شیوه مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی ثبت ملی شد

شیوه مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی ثبت ملی شد

لباس دونی: شیوه مداحی، نوحه خوانی، مولودی خوانی و مناجات خوانی مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی به ثبت ملی رسید.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، آیین رونمایی از ثبت ملی میراث ناملموس شیوه مداحی استاد سلیم موذن زاده همزمان با همایش ملی شورای ثبت میراث ناملموس كشور ظهر امروز در سالن همایش كتابخانه بیضا اردبیلی اجرا شد.
در این مراسم مدیركل دفتر ثبت آثار و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی كشور، ثبت ملی و جهانی آثار را با هدف احیا، صیانت و معرفی گسترده آنها دانست و اشاره كرد: ثبت ملی سبب همدلی و حفاظت از آثار و ثبت جهانی نیز سبب توسعه تعاملات كشور می شود.
مصطفی پورعلی با تاكید به اینكه در ثبت آثار فرصت های قانونی و مطلوبی جهت صیانت از آثار ملموس و ناملموس فراهم می شود، اضافه كرد: در بخش آثار ناملموس، ثبت اثر می تواند به ترویج و معرفی غنای فرهنگی یك منطقه منجر شده و همدلی در حفاظت از اثر فرهنگی را فراهم سازد.
وی با اشاره به اینكه شیوه مداحی استاد سلیم موذن زاده اردبیلی كم نظیر و قسمتی از هویت فرهنگی و تاریخی این استان محسوب می شود، اظهار داشت: نقش معنوی و مذهبی استان اردبیل همچنان كه از نامش سرزمین مقدس پیداست بی بدیل و غیر قابل انكار است.
مدیركل دفتر ثبت آثار و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی كشور افزود: سلیم موذن زاده از مداحان به نام كشور بوده و اصول مداحی از عصر صفوی تا دوره معاصر را حفظ نموده است كه ثبت شیوه مداحی وی ادای دینی به صدای آسمانی و تعلیمات و خدمات وی دارد.
در ادامه معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل نیز در این مراسم به وجود آثار متنوع در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: نزدیك به هزار اثر در استان اردبیل به ثبت ملی رسیده است.
بهروز ندایی ثبت آثار ناملموس همچون مداحی سلیم موذن زاده اردبیلی را یكی از اقدامات شاخص در تثبیت و معرفی هرچه بیشتر این گنجینه معنوی دانست و به لزوم مطالعه و ثبت ملی نوای «زینب، زینب» وی نیز تاكید نمود.
همین طور پیشكسوت میراث فرهنگی كشور در این مراسم میراث معنوی را جان مایه میراث های ملموس دانست و اظهار داشت: اندازه و وسعت یك میراث ناملموس در ثبت آن اهمیت چندانی ندارد بلكه در مقابل اثرگذاری تعیین كننده است.
محمد میرشكرایی با اشاره به جشن نوروز اضافه كرد: بعنوان مثال اثری مانند نوروز كه از چین تا مدیترانه گسترده است، اثربخشی بالایی دارد و چنین آثاری زمینه ساز وحدت بخشی و هویت بخشی یك منطقه هستند.
در ادامه نادر فلاحی به اهمیت آثار ناملموس اشاره نمود و اظهار داشت: آثار ناملموس شامل آداب و رسوم، باورها، موسیقی، اعتقادات، صنایع دستی و سنت ها حیات معنوی جامعه را می سازند.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اشاره كرد: اردبیل به سبب واقع شدن در راه جاده قفقاز محل برخورد تمدن ها و فرهنگ ها است و آثار ناملموس متنوعی در این استان در طول تاریخ شكل گرفته است.
فلاحی با اشاره به اینكه یكی از این گنجینه ها مداحی و شیوه منحصر به فرد استاد سلیم موذن زاده اردبیلی است، اظهار نمود: سلیم موذن زاده از گنجینه های معنوی استان است كه به سبب تسلط بر دستگاه های موسیقی بعنوان چهره شاخص در سطح ملی و بین المللی شناخته شده است.

منبع:

1398/04/05
01:35:49
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: خدمات , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی