عكس ها و حقایق پشت آن،

برای ثبت این عكس یك سرباز را كشتند!

برای ثبت این عكس یك سرباز را كشتند!

لباس دونی: رابرت كاپا، عكاس انسانگرا و ضدجنگ از سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ از جنگ داخلی اسپانیا عكس برداری می كرد. وی در سال ۱۹۳۶ سپس به هدف خوردن گلوله به سر یك سرباز اسپانیایی این عكس بی پرده و ناگهانی را بدون اینكه به لنز دوربین خود نگاه كند به ثبت رسانده است. همین طور گفته می شود عكاس دوربینش را روی سر خود قرار داده و این عكس را گرفته است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، این عكس در زمان جنگ داخلی اسپانیا گرفته شده است. جنگ داخلی اسپانیا یك جنگ داخلی تمام عیار بود كه از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ سپس كودتای قسمتی از ارتش مقابل جمهوری اسپانیا رخ داد.
در این جنگ نیروهای طرفدار جناح چپ معروف به «جمهوری خواهان» از نیروهای معروف به «ملی ها» شكست خوردند و دوره طولانی دیكتاتوری ژنرال فرانكو در اسپانیا شروع شد كه تا زمان مرگ او، رابرت كاپا، عكاس انسان گرا و ضد جنگ از سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ از جنگ داخلی اسپانیا عكس برداری می كرد. وی در سال ۱۹۳۶ سپس به هدف خوردن گلوله به سر یك سرباز اسپانیایی این عكس بی پرده و ناگهانی را بدون اینكه به لنز دوربین خود نگاه كند به ثبت رسانده است. همین طور گفته می شود عكاس دوربینش را روی سر خود قرار داده و این عكس را گرفته است.
كاپا توانست با این عكس، عكاسی جنگ را وارد سطح بالاتری كند. این تصویر به سبب نظریه های مختلفی كه درباره نحوه گرفته شدنش و اتهامات وارده در خصوص مصنوعی بودن آن وجود دارد، به شهرت رسیده است. درواقع سرعتی كه عكاس در گرفتن آن به خرج داده وحشتناك است برای اینكه در همان لحظه گلوله ای مرگبار به سر سرباز وفادار ستیزه جوی اسپانیایی به هدف خوردن می كند. این عكس در آن زمان باز بسیار تأثیرگذار بود و موجب شد كه مردم بر ضد نیروهای فرانكو، از جمهوری خواهان حمایت كنند.
همین طور گفته می شود كه برای این عكس صحنه سازی شده است؛ به شكلی كه این سرباز از قبل به اسارت درآمده بوده و توسط سربازان فرانكو برای تمرین تیراندازی كشته شده است. در عكس سرباز به سبب شلیك شدن به سرش از پشت در حال افتادن روی زمین است. این سرباز اسپانیایی در عكس لباسی غیرنظامی به تن دارد ولی در عین حال یك ساسبند چرمی برای نگه داری فشنگ بسته و تفنگش در حال رها شدن از دست راست اوست.
برای مدت زمانی طولانی تصور می شد این عكس كه در تاریخ پنج سپتامبر ۱۹۳۶ گرفته شده، تصویرگر مرگ یك جمهوری خواه در جریان جنگ های داخلی اسپانیاست. این سرباز بعدها بعنوان یك فرد ستیزه جوی آشوب طلب به نام «فدریكو بورل گارسیا» شناسایی شد (البته بر سر این امر هنوز هم بحث می شود).
«ستیزه جوی وفادار تا لحظه ی مرگ، در نبرد "سررو ماریانو"، كشته شده در تاریخ ۵ سپتامبر ۱۹۳۶» عنوان اصلی این عكس است. داستان پشت این عكس بسیار پیچیده و بحث برانگیز است. برخی از مورخان معتقدند كه این عكس حقیقی است و برخی هم می گویند كه صحنه سازی شده است. گاهی اوقات پذیرش حقیقت نسبت به داستان و خیال راحت تر است. بااینكه كاملاً مشخص است كه این عكس در نبرد سررو ماریانو گرفته نشده بلكه در فاصله ۵۶ كیلومتری آنجا در روستای اسپجو ثبت شده است.
از سال ۱۹۷۵ شبهه هایی درباره اصالت عكس وجود دارد. یك مستند در سال ۲۰۰۷ ادعا كرد كه این عكس صحنه سازی شده است. البته مدیر مركز بین المللی عكاسی اصالت عكس را تأیید كرد. وی همینطور اظهار داشت كه این سرباز توسط یك تیراندازی ناشناس از فاصله دور در زمانی كه سرباز برای عكس ژست می گرفته، كشته شده است.
البته در سال ۱۹۷۵ توسط برخی افراد این نظریه مطرح شده بود كه كاپا در موقع تهیه این عكس با نیروهای ژنرال فرانكو بوده و این سرباز به درخواست او و برای تهیه این عكس، كشته شده است.
رابرت كاپا متولد سال ۱۹۱۳ بود و در سال ۱۹۵۴ دارفانی را وداع گفت. او عكاس انسان گرا، ضدجنگ و فتوژورنالیست مجارستانی است. رابرت كاپا از معروف ترین عكاسان جنگ در طول قرن بیستم به شمار می آمد. وی استانداردهای متداول در زمینه عكاسی جنگ را پایه گذاری كرد. او از پنج جنگ مختلف از جمله: جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم در سراسر اروپا، جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ و نخستین جنگ هندوچین عكاسی كرد.
او جریان جنگ جهانی دوم را در لندن، آفریقای شمالی، ایتالیا، نبرد نورماندی در ساحل اوماها و نهضت آزادی پاریس باز دنبال كرد. در تاریخ ۲۵ می ۱۹۵۴ زمانی كه در حال عبور از منطقه ای خطرناك بود، از ماشین خود پیاده شد و از جاده ای بالا رفت تا از آن عكاسی كند. حدود ۵ دقیقه بعد، صدای انفجاری شنیده شد، پای كاپا بر روی یك مین رفته بود. وقتی همكارانش به محل حادثه رسیدند، او هنوز زنده بود، اما پای چپش تكه تكه شده و زخم عمیقی در سینه اش به چشم می خورد. كاپا به یك بیمارستان محلی كوچك منتقل شد اما در لحظه ورود به آنجا جان خودرا از دست داد. وی در حالیك ه دوربین در دستانش بود چشم از دنیا فروبست.منبع:

1398/02/18
22:53:15
5.0 / 5
4863
تگهای خبر: لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لباس دونی