خبرهای دریافتی تئاتر ،

از مستر کلاس های علی رفیعی تا فراخوان چهارراه و اجرای شهر طلا

از مستر کلاس های علی رفیعی تا فراخوان چهارراه و اجرای شهر طلا

به گزارش لباس دونی، مستر کلاس های کارگردانی علی رفیعی، خبرهایی از کارگاه نقد کانون ملی منتقدان تئاتر، اجرای نمایش «شهر طلا» و انتشار فراخوان جشنواره نمایشنامه خوانی «چهارراه» همچون خبرهای دریافتی تئاتر است.


مسترکلاس «کارگردانی تئاتر» با دکتر علی رفیعی، کارگردان، نویسنده و طراح صحنه تئاتر و سینما، به کارگردانی مشترک مجتبا میرتهماسب و مهدی گنجی از روز سه شنبه ۱۰مردادماه ساعت ۱۲ظهر به صورت اختصاصی و مجانی در پلت فرم «تماشاخونه» عرضه می شود.

به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی پلت فرم «تماشاخونه»، ششمین دوره از مسترکلاس های «صفحه نو» با حضور علی رفیعی دکترای تئاتر از دانشگاه سوربن، دیپلم عالی کارگردانی از دانشگاه بین المللی تئاتر فرانسه و دیپلم بازیگری از مدرسه شارل دولن فرانسه منتشر می شود.

در این دوره از علی رفیعی کارگردانی تئاتر و مهم ترین هنر آن، یعنی هنر میزانسن را می آموزیم.

کارگردانی و طراحی صحنه تئاترهای «عروسی خون»، «رومئو و ژولیت»، «در مصر برف نمی بارد»، «شکار روباه»، «خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزاتقی خان فراهانی» و «خانه برناردا آلبا» و… و همینطور کارگردانی فیلمهای سینمایی «ماهی ها عاشق می شوند» و «آقا یوسف» تنها بخشی از تجربیات هنری دکتر علی رفیعی است.

«صفحه نو» (New Page) یک مسترکلاس ویدئویی است که در آن استادان متخصص و صاحب سبک ایرانی در حوزه های مختلف، تجربیات، دانش، منش و روش حرفه ای خویش را در ساختاری مستند_آموزشی به صورت اختصاصی در پلت فرم «تماشاخونه» عرضه می کنند.

مخاطبان می توانند این برنامه را هر هفته، به صورت سریالی با همه محتوای دوره ها و تفکیک موضوعی، به صورت مجانی و اختصاصی در پلت فرم «تماشاخونه» ببینند، که مدت زمان هر برنامه بین ۴ تا ۶ ساعت است.
گواهی بین المللی انتهای دوره کارگاه نقد کانون ملی منتقدان تئاتر ایران
روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئاتر به نقل از دکتر مهدی نصیری، رئیس کانون ملی منتقدان تئاتر ایران اعلام نمود: با مکاتباتی که با هیات رئیسه کانون بین المللی منتقدان انجام داده ایم و در صورت موافقت کمیته ی سمینارها و کارگاه های آموزشی کانون جهانی گواهی انتهای دوره ی کارگاه سه دوره ای نقد تئاتر به صورت بین المللی و از سوی کانون جهانی به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.
وی ادامه داد: کارگاه آموزشی سه دوره ای نقد تئاتر با هدف گسترش فضای نقد تئاتر و آموزش منتقدان جوان و در جهت سرفصل فعالیتهای این کانون از مهرماه سال قبل آغار شده و سومین دوره آن از سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ در تالار کنفرانس مجموعه تئاتر شهر آغاز خواهد شد.
مهدی نصیری در رابطه با ی شکل برگزاری کارگاه اظهار داشت: این کارگاه آموزشی با حضور مدرسانی از اعضای بین المللی کانون ملی منتقدان ایران (استاد نصرالله قادری و دکتر مهرداد رایانی مخصوص) و دو عضو بین المللی کانون جهانی از کشورهای صربستان و چک برگزار می گردد و در طول سه دوره علاوه بر سرفصل های آموزشی از مبانی تا اصول نقد هنرجویان با شیوه های عملی و کاربردی نقد ژورنالیستی و آکادمیک هم آشنا خواهند شد.
رئیس کانون ملی منتقدان تئاتر ایران افزود: در طول برگزاری کارگاه آموزشی کوشیده ایم علاوه بر موارد آموزشی که در اختیار هنرجویان قرار می گیرد، آنها وارد حوزه عملی هم بشوند. بنا بر این اعضا باتجربه کانون ملی منتقدان تئاتر ایران راهنمایی و اصلاح نقدهای مکتوب نوشته شده هنرجویان را در طول سه دوره برعهده گرفته اند و برخی از نقدهای هنرجویان بعنوان نقد میهمان در سایت کانون انتشار یافته است.
دکتر مهدی نصیری درانتها اظهار داشت: در انتها سه دوره، آن دسته از هنرجویانی که در هر سه دوره کارگاه آموزشی شرکت کرده باشند گواهی انتهای دوره دریافت می کنند و با مکاتباتی که از هفته گذشته با هیات رئیسه کانون جهانی منتقدان تئاتر داشته ایم، امیدواریم که این گواهی به صورت مستقیم و از دفتر سمینارها و کارگاه های آموزشی از فرانسه صادر شود.


