شاهكار بریتانیایی ممنوع الخروج شد

شاهكار بریتانیایی ممنوع الخروج شد

لباس دونی: دولت بریتانیا، خروج تابلو نقاشی 10 میلیون پوندی «ویلیام ترنر» از كشور را بطور موقت ممنوع اعلام نمود.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندت، تابلو نقاشی آبرنگ ۱۰ میلیون پوندی «ریگی سیاه» اثر «ویلیام ترنر» نقاش نامدار بریتانیایی كه كوهستان « ریگی» واقع در سوئیس را در سپیده دم به تصویر كشیده، یكی از سه تابلو نقاشی «كوهستان ریگی» است.
حالا خروج این شاهكار به امید اینكه هزینه خریداری آن و نگهداری آن در بریتانیا میسر شود، با ممنوعیت موقتی روبه رو شده است.
« ربكا پو» وزیر هنر بریتانیا از خروج این اثر هنری متعلق به سال ۱۸۴۲ از بریتانیا، بعنوان یك «زیان بزرگ برای كشور» یاد كرد.
« ترنر» كه در سال ۱۷۷۵ در لندن متولد شده، بعنوان یكی از مهم ترین چهره های نقاشی منظره شناخته می شود.
خانم «پو» كه از ماه «می» در سمت وزیر هنر بریتانیا مشغول به كار است، ممنوعیت موقتی خروج این تابلو ۱۰ میلیون پوندی را بعد از بررسی نظرات كمیته نظارت بر خروج آثار هنری و فرهنگی، اتخاذ نمود.
وظیفه این كمیته، ارائه پیشنهاد و نظرات در ارتباط با خروج آثار هنری و فرهنگی كشور به دولت می باشد.
خانم «پو» بیان كرد: «ترنر یكی از مهم ترین هنرمندان تاریخ بریتانیا به حساب می آید و تابلو نقاشی «ریگی سیاه» نیز از آثار منحصر به فرد این هنرمند است كه در دوران اوج فعالیتش خلق شده است. این تابلو نقاشی از اهمیت ملی برخوردار می باشد و خروج آن از كشور یك فقدان اسفبار برای این كشور شمرده می شود.»
وی ادامه داد: «امیدوارم با بیان ممنوعیت موقت برای خروج این تابلو نقاشی، بتوانیم با جمع آوری بودجه لازم برای خریداری آن، این اثر هنری را در خانه نگهداری نماییم و بعدها به نمایش عموم بگذاریم.»
تابلو نقاشی «ریگی آبی» یكی دیگر از مجموعه تابلوهای نقاشی «كوهستان ریگی» است كه در سال ۲۰۰۷ خریداری شد و الان در موسسه « تیت» نگهداری می شود.
ممنوعیت موقت برای خروج تابلو نقاشی «ریگی سیاه» تا اول دسامبر سال جاری ادامه خواهد داشت و اگر كوشش برای جمع آوری بودجه ۱۰ میلیون پوندی برای خریداری این تابلو نقاشی موفقیت آمیز باشد، ممنوعیت خروج این تابلو تا اول ژوئن سال ۲۰۲۰ نیز ادامه خواهد داشت.
این نخستین باری نیست كه دولت بریتانیا خروج آثار هنری « ترنر» را ممنوع اعلام می كند. دولت این كشور در سال ۲۰۱۸، از خروج تابلو نقاشی «پُل های والتون» كه به قیمت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار پوند در یك حراجی به فروش رسیده بود، ممانعت به عمل آورد.
منبع:

1398/05/14
14:16:00
5.0 / 5
4961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی