کاخ های تاریخی ایران زیر بار ترافیک کنسرت و نمایش!

کاخ های تاریخی ایران زیر بار ترافیک کنسرت و نمایش!

لباس دونی: کاخ های سعدآباد، نیاوران و تخت جمشید درحالی زیر بار ترافیک اجراهای صحنه ای رفته اند که دستورالعمل و ضوابط اجرای کنسرت، نمایش و حتی گروههای فیلمبرداری در اماکن تاریخی هنوز مشخص نیست.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرچند از برگزاری کنسرت پربحث علیرضا قربانی در تخت جمشید دفاع کرده و آنرا یک «تابوشکنی» دانسته است، اما همچنان ضوابط اجرای کنسرت ها، نمایش ها و فیلم برداری در اماکن تاریخی زیرمجموعه خودرا شفاف نکرده است.
با وجود نگرانی ها درباره ی وضعیت ایمنی و حفاظت آثار تاریخی، که خصوصاً بعد از اجرای کنسرت در تخت جمشید تشدید شد و درحالی که انتظار میرفت گزارش های کارشناسی و پایش های احتمالی در این زمینه منتشر شود، اما وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به نقدهای کارشناسی، فقط آمار داد که «در حال حاضر هر شب حدود ۱۱ هزار نفر از برنامه های فرهنگی موسیقی در اماکن تاریخی بهره می برند.»
بنابر تفکیک آماری که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز داشته است، کنسرت علیرضا قربانی هر شب در تخت جمشید با حضور ۵۴۰۰ بیننده اجرا شد. همزمان در کاخ سعدآباد ۴۰۰۰ نفر تماشاگر کنسرت نمایش «سی صد» هستند و در کاخ نیاوران نیز ۱۲۰۰ نفر هر شب بیننده کنسرت «پرواز همای» بوده اند. اضافه بر این، کنسرت نمایش «کوچه عاشقی» تا ۱۵ تیرماه در ایوان عطار کاخ سعدآباد روی صحنه رفت و نمایش «ناصرالدین شاه و ببری خان بدغذا» نیز جمعه ۱۵ تیرماه در موزه آشپزخانه و در طبیعت مجموعه سعد آباد اجرا می شود.
عزت الله ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ اجرای کنسرت ها و نمایش ها در کاخ های سعدآباد، نیاوران و تخت جمشید، را عامل «رونق گردشگری» دانسته و این وعده را داده است که «در آینده اهتمام می شود این کنسرت ها، بین المللی اجرا شود و ایرانیان و توریستهای خارجی بتوانند با سفر به ایران در این مراسم هنری شرکت نمایند. گردشگری هنری نقش مهمی در اقتصاد گردشگری دارد.»
او همین طور گفته است: «تابوی کنسرت در پایگاه های تاریخی در دولت شهید رئیسی شکسته شد. سال ها هنرمندان علاقمند بودند در این فضا کنسرت برپا کنند و ترویج هنر و موسیقی را انجام دهند. این کار با برنامه ریزی و هماهنگی دستگاه های مختلف و انتخاب دقیق موسیقی در رابطه با فضای فرهنگی و تاریخی ما درحال برگزاری است.»
اجرای کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید


منبع:

1403/04/15
18:29:43
5.0 / 5
115
تگهای خبر: دستگاه , سفر , صنایع دستی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس دونی