كمالی مقدم در همایش گفت و گو با قصر آسمانی مطرح كرد؛

نسل آینده هر جامعه ای را نوجوانان آن می سازند

نسل آینده هر جامعه ای را نوجوانان آن می سازند

به گزارش لباس دونی، نماینده سازمان فضایی ایران اظهار داشت: همایش گفت و گو با قصر آسمانی، بی گمان سال ها در ذهن نوجوانان می ماند و تاثیر عمیقی دارد؛ نسل آینده هر جامعه ای را نوجوانان آن می سازند.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، همایش گفتگو با قصر آسمانی که پرسش کودکان و نوجوانان از فضانوردان چینی است، قبل از ظهر امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد.
در این رویداد چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران، رامین کمالی مقدم نماینده سازمان فضایی ایران، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مسؤلان سازمان فضایی ایران، مسؤلان سفارت روسیه در ایران، فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۶۰ کودک و نوجوان ایرانی به همراه والدین شان و ۱۰ کودک و نوجوان چینی ساکن ایران به همراه والدینشان حضور داشتند.
برنامه گفتگو دانش آموزان با قصر آسمانی با مشارکت کمیته همکاری و دوستی مجاورت سازمان همکاری شانگهای، سفارت جمهوری خلق چین در ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شده است.
رامین کمالی مقدم نماینده سازمان فضایی ایران اظهار داشت: این برنامه بی گمان سال ها در ذهن نوجوانان می ماند و تاثیر عمیقی دارد؛ نسل آینده هر جامعه ای را نوجوانان آن می سازند؛ هرچه این جوانان و نوجوانان نسبت به دنیای حرفه ای اطراف خود آگاه تر باشند تصمیم هایی که در آینده می گیرند صحیح تر و تاثیرگذارتر بوده و جامعه هم از آن سود خواهد برد.
وی اضافه کرد: فضا و فضانوردی همواره رؤیای خیلی از کودکان و نوجوانان بوده است؛ برگزاری چنین رویدادهایی تجربه و فرصت کم نظیری در اختیار این نوجوانان در امتداد آشنایی با علوم فضایی قرار می دهد و سبب ترویج حوزه فضا و فضانوردی در نسل های آینده خواهد شد. ایستگاه های فضایی نقش بسیاری در سرنوشت زمین دارند؛ آنها علاوه بر این که بستری برای انجام لابراتوار های طولانی مدت در محیط جاذبه ناچیز در حوزه های متفاوت مانند بیولوژی، کشاورزی، شیمیایی، صنعتی اخترفیزیک، علم مواد، آب وهوای زمین و… فراهم می کنند محل مناسبی برای مشاهده و نظارت بر زمین و سایر کرات و ستاره ها هستند.
وی افزود: بدیهی است که ایستگاه فضایی چین و فضانوردان متخصص آن می توانند نقش بسیار مهمی در آینده دنیا داشته باشند. اهمیت حضور ایستگاه فضایی چین در فضا به واسطه این که تسلط بر فضا را از حالت تک قطبی خارج کرده و پیشرفت بشر در حوزه فضایی و شناخت هستی را سرعت بخشیده، انکار ناپذیر است.
کمالی مقدم اظهار داشت: روابط و همکاری دو کشور ایران و چین در زمینه هایی مختلف قدمت تاریخی دارد و همواره از ظرفیت های یکدیگر بهره برده اند؛ حوزه فضایی هم از این قاعده مستثنی نیست و این همکاری مشترک در حال شکل گیری است. ایران سالهای زیادی است که در باشگاه های فضایی دنیا نقش مهمی را ایفا می کند و توسعه کاوشگرهای زیستی، فضاپیماهای سرنشین دار و علوم و اکتشافات فضایی و فضانوردی در نقشه راه کشورمان قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: ایران علاقمند است همکاریهای بیشتری در حوزه های متعدد همچون طراحی مشترک کاوشگرهای اکتشافی، ماهواره ها، علوم فضایی و… توسعه و ادامه پیدا کند. بدیهی است برگزاری چنین رویدادهای مشترکی بین کشورها روابط و همکاری آنها را مستحکم تر خواهدنمود.
صنعت فضایی ایران در سالهای اخیر چندین ماهواره به فضا پرتاب کرده است
در ادامه چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین در ایران اظهار داشت: بسیار خوشحالم امروز به دوستان نوجوان در ایران برای گفتگو با فضانوردان چینی در ایستگاه فضایی تیانگونگ ملحق شدم؛ این رویدادی است که در آن فضانوردان چینی از راه ارتباط فضا و زمینی با نوجوانان کشورهای سازمان همکاری شانگهای گفت وگوی مستقیم دارند.
وی افزود: تا لحظاتی دیگر سه فضانورد ساکن و مشغول کار در ایستگاه فضایی به سؤال های نوجوانان کشورهای سازمان همکاری شانگهای همچون ایران در رابطه با زندگی در فضا، آزمایشات علمی، تجربه های زندگی فضانوردان و غیره پاسخ خواهند داد.
چانگ هوا اظهار داشت: من هم مثل شما نسبت به فضای دور دست سرشار از کنجکاوی و اشتیاق هستم و مردم چین از زمان های قدیم رؤیای پرواز داشتند؛ بیشتر از ۵۰۰ سال پیش نخستین فرد چینی تلاش خویش را برای پرواز به فضا با بهره گیری از موشک انجام داده است که به افتخار او اتحادیه بین المللی اخترشناسی، دهانه ای در ماه را به نام این مرد چینی نامگذاری کرد.
وی افرود: در سالهای اخیر، چین فعالانه کارهای اکتشاف فضایی را به انجام رسانده و دستاوردهای قابل ملاحظه ای را یکی بعد از دیگری به دست آورده است؛ در نوامبر سال گذشته، فضاپیمای سرنشین دار شن ژئو ۱۵، با موفقیت به فضا پرتاب شد و به مجموعه ایستگاه فضایی چین متصل شد.
سفیر جمهوری خلق چین اظهار داشت: عمر خیام شاعر بزرگ ایرانی قرن یازدهم اغلب به ستارگان نگاه می کرد و برایش سؤال هایی ایجاد می شد؛ او نه تنها ریاست ساختمان رصدخانه را برعهده داشت بلکه تقویم را هم تنظیم کرد؛ متوجه شدم که در سالهای اخیر صنعت فضایی ایران پیشرفت پایداری داشته و چندین ماهواره به فضا پرتاب کرده است که یکی از آنها به نام خیام نامگذاری شده است.
وی اضافه کرد: در فوریه سالجاری رئیس جمهور ایران در مسافرت موفقیت آمیزی که به چین داشت، دو طرف بیانیه مشترکی را امضا کرده که در آن در مورد گسترش مبادلات و همکاری در زمینه ‎های علم و فناوری و غیره، تحکیم روابط دوستانه بین دو کشور، اجرای طرح همکاری جامعه چین و ایران و منافع مردم هر دو کشور توافق کردند.
چانگ هوا اظهار داشت: اکتشاف فضا مستلزم تلاش و همکاری مشترک انسان هاست و سازمان همکاری شانگهای از زمان تأسیس خود در بیشتر از ۲۰ سال پیش نقش مهمی در تقویت مبادلات و یادگیری متقابل میان تمدن های مختلف را ایفا کرده است؛ سپتامبر گذشته ایران تفاهم نامه ای در مورد تعهد خود به پیوستن به سازمان همکاری شانگهای امضا کرد و انتظار می رود که سال جاری طبق رویه های مربوطه، از کشور ناظر به کشور عضو تبدیل گردد.
سفیر جمهوری خلق چین در ایران افزود: من بر این باورم که پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای سبب توسعه و رشد سازمان و ایجاد جامعه ای با آینده های مشترک برای بشریت خواهد بود.
چانگ هوا اظهار داشت: ایستگاه فضایی «تیانگوگ» (خانه فضایی)، مردم چین در مداری به ارتفاع ۴۰۰ کیلومتر بر روی زمین نظارت دارد و درهای آن به روی دنیا باز است امیدوارم جوانان چین و ایران مانند فضانوردان به کاوش و تمرین ادامه دهند و برای تحقق رؤیای بشر با یکدیگر همکاری کنند.
تا سال ۱۴۰۴ اولین انسان از ایران به آسمان اعزام می شود
در ادامه حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به آیه ۶۱ سوره فرقان «تَبَارَکَ الَّذِی جَعَلَ فِی السَّمَاءِ بُرُوجًا وَجَعَلَ فِیهَا سِرَاجًا وَقَمَرًا مُنِیرًا «جاودان و پربرکت است آن (خدایی) که در آسمان منزلگاه هایی برای ستارگان قرار داد و در بین آن، چراغ روشن و ماه تابانی آفرید»، اظهار داشت: خدا را سپاس می گویم برای نعمت بزرگ آسمان، که وسعت و عظمتش بی انتهاست؛ آسمان، با ماه و ستاره های نورانی، با خورشید گرم و تابان، با کهکشان های پیچیده مسحور کننده و با پرندگانی که هر روز با پروازشان به آسمان سلام می کنند. سلام بر پروردگار آسمان ها، سلام بر آسمان ها و سلام بر شما که کاشفان آسمان ها هستید.
