معدنی مطرح كرد؛

انتقال محتوای اربعین به کودکان ونوجوانان باواسطه وغیرمستقیم باشد

انتقال محتوای اربعین به کودکان ونوجوانان باواسطه وغیرمستقیم باشد

به گزارش لباس دونی، رئیس ستاد ملی اربعین کانون پرورش فکری اظهار داشت: اربعین را نمی توان با سخنرانی و روش مستقیم به کودکان و نوجوانان انتقال داد بلکه انتقال این مورد باید به واسطه نقاشی، کتاب قصه و... باشد.فروهر معدنی رییس ستاد ملی اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در سالهای اخیر که موضوع اربعین بسیار فراگیر شد و خانواده ها به همراه کودکانشان در راه پیاده روی اربعین قرار گرفتند، این ضرورت احساس شد تا محتوای مناسبی در اختیارشان قرار بگیرند و در ادامه بتوانند در این راه خانواده های خودرا همراهی کنند.
وی افزود: ما این ضرورت را احساس کردیم تا کودکان و نوجوانان بتوانند بطور غیرمستقیم با بهره گیری از ابزارهای تربیتی و با زبان ادبیات و هنر و با بهره گیری از نمایش، روایتگری، قصه، شعرخوانی، نقاشی، کاردستی با حال و هوای واقعی محرم، صفر و اربعین حسینی آشنا گردند.
رئیس ستاد ملی اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: ما نمی خواهیم سهم کودکان و نوجوانان در راه پیاده روی اربعین، خستگی، کلافگی و گرما باشد، بلکه می خواهیم آنها را بواسطه محتوای مناسب با جریان اربعین و این رویداد جهانی آشنا نماییم.
وی اضافه کرد: امروز آئین پیاده روی اربعین تبدیل به یک رویداد عظیم جهانی شده و این اتفاق را نمی توان با سخنرانی و به روش مستقیم به کودکان و نوجوانان انتقال داد بلکه انتقال این مساله باید بواسطه نوشته، نقاشی، کتاب قصه و چیزهایی که به عنوان ابزار تربیتی و آموزش غیرمستقیم و غیر رسمی است، صورت گیرد.
معدنی افزود: ما با روش غیرمستقیم می توانیم انتقال مفاهیم اربعین و هر مفهوم دیگر را در ذهن و ضمیر پاک کودکان و نوجوانان نهادینه نماییم چونکه این کودکان و نوجوانان به هنگام بزرگسالی بطورکامل با دانش، معرفت و آگاهی بیشتری قدم به این مسیر جهانی خواهند گذاشت.
وی اضافه کرد: سال قبل ما بصورت محدود در بعضی از استانهای مرکزی مبادرت به انجام فعالیت ها کردیم که نتیجه اقدامات مان منجر به استقرار سه تماشاخانه سیار شد و استانها بواسطه تشکیل ستاد اربعین بصورت استانی برنامه های خودرا اجرا کردند، اما امسال برای اولین سال ستاد اربعین کشوری در کانون پرورش فکری به وجود آمد و به صورتی همه استانها درگیر شدند تا به صورتی برنامه های خودرا به مناسبت اربعین اجرائی کنند.
رئیس ستاد ملی اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: ما سعی کردیم در این راه بتوانیم با دستورالعملی که به استانها ارسال می نماییم، راه و مسیر مشخصی را برای شأن تعیین نماییم که در این دستورالعمل اهداف مشخص شد تا با شناخت بهتری برنامه های شأن را عملیاتی کنند.
وی اضافه کرد: امسال برای اولین بار استفاده از گروههای نمایشی بومی و محلی در دستور کارمان داریم این درحالی است که در سالهای قبل گروههای اجرائی از استان تهران اعزام می شدند؛ امسال این اقدام با هدف پشتیبانی از گروههای نمایشی بومی به انجام می رسد. رییس ستاد ملی اربعین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: برای سفیران آموزش هایی را در نظر گرفتیم و آنها را ساماندهی کردیم. دوره هایی که برای شأن در نظر گرفتیم با عناوینی همچون شناخت اقلیم زیستی عراق، آشنایی با زبان عراقی و آشنایی معرفتی در این سفر است. وی ادامه داد: ۵ قصه با موضوع روایت اربعین را روی پرده طراحی کردیم تا در هر کجا که کودکان و نوجوانان حضور دارند، این برنامه های فرهنگی اجرا شوند. پویش هایی را برای اربعین طراحی نموده ایم که بر این اساس سه کتاب پیش بینی شده است. دو کتاب معرفی گردید و کتاب سوم با عنوان «هنگام باران بود» نوشته حبیب نظاری است. معدنی اظهار داشت: تعدادی از تماشاخانه ها و موکب ها با بهره گیری از ظرفیت کانال شاد به شکل زنده حضور دارند. همین طور گردهمایی کودکان عاشورایی در ۳۱ استان کشور بصورت همزمان انجام شد و شاهد اتفاق خوبی از اجتماع کودکان و نوجوانان بودیم و در این جهت برنامه های مناسبی اجرا شد. همین طور کارهای ستاد اربعین با به انتها رسیدن اربعین تمام نمی شود و با فعالان این حوزه در طول سال هم اندیشی خواهیم داشت تا بتوانیم برای اربعین سال بعد برنامه ریزی داشته باشیم.


منبع:

1402/06/22
08:38:17
5.0 / 5
303
تگهای خبر: آموزش , سفر , طراحی , نقاشی‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس دونی