امامی خبر داد؛

هفته مد تهران زمستان امسال

هفته مد تهران زمستان امسال

لباس دونی: لباس دونی: رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت هفته مد تهران از ۲۹ دی ماه تا پنج بهمن انجام می شود.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، آئین رونمایی از پوستر دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر شامگاه سه شنبه ۱۷ مرداد با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و مدیرانش، سیدمجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس، علیرضا بابایی دبیر دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر، دبیر بخش های مختلف جشنواره، اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
سید مجید امامی رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ضمن اشاره به رونمایی از پوستر و بیانیه مضمون جشنواره با بیان شعر «بر تن ما هیچ نتوان دوخت جز آزادگی» از بی دل اظهار داشت: این شعر بسیار با ایام محرم و شهادت شهید صارمی مرتبط می باشد. این شعار را در پوستر نگذاشتم چون نگران تفسیرها بودیم اما واقعاً اعتقاد داریم که زیبایی و آزادگی شعار فطرت جویان و حقیقت جویان و شعار اسلام و انقلاب اسلامی است. امیدوارم طراحان لباس در جامعه ما مصداق همین شعر باشند.
وی افزود: موفقیت یک جشنواره در همراهی صنعت و بازار است، آن هم در صنعت مد و لباس و طراحی که اساساً نیاز صد درصد جامعه است.
رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ضمن اشاره به سه بخش جشنواره اظهار داشت: این جشنواره دارای سه بخش اصلی و سه سطح جوایز است. طاووس زرین، طاووس سیمین و طاووس بلورین سطوح جوایز هستند و سه بخش اصلی جشنواره را هم پوشاک تراز اجتماعی بانوان که سایر ملزومات را هم با رویکرد عفیفانه و ویژه بانوان در بر می گیرد. دبیر این بخش خانم زینب دولتی هستند. او از فعالان صنعت مد و مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان حجاب و عفاف هستند. در قسمت صنعت ملی پوشاک هم با ویژندهای متنوع ایرانی همکاری کردیم که آرزوی ما دیده شدن پوشاک ایرانی در سطح دنیاست. دبیر این بخش هم سرکار خانم غزاله بهمنی هستند که خود از طراحان متعهد و نام آشنای حوزه پوشاک هستند.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، با اشاره به اینکه جشنواره سال جاری جشنواره شگفتی ها خواهد بود اظهار داشت: یکی از خصوصیت های این جشنواره عرضه بیانیه مضمون است که در فضای مجازی هم منتشر می شود و شامل اصلی ترین نگاههای محتوایی است که به بیان هنری مطرح گردیده است. کتابنامه رنگ جشنواره است و مضامین مدنظر از مشخصه های فرهنگی ایرانی که توسط کمیته ی علمی انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: کمیته ی علمی جشنواره شامل ۱۰ نفر رنگ شناس، جامعه شناس، متخصص حوزه مد و … بودند. در این خصوص به مضامینی همچون امنیت، حرکت و پویایی، هویت، پیشرفت، نشاط، اقتصاد، آراستگی و آرامش توجه شده است.
امامی اظهار داشت: از ۲۹ دیماه تا پنج بهمن ماه هفته مد تهران را خواهیم داشت. دانشجویان به ما می گفتند چرا هفته مد تهران را نداریم و ما هم می خواستیم بگوییم مهم اینست که در هفته مد فرهنگ ایرانی و اسلامی ما ارائه شود. همینطور پنج بهمن مصادف با ۱۳ رجب، اختتامیه باشکوهی خواهیم داشت. بخش استانی بسیار قوی خواهیم داشت و از فردا همکاران ما برای آموزش این کتابنامه حضور خواهند داشت.
وی اضافه کرد: اعضای شورای سیاست گذاری هم به ما کمک خواهند کرد. بخش صنعت و بانک را سال جاری فعال تر کردیم که حامی برگزیدگان ما بانک ملی و بانک قرض الحسنه مهر ایران هستند. البته ویژندهای صنعت احتیاج به دیده شدن و احترام دارد.
امامی اظهار داشت: آقای داوودی دبیر علمی جشنواره مد و لباس فجر بعنوان نخستین هنرمندی بود که بعنوان طراح لباس عضو پیوسته فرهنگستان هنر انتخاب گردید و این خبر خوبی است؛ چونکه راه ورود طراحان به فرهنگستان باز شد و ما تا کنون در طراحی و مد و لباس عضو فرهنگستان هنر نداشتیم.
وی ضمن اشاره به پیگیری های انجام شده در حوزه تبلیغات در رسانه بخصوص صداوسیما و تبلیغات بازرگانی آن اظهار داشت: پیگیری های مان در راه درستی قرار گرفته است و شاهد نتایج بهتری خواهیم بود. همینطور در مورد تبلیغات محیطی موافقت ها را دریافت کرده ایم و منتظر هستیم.
رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس اظهار داشت: برای اولین بار در حوزه پوشاک استان قزوین، آقای داوودی مبادرت به فعالیت مؤثری کرد در خصوص این که تمام شهر را مملو از تبلیغات پوشاک خانم ها کرد. این درحالی است که حتی یک نفر از ناظرانی که به حق نظارت می کنند نسبت به عفیفانه نبودن تابلوها تذکر ندادند و حتی امام جمعه قزوین بیان کرد که بسیار از تبلیغات حمایت می کنند. در آن زمان خیالم راحت شد که جامعه ما می تواند صاحب تبلیغات در حوزه پوشاک باشد مشروط بر این که همراه با ارزش ها و فرهنگ خودش باشد.
امامی اظهار داشت: قلب تپنده تبلیغات لباس آن اتاق های طراحی ویژندها و تولیدی هاست و البته خانه های خلاق که امروز در کشورمان شکل می گیرد؛ یکی از مرتبط ترین حوزه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری با هنر صنعت طراحی همین اداره کل هنرهای تجسمی است که امیدواریم شاهد اتفاقات مثبت در این عرصه باشیم.
دوازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس همراه با نوآوری است
در ادامه علیرضا بابایی دبیر دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: چند نوآوری در این جشنواره صورت گرفت. در شورای سیاستگذاری برای بار اول صنعت و افراد ویژندها (برندها) در شورای سیاستگذاری حضور دارند که امیدواریم صنعت اثر گذاری بیشتری در جشنواره داشته باشد. در بحث دانش فنی هم معتقدیم نوآوری اتفاق افتاده است؛ چه در عرصه تولید بیانیه مضمون و چه در تصویرسازی، تیم ها و...

وی ضمن اشاره به نقش ویژندها در جشنواره و تیم های طراحی اظهار داشت: چه در قسمت بیانیه مضمون و چه در قسمت آزاد معتقدیم در حوزه مخاطبان جشنواره اتفاق نوآوری رخ داده است. در حوزه رسانه جشنواره هم برنامه هایی را پیشبینی کردیم که امیدواریم اجرایی شود.
لباس پیام نشانه شناسی هویت ماست
در ادامه مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: همه این رویدادها در سایه یک نظام نشانه شناسی از هویت ایرانی اسلامی معنا می یابد. لباس پیام نشانه شناسی هویت ماست. امیدواریم با این حرکت های انجام شده ریشه ها و آن هویت دینی که آکنده از زیبایی است را دریابیم.
وی اضافه کرد: انسان ایرانی همه چیز را زیبا دانسته است و هر آن چیزی که در سفره و لباس و ظرف داشته دارای یک پیوستار فرهنگی بوده است. دنیای امروز ما دنیای جهان آرایی است و اگر روزگاری به جهان داری و جهان دانی می بالیدیم امروز روزگار جهان آرایی است و ما برخورداریم از یک گنجینه غنی نقش ها و طرح های ایرانی که آکنده از حکمت است.
جلالی اظهار داشت: طاوسی که شما برای جشنواره انتخاب کردید و یا بته جقه در پوستر، همه نمادها و نشان هایی برخاسته از بینش است؛ امیدواریم بینش به نگرش و نگرش به منش تبدیل گردد. سلیقه ما برخاسته از بینش مان باشد و رفتارمان برخاسته از سلیقه ای که ریشه دارد.
وی اضافه کرد: با تمام وجود با هنرهای سنتی و دستی در خدمت طراحان هستیم و دست کمک به سمتشان دراز می نماییم چون آنها باید محصولات جدید، نوآور و معاصرساز خلق کنند و به برکت این روز که روز خبرنگار است، رسانه ها به کمک بیایند و ما انشاءلله شاهد این جهش به تعبیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه مد و لباس باشیم.
تلفیق اصالت ایرانی و الگوهای اسلامی در قسمت طراحی لباس تراز اجتماعی جشنواره مد و لباس فجر
در ادامه زینب دولتی مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و دبیر بخش طراحی لباس تراز اجتماعی دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: این بخش در قسمت رقابتی قرار دارد و آن چیزی که مدنظر است و باید بر آن تمرکز داشته باشیم، طراحی های لباس های نوین در حوزه پوشش های عفیفانه برای کودک و نوجوانان، آقایان و بانوان است. البته ما تمرکزمان روی تراز اجتماعی بانوان است و از بخش های دیگر غافل نیستیم چون مدنظرمان پوشاک خانواده است و تلاش می نماییم تا ترکیبی از اصالت ایرانی و عفتی که در قدمت ایرانی وجود دارد را در الگوهای اسلامی بیاوریم و به نمایش بگذاریم.
وی اضافه کرد: در مراحل بعدی قائده ها و آیین نامه و ضوابطی که وجود دارد به صورت شفاف برای شرکت کنندگان در جشنواره مطرح خواهد شد تا در جریان قرار بگیرند و بدانند که در چه حیطه ای باید به رقابت با یکدیگر بپردازند.
طراحی و صنعت رابطه چندان مناسبی با یکدیگر ندارند
در ادامه غزاله بهمنی دبیر بخش صنعت ملی پوشاک جشنواره اظهار داشت: طراحی و صنعت چندان با یکدیگر روابط صمیمانه ای ندارند که امیدواریم در این جشنواره طراحان جذب صنعت شوند و این امر سبب ارتقای ویژندها می شود نه این که خودشان برند کوچکی شود با ارتفاع کم؛ امیدواریم شاهد جشنواره باشکوهی در دوره دوازدهم باشیم.
در ادامه تک تک صاحبان برند، برگزیدگان دوره های مختلف جشنواره گلایه ها و پیشنهاداتی داشتند که در انتها جلسه صحبت های شأن را عرضه کردند. برای مشاهده گزارش تصویری مراسم به این پیوند رجوع کنید.


منبع:

1402/05/21
15:49:51
5.0 / 5
165
تگهای خبر: آرامش , آموزش , پوشش , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس دونی