از سوم تا پنجم تیر؛

رویداد دیدار با عرضه ۳۰۰ طرح ایرانی و اسلامی

رویداد دیدار با عرضه ۳۰۰ طرح ایرانی و اسلامی

لباس دونی: رویداد دیدار از سوم تا پنجم تیرماه با عرضه 300 طرح ایرانی و اسلامی و با حضور طراحان و تولیدکنندگان در هتل هما انجام می شود.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نشست خبری پیش رویداد دوازدهمین جشنواره مد و لباس فجر با محوریت لباس محرم و اربعین با عنوان «برکت دیدار» قبل از ظهر امروز دوشنبه ۲۹ خرداد با حضور محمدجواد قاسمیان معاون اجرائی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و مهدیه هاشم زاده، دبیر کمیته اجرائی رویداد برکت دیدار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
محمدجواد قاسمیان، معاون اجرائی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار داشت: بعد از ایام محرم و اربعین سال گذشته، کارگروه به این فکر افتاد که رویدادی مبتنی بر طرح و نقوش اسلامی برگزار کند. باتوجه به نیازسنجی های انجام شده از طرف نهادهای مختلف مشخص شد که مشکلات عدیده ای در این زمینه وجود دارد، بنا بر این طرح «زیارت» را برنامه ریزی کردیم و در ادامه عنوان زیارت به دیدار تغییر نمود.
وی افزود: می خواهیم با رویداد دیدار خلأ تولید لباس مراسم عزاداری را برطرف نماییم. درحقیقت از محرم و اربعین سال قبل به این فکر افتادیم که رویدادی مبتنی بر نقوش اسلامی ایرانی برای ارائه لباس مناسب محرم و اربعین طراحی نماییم و با توجه به این که در تمام مناسبت های مذهبی عزا و شادی و مناسبت هایی که باید آداب و رسوم در آن رعایت شود، لباس خاصی لازم است، این رویداد طراحی شد و با نیازسنجی از اماکن مقدس مشخص شد تعدادی از عتبه ها نیز اعلام نمودند درباب لباس خدام مشکل دارند که این محور هم به رویداد اضافه و طرح نامه لباس زیارت طراحی شد.
معاون اجرائی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار داشت: نام رویداد در ادامه به «دیدار» تغییر کرد؛ چونکه هدف از زیارت دیدار است؛ از آنجائیکه در بازار لباس های نامناسب زیادی طی ماه محرم می بینیم همین نگاه سبب شد تا این هدف را پیگیری نماییم و محصولات بهتری مبتنی بر فرهنگ و اعتقاداتمان ارائه و لباس های نامناسب به مرور از بازار حذف شود.
وی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لباس خواست در راه ارائه پوشش مناسب محرم و اربعین این کارگروه را کمک کنند و اظهار داشت: هدف دوم ما عرضه محصولات فرهنگی خوب در بازار بود. ما حالا به سواد پوشاک در کشور به شدت نیازمند هستیم و باید افراد بدانند لباس اجتماع، لباس خصوصی، لباس مراسم و … را کجا و چطور باید بپوشند.
قاسمیان اظهار داشت: برای لباس اجتماع نشان شیما طراحی شده و هر لباسی نشان شیما دارد به این معناست که می توان آنرا در اجتماع پوشید. برای سایر لباس ها هم باید همین شاخش ها تعریف شود که باید رسانه ها، تولیدکنندگان و حامیان و ویژندهای بزرگ در این حوزه به ما کمک کنند. همین طور باید تلاش نماییم گفتمان مروج سواد پوشاک را گسترش دهیم.
وی اضافه کرد: فعالیت ما برای همه اقشار است و تنها برای قشر مذهبی نیست. دوازدهمین دوره جشنواره فجر هم برای کاربردی سازی پوشاک برای همه اقشار انجام می شود. کارگروه و جشنواره نیز بدنبال این است که تمام عناصر کاربردی سازی همچون جنس و قیمت را مدنظر داشته باشد.
