فرهنگ و ارشاد این دغدغه هنرمندان را كم نماییم. در این راستا نویدهایی داده شده و امیدوارم نویدها سرعت بیشتری پیدا كند. البته قول دادن خیلی دشوار می باشد اما همه تلاش خویش را در اینباره خواهیم كرد.
صالحی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اینكه در مجلس شورای اسلامی مطرح شده كه وزیر فرهنگ برای پول های مشكوك در سینما باید توضیح دهد و اینكه این مسئله در حوزه های دیگر مثل موسیقی و تئاتر هم كم و بیش شنیده می شود و نظر او در اینباره چیست؟ بیان كرد: به نظرم در اینباره باید دو بحث را پا به پای هم پیش برد؛ نخست اینكه سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر باید مورد استقبال قرار گیرد یعنی نباید سرمایه را از این حوزه فراری داد چون این به نفع فرهنگ و هنر نیست. ما باید به این سمت حركت نماییم كسانی كه علاقه دارند چه شخصی، چه ملی و چه تلفیقی از این دو به سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر ترغیب شوند. اما بعضی حرف و حدیث ها سبب می شود اینها عطایش را به لقایش ببخشند. از آن طرف هم طبیعی است كه سرمایه وقتی در این عرصه وارد می شود باید سالم باشد و سالم حركت نماید تا بتواند تضمینی برای استمرار باشد. هر سرمایه اگر به صورت ناسالم در حیطه ای وارد شود یا سالم وارد شود ولی سالم خارج نشود پس از مدتی آن حیطه را گرفتار فساد می كند كه دیگر سرمایه گذاری وارد نشود. چون پس از مدتی امنیت حركت را از بین می برد.
وی اظهار نمود: ما بعنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره از یك طرف تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی را دنبال می نماییم به اینكه در حوزه فرهنگ و هنر سرمایه گذاری كنند. این سرمایه گذاری هم فرهنگی است و هم می تواند اقتصادی باشد اما از جانب دیگر باید به سلامتی آن هم فكر كرد. یك راه برای حفظ این سلامتی این است كسانی كه در این عرصه هستند و در درواقع صنوف، خودشان پاسداران سلامت باشند چون اگر بخواهیم مسئولیت را از دولت بگیریم گاهی مسیر سخت و غیر قابل كنترل می شود. ضمن اینكه نهادهای قضایی هم كار خویش را می كند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش میكند تا در این میان حركت نماید.
صالحی در انتها درباره كمك هزینه های جشنواره نمایش های آیینی و سنتی هم با عنایت به نزدیك شدن به روزهای پایانی آن كه هنوز به گروه ها نرسیده است، اظهار داشت: شرایطی كه در حوزه های مختلف وزارتخانه های مختلف همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چندماه اول سال بوده حتی متناسب با بودجه تقلیل یافته هم نبوده ولی به هر حال پیگیری های خویش را انجام می دهیم و امیدوارم این پیگیری ها باعث شود هرچه سریع تر از آنچه كه در ارتباط با جشنواره تعهد داشتیم عمل نماییم.1398/05/26
23:11:14
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: تئاتر , تضمین , جشنواره , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی