ساخت آسمان خراش های شیشه ای ممنوع

ساخت آسمان خراش های شیشه ای ممنوع

لباس دونی: معماران و مهندسان برجسته دنیا، به سبب پرهزینه و پیچیده بودن روند خنك سازی آسمان خراش های شیشه ای و افزایش گازهای گلخانه ای، خواهان ممنوعیت ساخت وساز این نوع ساختمان ها شدند.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، « سایمون استرجیس» مشاور دولتی و یكی از اعضای موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی كه یكی از افراد خواهان ممنوعیت ساخت ساختمان های بزرگ و آسمان خراش های شیشه ای است، در این زمینه بیان كرد: «انرژی بسیار زیادی برای خنك كردن یك ساختمان استاندارد با نمای شیشه ای نیاز است و مصرف میزان زیادی از انرژی، انتشار حجم بسیار زیادی از كربن را به دنبال خواهد داشت.»
ادارات، مراكز خرید و سایر ساختمان های بزرگی كه در ساخت نمای آنها شیشه به كار رفته است، از محبوبیت زیادی در میان مردم و طراحان برخوردار هستند؛ چونكه این ساختمان ها به سبب داشتن نمای كاملا شیشه ای و امكان عبور نور آفتاب به فضای داخلی، نمای جذابی از فضای بیرونی را به افراد حاضر در ساختمان ارائه می دهد. اما نور آفتاب سبب ایجاد حرارت و گرما می شود كه در ساختمان های كاملا پوشیده هیچ راهی برای خارج شدن این گرما وجود نخواهد داشت.
برای جلوگیری از ایجاد گرما، دستگاه های تهویه هوا همواره بعنوان چاره مورد استاده قرار می گیرند. اما استفاده از دستگاه های تهویه هوا نیز مشكلات خودش را به دنبال دارد. آژانس بین المللی انرژی برآورد كرده است كه حدود ۴۰ درصد كربن دی اكسید موجود، نتیجه ساخت و ساز، خنك كردن، گرم كردن و تخریب ساختمان هاست. دستگاه تهویه هوا نیز سهم قابل توجه ای از تولیدكنندگان دی اكسید كربن را به خود مختص كرده است. با عنایت به اطلاعات ارائه شده از طرف این آژانس، میزان انرژی كه صرف گرم كردن این نوع ساختمان ها شده است، از سال ۲۰۰۰ تابحال دوبرابر شده است.
« بیل د بلاسیو» ـ شهردار نیویورك ـ در آوریل اعلام كرد، می خواهد ساخت تمامی ساختمان های شیشه ای را ممنوع اعلام نماید و سازندگان را ملزم به ایجاد تغییر در ساختمان های كنونی به منظور بازدهی بهتر در استفاده از انرژی خواهدنمود. با این وجود بعدها مشخص شد منظور از كلمه «ممنوعیت» در حقیقت ممنوعیت در ساخت و ساز تمامی ساختمان هایی است كه در مصالح آن شیشه و استیل بیش از اندازه استفاده شده است.
«صادق خان»، شهردار لندن نیز پیش تر از قانون مشابهی برای این شهر آگاهی داده بود؛ لایحه ای كه از آن بعنوان «برنامه لندن» یاد می شود و مقرر است از بهار سال آینده مراحل اجرای آن آغاز شود. این قانون موسسات ساختمان سازی را ملزم به ارزیابی نحوه ساز و كار ساختمان در ارتباط با مصرف انرژی در ملزم طول عمر احتمالی ساختمان خواهدنمود.1398/05/07
21:30:10
5.0 / 5
4704
تگهای خبر: خرید , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی