یك مهندس معمار:

عادت كرده ایم نماهای سنتی و ایرانی را فقط در مساجد ببینیم

عادت كرده ایم نماهای سنتی و ایرانی را فقط در مساجد ببینیم

به گزارش لباس دونی «عادت كرده ایم نماها و طرح های سنتی و ایرانی را فقط در مساجد ببینیم؛ البته با تلاش های انجام شده تا حدود زیادی نگرش و تفكر مردم نسبت به این مورد تغییر كرده است.»


شقایق عباس زاده ـ مهندس معمار ـ این جمله را گفت و با اشاره به بازسازی پروژه خیریه شال چی تصریح كرد: بازخوردی كه از این بنا و پروژه دریافت شد، این بود كه افراد زیادی به این مدل طرح ها گرایش پیدا كردند و خواستند پتانسیل ساختمان هایشان را برای اجرای این مدل طراحی های ایرانی بررسی نمایند.
او بیان كرد: مشهد شهر امام رضا(ع) است و جنبه ی گردشگری دینی دارد، همینطور در این شهر معماری ایرانی بسیار حقیر افتاده است و باید تلاش نماییم این سبك معماری را در ساختمان ها ایجاد نماییم.
عباس زاده عنوان كرد: خوبی معماری ایرانی این است كه با هر میزان پولی كه داشته باشیم می توانیم تونالیته ای از این معماری را در بناهایمان داشته باشیم؛ برخلاف معماری كلاسیك كه همیشه حداقل هزینه ای برای اجرای آن نیاز است.
وی افزود: گاهی می گوییم عمر بنای فلان ساختمان ۱۰۰ سال است؛ یعنی ۱۰۰ سال پیش ساخته شده و تا الان وجود داشته ولی گاهی اوقات می گوییم عمر بنای فلان پروژه بی نهایت است یعنی تا مدت های بسیار زیادی این معماری و طرح در ذهن مردم و افراد نقش می بندد و دوست دارند بارها و بارها اینجا را تجربه كنند، این رسالت معماری است كه باید در مشهد اتفاق بیفتد.
عباس زاده عنوان كرد: به نظر من نباید سبك خاصی را به مردم تحمیل كرد، همینطور سطح آگاهی مردم باید به وسیله مهندسین عمران، معمار، شهرداری و اساتید دانشگاه افزایش پیدا كند؛ برای مثال فردی كه آگاهی كافی ندارد رجوع می كند، باید توسط این افراد از طرح ها، نقشه ها و برآوردهای هزینه آگاه شود.
این مهندس معمار با اشاره به بازسازی پروژه خیریه شال چی، تصریح كرد: زمانی كه فردی وارد این ساختمان می شود، از ابتدا سكانس ها و قاب های متفاوتی را می بیند و می تواند ساعت ها با هر سكانس عكس بگیرد و خاطره داشته باشد؛ هیچ قسمتی از پروژه خسته كننده نیست و فرد دائما در حال كشف چیزهای جدید است.
شقایق عباس زاده به ایسنا اظهار داشت: این ساختمان در واقع یك مجموعه خیریه است كه در عین وجود هزینه های بالا با هدف كمك به افراد نیازمند و اهداف انسان دوستانه در مشهد تاسیس شده است. این خیریه در خیابان احمدآباد نبش عارف یك بازسازی شده است.
وی اظهار داشت: ساختمان به صورت كلی از دو طبقه اصلی زیرزمین و طبقه مثبت یك و پشت بام تشكیل شده است، زیربنا حدود ۵۰۰ متر است كه بازسازی آن از دی ماه ۹۵ آغاز شد و حدود یك سال و نیم به طول انجامید.
شقایق عباس زاده مطرح كرد: من بعنوان متخصص این رشته كه كمابیش تجربه این كار را داشته ام انتخاب شدم و تا جایی كه توانستم تلاش كردم از اصول و ایده های معماری ایرانی و سنتی در طراحی این پروژه استفاده كنم؛ با عنایت به این كه در سال ۲۰۱۸ میلادی هستیم تلاش شده از تكنولوژی در این بنا استفاده گردد.
