انجمن هنرمندان سفالگر به دنبال اخذ مجوز از وزارت كار

فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!

فروشگاه را با گالری اشتباه می گیرند!

لباس دونی: رییس انجمن هنرمندان سفالگر اظهار داشت: انجمن عكاسان و گرافیك در انجمن های تجسمی از وزارت كار مجوز دارند و بنابراین می توانند به حوزه صنفی ورود پیدا كنند و به مسائل حقوقی جامعه هنری خودشان هم بپردازند. ما هم به فكر این هستیم تا چنین مجوزی از وزارت كار بگیریم و بتوانیم از حقوق هنرمندان خود دفاع نماییم.


فرزاد فرجی در گفت وگو با ایسنا درباره اینكه چرا انجمن هنرمندان سفالگر با گالری دارها برای بهبود وضعیت فروش هنرمندان وارد مذاكره نمی شود؟ اظهار نمود: این مساله را می توان از چند سمت متفاوت مثل هنرمندان، گالری ها و در نهایت جایگاه انجمن هنرمندان سفالگر دید.
او با اشاره به اینكه خیلی از هنرمندان فروشگاه ها را با گالری ها اشتباه می گیرند، اضافه كرد: سیاست فروشگاه ها با گالری ها كاملا متفاوت می باشد. كارهایی كه خیلی از هنرمندان بعنوان اثر هنری برای گالری ها می برند در واقع یك صنایع دستی فاخر است پس جایگاه آن هم متفاوت می باشد. وقتی یك هنرمند می گوید اثرم را به یك گالری دادم، به كدام بخش آن داده است؟ به بخش هدیه گالری یا در فضای عرضه اثر هنری داده است؟ بنا بر این جایگاه و تعریف مخاطب و رابطه ای كه گالری با هنرمند ـ صنعتگر وجود دارد باید مشخص باشد.
رییس انجمن هنرمندان سفالگر با اشاره به اینكه انجمن هنرمندان سفالگر یك انجمن هنری است و اساسنامه آن به فعالیت های هنری اشاره دارد، افزود: افرادی می توانند در انجمن عضو شوند كه در جایگاه هنری صاحب نام هستند نه افرادی كه صرفا در حال تولید صنایع دستی هستند اما با این وجود چون خیلی از فعالان در رزومه كاری خود تعدادی آثار هنری دارند، صرف نظر از اینكه بخواهیم پافشاری نماییم كه اثر آنها در حوزه صنایع دستی تولید می گردد یا تجسمی، می توانند عضو انجمن شوند.
فرجی اعلام نمود: افرادی كه در حوزه سفال و سرامیك فعالیت می نمایند به اصطلاح یك شكل دو قطبی دارند. یك سمت آن كاملا جایگاه هنری و سمت دیگر آن كاملا صنایع دستی است.
او با عنایت به اینكه مجوز انجمن هنرمندان سفالگر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شده است و تمام حوزه فعالیت آن و مشابه این انجمن به حوزه فعالیت های هنری می پردازد و دخالت در امور صنفی جزو وظایفش نیست. طبق این شرایط اگر بخواهیم دخالتی در امور صنفی نماییم یعنی خلاف عرف عمل كرده ایم.
رییس انجمن هنرمندان سفالگر بیان كرد: خواسته شده، تمام انجمن های هنری یك نظام صنفی تعریف كنند كه حدود چهار جلسه برای تعریف حوزه نظام صنفی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است تا یك نظام جامع صنفی هنر تعریف شود و طبق آن قاعده، تمام انجمن ها علاوه بر اینكه در حوزه فعالیت های هنری خود می توانند دخالت كنند در حوزه فعالیت های صنفی هم تعاریف حقوقی پیدا كنند و بتوانند به مسائلی كه دفاع از حقوق هنرمند است، بپردازند.
فرجی همینطور درباره نفوذ این انجمن برای مشاركت در پروژه های شهری مشابه انجمن های دیگر توضیح داد: قبل از این، انجمن هنرمندان سفالگر نماینده ای در جلسات زیباسازی شهرداری نداشت اما امسال با نشست هایی كه داشتیم، نماینده مشخصی را در زیباسازی شهرداری داریم تا مشكلات هنرمندان سفال و سرامیك هم با استفاده از این نماینده به گوش مسئولان برسد و حوزه فعالیتی ما هم به چشم بیاید.

1397/08/04
16:29:48
5.0 / 5
4623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لباس دونی