معاون اجرائی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در پاسخ به این پرسش در خصوص این که چرا فصل مد برای محرم طراحی نشده و چهار ماه پیش از محرم این رویداد برگزار نشده است؟ اظهار داشت: به جهت اینکه مجموعه لباس ارائه شود چهار ماه قبل باید رویداد آن برگزار شود؛ همین هدف را ما داشتیم اما به ضیق وقت برخوردیم. البته در این رویداد نه فقط با طراحان بلکه با تولیدکنندگان هم مرتبط شدیم که این تولدکنندگان می توانند خودشان طرح ارائه شده را تولید کنند. شاید فرصت ارائه محصولات در محرم را از دست داده باشیم اما برای اربعین و ایام فاطمیه امکان ارائه طرح و محصول داریم.
وی در پاسخ به این پرسش در خصوص این که که آیا داوران تجربه حضور در اربعین را دارند و می دانند که این مناسبت چه نوع لباس کاربردی را نیاز دارد؟ اظهار داشت: دو داور خانم (محبوبه الهی؛ اسدی) و یک نفر آقا (افشار) داور رویداد هستند و اساتید مبرزی هستند که با شرایط خاص لباس اربعین آشنا هستند.
قاسمیان در پاسخ به این پرسش در خصوص این که آیا نمایش زنده لباس اربعین را خواهیم داشت؟ اظهار داشت: جلسات مختلفی درباب نحوه عرضه پوشاک با بهره گیری از پیکره انسانی و مصنوعی داشتیم که این نحوه ارائه با قانون مغایرت نداشته باشد. یک دستورالعمل هم دراین زمینه فراهم شده که در آینده در کارگروه رسیدگی می شود و اگر اعضای کارگروه موافق بودند، بصورت عمومی ابلاغ خواهد گردید.
وی افزود: در اربعین بصورت مستقیم نمایش زنده نداریم و طرح ها بر روی پیکره مصنوعی ارائه خواهد شد. رویدادهای بعدی دیدار هم حتما مربوط به ایام سوگواری و ایام سوگ نیست و رویداد بعدی در روزهای شعبانیه یعنی ایام شادی انجام خواهد شد.
معاون اجرائی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار داشت: بمنظور حفظ و نگهداری لباس اقوام ایران و لباس سنتی، کمیته ای در کارگروه برگزار شده است و اکنون درحال تکمیل کارهای این کمیته هستیم. مقرر است اتفاقات خوبی را از نتایج کارکرد این کمیته شاهد باشیم.
وی اضافه کرد: آستان قدس رضوی بدنبال لباسی مناسب برای خادمان است که مقرر است تا یک ماه آتی رویکرد مستقیمی برای طراحی لباس خادمان حرم امام رضا (ع) داشته باشیم.
عرضه ۳۰۰ طرح ایرانی اسلامی ویژه محرم و اربعین در رویداد دیدار
در ادامه مهدیه هاشم زاده، دبیر کمیته اجرائی رویداد برکت دیدار اظهار داشت: مجموعه «سدن پوش» با رویکرد حکمرانی صنعت پوشاک فعالیت خودرا آغاز نموده و کارگروه های مختلفی را برگزار و پژوهش و بررسی هایی صورت گرفت که به تدابیر خوبی رسیدیم و در همین راستا مدل سازی را انجام دادیم که نتیجه این مدل سازی برگزاری این پیش رویدادهاست.
وی افزود: نتیجه پژوهش های مان این شد که چندین رویداد را برگزار نماییم. نخستین را در قالب یک سمینار آموزشی در ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار کردیم. همین طور مقرر است سوم تا پنجم تیرماه نیز رویداد برکت دیدار در هتل هما برای نمایش آثار با دعوت از فروشندگان اجرا شود.
دبیر کمیته اجرائی رویداد برکت دیدار اظهار داشت: ۵۰۰ طرح تا حالا دریافت شده که ۲۰۰ طرح به سبب تکراری بودن رد شده و بقیه به نمایش درخواهد آمد که توسط ۳۰۰ شرکت کننده طراحی شده است. رویکرد ما کوشش برای رساندن آثار به سطح بین المللی است به همین دلیل این طرح ها در قالب ژورنال به زبان خارجی منتشر می شود.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص این که که آیا رویکرد این رویداد طراحی عبا است؟ اظهار داشت: رویکرد ما فقط طراحی لباس های بلند و پوشیده نبود و تونیک و شلوار و شومیزهای بلند هم طراحی شده تا برای مخاطبان مختلف آثار داشته باشیم. لباس های مختلفی نیز در قالب عبا طراحی و عرضه شده است که به نمایش درخواهد آمد.
در پایان این جلسه نیز از تندیس این رویداد رونمایی به عمل آمد.


منبع:

1402/03/30
11:50:09
5.0 / 5
300
تگهای خبر: آموزش , پوشش , جشنواره , جنس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لباس دونی