وی افزود: امروز درحالی کنار هم گردآمده ایم که روزهای آخر ماه رمضان است، درهای ورود آسمان به رویمان باز است و هنوز به قدر دو روز دیگر فرصت داریم تا در این کرانه بی پایان سیر و سفر نماییم.
علامتی اظهار داشت: اتفاق امروز برای مکاشفه در آسمان از جانب نوجوانان عضو سازمان همکاریهای شانگهای را یکی از نیک ترین رخدادها دانسته و آنرا فرصتی قلمداد می کنم برای وحدت و همسویی در آغاز جریانی علمی از جانب نوجوانان کشورهایی که پیشینه فرهنگی چند هزارساله غنی شان، آثاری عظیم در دنیا به جا گذاشته است؛ از ادبیات و هنر تا معماری و ریاضی و نجوم و بسیار موارد دیگر.
وی اضافه کرد: صمیمانه به شما می گویم با دیدن تک تک شما بسیار به روزها و سالهای پیش رو امیدوارم روزهایی نه چندان دور، وقتی نهال اندیشه و حرکتی که امروز کاشته اید بارور شود؛ روزی که نزدیک است روزی که تمام دنیا خواهند دید فرزندان مشرق زمین پرچمدار و پیشگام صلح، آرامش، تعالی و اعتلای انسانیت در جهانند. آن روز یادمان می ماند که از آغاز خلقت وقتی آسمان ها متولد شدند خورشید از شرق طلوع کرد، از مشرق زمین.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: این رخداد یک پنجره کوچکی است که پیش روی کودکان و نوجوانان ایرانی باز می شود؛ تا چند سال قبل برای اولین بار ایران موجود زنده به آسمان فرستاد و طبق اسناد و برنامه ریزی ها باید تا سال ۱۴۰۴ اولین انسان از ایران به آسمان اعزام شود؛ این جلسه علمی و کنجکاوانه دریچه ای برای باز کردن یک افق برای آینده کودکان و نوجوانان ایرانی است.
وی اضافه کرد: ما برای فراگیری و علم آموزی با نهایت تواضع تلاش خواهیم کرد و فراموش نخواهیم کرد پیامبر مهربان مان، ۱۴۰۰ سال قبل فرمودند اگر علم در ثریا باشد مردانی از پارس به آن دست پیدا خواهند کرد. پس همه با هم برای علم آموزی، کشف و اختراع چیزهای جدید و با امید به خدا پیش می رویم و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم در این راه علمی امیدوارانه در کنار شماست. این جلسه نمادین بر ما و شما این روایت نبوی را اثبات کرد که اطلبوا العلم و لو بالصین علم را فرا بگیرید حتی اگر در چین باشد.
پرسش و پاسخ نوجوان ایرانی با فضانورد چینی
مهشید قاسمی نوجوان عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصفهان که توانسته بود در مسابقه نقاشی «سرزمین افسانه ها» مقام اول را کسب کند در این همایش بعنوان پرسش گر سوالی در رابطه با سرعت موشک های پرتابی به فضا و سرعت سفینه های فضایی پرسید. همینطور کودکان و نوجوانان سایر کشورهای عضو مانند روسیه، چین، هندوستان، قزاقستان و برخی دیگر از کشورها هم به صورت برخط حضور داشته و بعد از این پرسش و پاسخ، آنها هم سوال های خویش را مطرح نمودند.
همچنین در این رویداد ارتباط زنده تصویری با پکن برقرار شد؛ بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر هم به صورت زنده این رویداد را از راه شبکه شاد در ایران مشاهده نمودند.
در پایان هم سفیر جمهوری خلق چین در ایران ماکت ایستگاه فضایی چین را به مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به مهشید قاسمی اهدا کرد.


منبع:

1402/02/06
01:57:28
5.0 / 5
351
تگهای خبر: آرامش , تخصص , سفر , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس دونی