اجرای نمایش «شهر طلا»
نمایش «شهر طلا» با طراحی، نویسندگی و کارگردانی حامد زحمتکش از سه شنبه ۱۰مرداد دور دوم اجراهای خویش را آغاز می کند و شنبه ها تعطیل نیست و هر روز ساعت ۱۹: ۳۰در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می رود.
نمایش «شهر طلا» بر مبنای قصه ای از سونیا لیوتین در کتابی به همین نام از انتشارات قدیانی که توسط آکادمی هوش مالی ساخته شده است.
در این تئاتر با مبحث سواد مالی برای کودکان و نوجوانان، حامد زحمتکش و علیرضا خدابخش بعنوان بازیگر، آزاده فرهنگیان شاعر، رامین عبدالهی آهنگساز، سونا مصطفی زاده، پگاه بنی اردلان و نگار افصحی تصویرگر شخصیت ها، نماها و وسایل، ارشام مودبیان صدا بردار، استودیو ضبط موسیقی صداخانه زروان و روابط عمومی گروه « تئاتر کودک ببین» ریحانه مطهری، روژین ستاری و روشنک کریمی هستند.
نمایش «شهر طلا» برای گروه سنی ۷ تا ۱۲سال به مدت ۶۰دقیقه سال اجرا می شود و مخاطبان با مفاهیم مختلف سواد مالی آشنا می شوند.
د ر خلاصه ی نمایش آمده است: آقای جهانگرد، شهر به شهر و کشور به کشور، سفر می کند تا کودکان دنیا را از نزدیک ببیند و قصه های سواد مالی آنها را برای بچه های خوب ایرانی تعریف کند.
این نمایش هر روز به جز شنبه ها ساعت ۱۹: ۳۰ در فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا به روی صحنه می رود.


انتشار فراخوان سومین مسابقه ملی نمایشنامه نویسی «چهارراه»
دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه ی هنری، فراخوان سومین مسابقه ملی نمایشنامه نویسی «چهارراه» را منتشر نمود.
به گزارش روابط عمومی پروژه، فراخوان سومین مسابقه ملی نمایشنامه نویسی «چهارراه» که با طراحی و دبیری ایوب آقاخانی برگزار می گردد.
_ علاقمندان به شرکت در این مسابقه لازم است آثار خویش را که بر مبنای زندگی شعرای ذکر شده در لیست فراخوان پژوهیده و نوشته اند تا تاریخ ۲۰ مهرماه روز بزرگداشت «حضرت حافظ» به دبیرخانه ی دائمی این مسابقه ی ملی یعنی دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه ی هنری با نشانیِ الکترونیکیِ dramaticresearchs@gmail.com ارسال نمایند.

دعوت دور سوم مسابقه ی سراسری چهارراه را اختصاص یافته به آثاری بدانید که بر مبنای زندگی شعرا و ادیبان ایرانی در تاریخ فرهنگ این کشور از سده پنجم تا یازدهم هجری قمری شکل گرفته اند. شعرایی که نامش در لیست زیر قرار گرفته و بدون اولویت می تواند مدنظر علاقمندان قرار بگیرد:
_ حکیم ابوالقاسم «فردوسی» توسی (قرن هفتم هجری قمری)
_ «ابومحمّد مُشرف الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف» متخلص به «سعدی» (قرن ششم هجری قمری)
_ «غیاث الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری» (قرن پنجم هجری قمری)
_ «جمال الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد» متخلص به «نظامی گنجوی» (قرن ششم هجری قمری)
_ «بهاءالدین محمد بن حسین عاملی» معروف به «شیخ بهایی» و با نام کامل «بهاءالدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن عاملی جبعی (جباعی)» (قرون دهم و یازدهم هجری قمری)
_ «جلال الدین محمد بلخی» معروف به «مولوی»و با نام کامل «محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» (قرن هفتم هجری قمری)
_ «فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری» معروف به «عطار نیشابوری» (قرن هفتم هجری قمری)
_ «ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی» معروف به «ناصر خسرو» (قرن پنجم هجری قمری)1402/05/09
08:03:34
5.0 / 5
271
تگهای خبر: آموزش , تئاتر , تخصص , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس دونی