علامتی مطرح كرد؛

اشتغالزایی و مهارت آموزی منوط به آموزش کودکان با صنایع دستی است

اشتغالزایی و مهارت آموزی منوط به آموزش کودکان با صنایع دستی است

به گزارش لباس دونی، مدیرعامل کانون پرورش فکری اظهار داشت: حوزه صنایع دستی ریشه در مرز و بوم کشور دارد و ما هر چقدر بتوانیم کودکان و نوجوانان را با این فضا و مهارت آشنا نماییم، اشتغال زایی و مهارت آموزی کرده ایم.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دیدار نمود.
حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شروع این نشست اظهار داشت: حوزه صنایع دستی ریشه در مرز و بوم کشور دارد و کانون نیز در مراکز خود این صنعت را حفظ نموده است. ما هر چقدر بتوانیم کودکان و نوجوانان را با این فضا و مهارت آشنا نماییم اشتغال زایی و مهارت آموزی کرده ایم. ضمن اینکه میتوان با موضوع صنایع دستی آثار مختلفی را در کانون تولید کرد. ما باید برای ذائقه های مختلف کودکان و نوجوانان به شکل مجزا برنامه طراحی نماییم. همان گونه که باید برای دختران و پسران هر کدام متناسب با ذائقه خودشان این طراحی صورت گیرد. مخاطبان ما بسیار هستند. کانون گستره کاری زیادی دارد و علاوه بر تمام این ها با وجود کتابخانه های سیاری که در روستاهای دور داریم، میتوان در زمینه صنایع دستی نیز اثرگذار بود.
علامتی همینطور ضمن اشاره به اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار فرهنگی انجام می دهد، اظهار داشت: کانون در حوزه فرهنگ سازی تخصص دارد و باید کودک و نوجوان را با صنایع دستی به نحوی عجین کند تا از آن لذت ببرد. اگر الگوبرداری مثبت از کشور چین داشته باشیم می بینیم که اقتصاد آن مبتنی بر صنایع کوچک است که قبلاً به آن بنگاه های کوچک می گفتند و امروز صنایع خرد نام گرفته است. در روستاهای چین خانوادگی صنایع دستی تولید می کنند و محصولاتشان از کشورهای اروپایی سر در می آورند. با این نقشه راه ما اگر بتوانیم پدرها و مادران را نیز درگیر نماییم، می توانیم اشتغال زایی نیز داشته باشیم، که متناسب با محیط و فضا در هر منطقه می تواند این آموزش ها متفاوت باشد.
ایجاد ارتباط بین نسلی با کانون و صنایع دستی
مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: من از شش سالگی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و سال ها بعد نیز در کانون حضور داشتم ازاین رو از نگاه من کانون یک سرمایه اجتماعی است همانطور که صنایع دستی یک سرمایه فرهنگی است و این دو در کنار هم می توانند منجر به جهشی شوند که مقام معظم رهبری فرمودند.
وی افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان صنایع دستی بسیار به هم شبیه هستند و مدل طراحی آنها یک شکل است. ما تمام تلاش مان اینست که صنایع دستی که خانواده محور بوده و ارتباط بین نسلی بوجود می آورد و هویت بنیان است را در گام دوم انقلاب فعال نماییم. حذف صنایع دستی از برنامه پنجم توسعه به بعد به بهانه صنایع خلاق رقم خورد. در حالیکه صنایع دستی حتی در قسمت دانش بنیان ها نیز می تواند بسیار فعال باشد.
معاون صنایع دستی وزارت میراث اظهار داشت: ما در شناسایی، توسعه، ترویج، تجاری سازی، توزیع، فروش و مصرف این به روزسازی را از دست داده ایم و تمام تلاش من و گروه همراهم اینست که بتوانیم زنجیره سازی نماییم که یکی از اصلی ترین زنجیره ها کانون پرورش فکری است. صنایع دستی ارتباط مستقیم با هنر و محیط زیست دارد و اگر بتوانیم این دو عرصه را به هم متصل نماییم می توانیم در زمینه آموزش، خلق و به شکلی نوآوری فعال باشیم.
در این نشست تعدادی از مدیران هر دو مرکز حضور داشتند و به ارائه پیشنهادها برای همکاری بیشتر پرداختند.
همچنین مصطفی رمضان خانی مشاور و رییس حوزه معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: کانون ظرفیت بسیار بزرگی دارد و حداقل در حوزه آموزش می توانیم از آن استفاده نماییم چون که انتقال فرهنگ با شیوه درست زندگی به کودکان در اولویت کانون است و صنایع دستی همیشه در زندگی مردم ساری و جاری بوده است.
وی افزود: حتی رشته های منسوخ شده را نیز میتوان در مراکز فرهنگی کانون احیا کرد و خیلی از رشته های از یاد رفته را بار دیگر به حوزه صنایع دستی بازگرداند.
در ادامه نشست ویدا توحدی مدیرکل آموزش و توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی، اظهار داشت: بحث خلاقیت و نوآوری یکی از شاخصهای بارز در کودکان و نوجوانان است و متأسفانه در صنایع دستی کمرنگ است، چون که کاملا سنتی پیش رفته ایم. در حالیکه کودکان و نوجوانان بسیار در این حوزه نوآور هستند. ما با یک دریای وسیع از تنوع در این عرصه مواجه هستیم که برای هر بچه ای می تواند جذابیت داشته باشد. هم اکنون ما ۲۰۰ بچه در سرتاسر کشور داریم که تولیدکننده صنایع دستی هستند و حالا می خواهیم از آنها کمک بگیریم و شکل جدیدی از آموزش را طراحی نماییم تا کودک به کودک آموزش دهد.
در ادامه نشست محمدحسین عسگرپور مدیرکل پشتیبانی از تولید معاونت صنایع دستی نیز اظهار داشت: معاونت صنایع دستی تلاش دارد تا از ظرفیت تعاملی که در اختیار دارد استفاده نماید، تا اندکی به حال خوب جامعه بیافزاید. همان گونه که کشورهای صنعتی تلاش دارند تا هنرهای خویش را احیا کنند. امیدواریم نظام استاد و شاگردی در ایران بار دیگر احیا شود. ما هم اکنون ۳۰ هزار کارگاه در سرتاسر کشور داریم که بخشی از آنها فعال می باشند و با اختصاص فضا می توانیم این سنت را احیا نماییم محصولاتی تولید نماییم که بتوان از آنها حتی بهره مالی نیز گرفت.
کانون برای بقا به تنوع موضوعی نیاز دارد
در ادامه نشست محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: در گذشته یکی از فعالیتهای کانون در حوزه صنایع دستی بود. ما داشته هایی داریم و شما نیز داشته هایی دارید، ازاین رو باید به هم کمک نماییم و مشترکات را ادامه دهیم. ضمن اینکه کانون برای بقا به تنوع موضوعی نیاز دارد و باید هر سال دو یا سه هنر به فعالیتهای کتابخانه ای خود بیافزاید تا این چرخه ادامه یابد و تکامل پیدا کند و جریان ساز شود.
در ادامه مجتبی حاذق مدیرکل آفرینش های ادبی و هنری کانون پرورش فکری اظهار داشت: امسال در کانون پرورش فکری توجه ویژه ای نسبت به خانواده داشتیم و پیگیر هستیم خانواده هایی که فرزندانشان در کانون هستند نیز درگیر فعالیتهای کانون شوند. در قسمت های مختلفی که در حوزه معاونت فرهنگی داریم بچه فاعلیت دارد و خالق است و آفرینش از جانب او اتفاق می افتد. ازاین رو میتوان از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نمود.

1402/04/29
11:55:17
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لباس دونی