وی عنوان كرد: ایده ی اصلی از آقای شالچی گرفته شد، قرارداد این پروژه با مهندس جواد و میلاد دیبامهر كه پیمان كاران كار هستند بسته شد. و بقیه مسائل و فرایند ساخت با آقای جواد دیبامهر پیش برده شد.
این مهندس معمار اظهار داشت: در شهر مشهد و دیگر شهرهای ایران خیلی از ساختمان ها با طرح و نمای كلاسیك ساخته می شوند، به عقیده ی من این نه خوب است نه بد، ولی به هر حال ایرانی هستیم و ذات ما از همین خاك و آجر شكل گرفته است.
وی بیان كرد: در این پروژه اگر تنها هدف ما نجات دادن شهر از یك ساختمان كلاسیك بوده باشد، ما رسالت خویش را به درستی انجام داده ایم.
این مهندس معمار اظهار داشت: زمانی كه ما پروژه را تحویل گرفتیم یك ساختمان بسیار قدیمی با طرح ساختمان های ۵۰-۶۰ سال پیش بود كه بعد از بررسی نقشه ها و پلان ها، استارت بازسازی این بنا برای تبدیل ساختمان در راه معماری ایرانی و سنتی زده شد.
شقایق عباس زاده اضافه كرد: حیاطی تحت عنوان بهشت در دل این خانه قرار داده شده است كه ایرانیان معتقد بودند خانه باید دارای این بخش باشد؛ همینطور سیستم محوربندی و قرینه سازی ها، استفاده از آجر و كاشی و حتی مفاهیم معماری ایرانی در بنا به كار گرفته شده است.
وی مطرح كرد: در داخل این پروژه از چهار پایه ها در قسمت های مختلف استفاده شد چون می دانستیم افراد علاقه مند به مبل های كلاسیك نیستند و دوست دارند این فضاهای سنتی و ایرانی را با این نوع صندلی ها تجربه كنند.
این مهندس معمار بیان كرد: در بحث تكنولوژی هم ما از سیستم اطفای حریق استفاده كردیم كه در گذشته وجود نداشت و صرفا به سطل های آب یا آتش نشانی اكتفا می شد. همینطور در این بنا از دوربین های مدار بسته، فن كوئل ها و سیستم های شست وشو استفاده شده است.
شقایق عباس زاده اضافه كرد: مهندس جواد دیبامهر اخلاقی داشتند كه دائما یادآور می شدند چیزی خارجی نباشد و تا جایی كه می توانید از محصول های ایرانی استفاده كنید، نه به این خاطر كه كالاهای خارجی بد است و كالاهای ایرانی خوب، بلكه به این علت كه ما كاری ایرانی می نماییم و باید به محصولات و كارآفرینان ایرانی كمك نماییم.
وی عنوان كرد: برای مثال شیشه رنگی ها از یزد، كاشی ها از اصفهان، گچ برها از مشهدی های قدیمی مثل آقای متقیان، ظروف سفالی از لاله جین همدان وكرمانشاه و حتی آینه كاری ها از مجموعه های آستان قدس و مشهد بوده است.هر بنای سنتی «چای خانه» نیست
این مهندس معمار اظهار داشت: شهرداری در ابتدا همكاری لازم را نداشت حتی گفتند شما اینجا چای خانه ساختید و باید این پروژه را تعطیل كنید ولی ما با كلی تلاش ثابت كردیم اینجا چون ساختاری سنتی و ایرانی دارد الزاما چای خانه نیست. بعد از آن شهرداری قانع شد و بسیار استقبال كرد ولی در كل همكاری ها خیلی كم بود و فقط عشق سبب پیشرفت این كار شد.
شقایق عباس زاده اظهار داشت: هزینه ی این پروژه هم حدود یك میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برآورد شد كه كاملا به صورت خیرانه و خصوصی تامین شده و كمك هزینه ای از نهادهای دولتی دریافت نشده است.
منبع:

1398/04/17
15:32:08
5.0 / 5
4725
تگهای خبر: طراحی , محصولات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لباس دونی