با هدف ارتقای پوشش اجتماعی محور؛

برگزاری چهارمین جشنواره ملی فردخت

برگزاری چهارمین جشنواره ملی فردخت

به گزارش لباس دونی، چهارمین جشنواره ملی فردخت با هدف اثرگذاری فرهنگ و هنر غنی ایرانی اسلامی در ارتقای پوشش اجتماعی محور برگزار می گردد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، جشنواره ملی فردخت با هدف اثرگذاری فرهنگ و هنر غنی ایرانی اسلامی در ارتقای پوشش اجتماعی محور در چهارمین سال برگزاری به دنبال اینست که هر شخص یا نهاد شرکت کننده، خویش را در جریان این حرکت سهیم بداند و رشد، بالندگی و پویایی با حفظ وحدت و مشارکت را مبنا قرار دهد.
گفتمانی که در چارچوب جشنواره فردخت شکل می گیرد، این نتیجه را به دنبال دارد که تولیدکننده های پوشاک در سطح کشور هم امکان تولید با جذابیت های هنری را به دست می آورند و هم مخاطب این تولید در سطح جامعه را پیدا می کنند.
هدف بعدی جشنواره ملی فردخت اینست که که طرح های خروجی جشنواره فردخت وارد بازار شوند و اثربخشی خویش را نشان دهند؛ در این خصوص از بعضی مجموعه ها، انتظارات ویژه ای داریم؛ برای مثال اتاق بازرگانی کشور دارای توانمندی ها و دسترسی های خوبی است که می تواند برای تحقق این هدف یاری گر باشد. برگزاری نشست با تولیدکننده های عمده پوشاک همزمان با برگزاری نمایشگاه جشنواره به میزبانی شهرستان کاشان و ایجاد پل ارتباطی بین این گروه با هنرمندان طراح، خیاطان و… یکی از چشم اندازهای تعریف شده است که اتاق بازرگانی می تواند در کمک به اجرای آن نقش بسزایی داشته باشد.
موضوع اصلی این جشنواره، رقابت در طراحی دوخت و پژوهش در پوشش ایرانی اسلامی بوده و در کنار آن توجه ویژه به مبحث اقتصاد، هنر و فرهنگ سازی در عرصه تولید پوشاک و قالب های موجه مدلهای طراحی را هم مدنظر داشته است.
جشنواره فردخت برای نخستین بار در سال ۹۹ با همکاری سه نهاد و دانشگاه با مبحث مانتوی اجتماع برگزار و در نهایت، ۴۰ اثر در نمایشگاهی در محل دانشگاه فدک کاشان ارائه شد و ۶ نفر، رتبه برتر انتخاب شدند.
در دوره دوم، این جشنواره با همکاری ۱۲ نهاد و دانشگاه با مبحث طراحی و دوخت مانتوی اجتماع و کالکشن خانواده ضمن عرضه ۱۸۰ اثر در نمایشگاهی در محل خانه تاریخی طباطبایی ها با حضور ۱۰ شهر شرکت کننده برگزار گردید.
سومین دوره در سال ۱۴۰۱ با همکاری ۱۶ دانشگاه و نهاد در موضوع هایی چون مانتوی اجتماع، طراحی کالکشن خانواده، فرم مدارس و پژوهش به ترتیب با عرضه ۲۵۰، ۱۴۰ و ۳۲ اثر و ضمن مشارکت ۱۲ استان و ۴۰ شهرستان در نمایشگاهی در تالار شهر مجموعه فرهنگی هنری فرهنگسرای مهر کاشان برپا شد و اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی فردخت همزمان با چهلمین روز ناآرامی های سال قبل بود که با هدف گسترش و ترویج آزادی به معنای بی حجابی به راه افتاد و در حالی برگزار شد که نمایندگان ۱۲ استان و ۴۰ شهرستان با ۵۰۰ نفر مخاطب هنرمند و نخبه طراحی دوخت به منظور طراحی پوشاک ایرانی اسلامی در چارچوب این برنامه حضور پیدا کرده بودند.


منبع:

1402/06/17
14:31:41
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس دونی