شرط رئیس صداوسیما برای ساخت نون خ ۵

شرط رئیس صداوسیما برای ساخت نون خ ۵

به گزارش لباس دونی، مهدی فرجی، تهیه کننده «نون خ» اظهار داشت: رییس صداوسیما در عین حالی که «نون خ 5» را به ما سفارش داد، تاکیدش این بود که قومیت ها باید خیلی بیش از این دیده شوند.


به گزارش لباس دونی به نقل از روابط عمومی سریال «نون خ»، مهدی فرجی تهیه کننده سریال «نون خ» در گفت و گویی که با شبکه خبر داشت، اظهار داشت: سال ۹۷ وقتی می خواستیم سریال را شروع نماییم و آقای آقاخانی را برای کارگردانی دعوت کردیم فکر نمی کردیم به کاری قومیتی، بومی و ملی ایرانی برسیم. آقاخانی پیشنهاد ما را که قبول کرد گفت بهتر است آنرا به سمت یکی از قومیت ها ببریم و اگر لهجه و لباس و جغرافیای مشخصی داشته باشیم کار شیرین تر می شود. چون خود او کُرد بود پیشنهادش پرداخت به همین قومیت بود.
وی افزود: وقتی با معاون وقت سیما آقای دکتر میرباقری موضوع را مطرح کردیم ایشان نپذیرفت و گفت ریسک کار در فضای قومیتی زیاد است و ممکنست مشکلات و معضلاتی به وجود بیاید و گرفتاری هایی برای رسانه ملی بوجود آورد، بدین سبب به سمت کار دیگری بروید. ولی ما هرچه فکر کردیم به نتیجه ای نرسیدیم و آقاخانی هم گفت اگر کار قومیتی نباشد تمایلی به ساخت آن ندارم.
فرجی تصریح کرد: باردیگر با معاون سیما و آقای زین العابدین مدیر وقت شبکه یک که خیلی آن زمان به ما کمک کرد قراری گذاشتیم و در نهایت با این شرط که پیش از پخش سریال را ببینند با ساخت آن موافقت کردند. قومیت ها یکی از خطوط قرمز جدی رسانه ملی است و اهمیت زیادی دارد. خداراشکر وقتی کار را دیدند مشکلی نبود.


تهیه کننده «نون خ» با اعلان اینکه به مرور، شخصیت های قصه شناخته و سریال در میان مردم پذیرفته شده است، اشاره کرد: خصوصاً کُردها کار را دوست دارند و سبب شده ما با خیال آسوده تر کار نماییم بااینکه همچنان مراقب همه ظرافت های سریال هستیم تا خدایی نکرده رنجشی ایجاد نشود.
وی در پاسخ به این پرسش که «نون خ» چطور به فصل چهارم رسید و ماندگار شد؟ توضیح داد: واقعیت این است که فصل اول را ما ساختیم ولی فصل های بعدی با اصرار و پیگیری و درخواست مردم از رسانه ملی به ثمر رسید. وقتی مشغول ساخت فصل اول بودیم هم آقای آقاخانی می گفت این کاری است که حتما به فصل های بعدی می رسد و از ابتدا چنین پیش بینی داشتیم. من در دوران مدیریتم بر شبکه یک تجربه ساخت «پایتخت» را هم داشتم و می دانستم کارهای قومیتی اگر به زبان طنز و شیرین ساخته شود حتما مورد اقبال مردم قرار می گیرد.
در این زمینه بخوانید:
اگر باز هم «نون خ» می خواهید لطفا همین حالا بگویید


حرکت کشور به سمت پیری جمعیت نگران کننده است
تهیه کننده «نون خ» درباره ی پرداخت به موضوعات روز همچون جمعیت و فرزندآوری اشاره کرد: موضوعی که برای فصل چهارم برگزیده شد یکی از معضلات کشور و بحث جمعیت است بالاخره می دانیم زاد و ولد در کشور به شدت کاهش پیدا کرده و کشور به سمت پیری جمعیت می رود و این برای آینده نگران کننده است، برای همین محور اصلی قصه ما قرار گرفت و پیرامون آن ماجراهای دیگری طراحی شد. ما همیشه به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور هم می پردازیم و در دل کار، به موضوعات روز توجه می شود همین مسائل سریال را زنده و پویا و شاداب می کند.


فرجی با اشاره به این که بخش عمده موفقیت «نون خ» به تلاش آقاخانی، شناخت او درباره ی قومیت کرد و البته قلم نویسنده (وفایی) برمی گردد، افزود: این دو، نقش تاثیرگذاری دارند. در کنار این دو عزیز بازیگران و عوامل پشت صحنه ما موثر هستند. حتی هنروران ما هم کُرد هستند. خود آقاخانی و همکارانش در شهرهای مختلف کردنشین تست بازیگری گذاشتند، صدها نفر فیلم فرستادند و از بین آنها بازیگرانی انتخاب شدند که بسیاری از آنها برای نخستین بار جلو دوربین آمده بودند.
تهیه کننده «نون خ» درباره ی میزان مشارکتی که در ساخت سریال دارد هم بیان کرد: خاصیت من اینطور است که از شروع متن در کنار نویسنده و کارگردان هستم و در مرحله تولید و تدوین هم که حضور دارم و این به خاطر محبتی است که آقای آقاخانی نسبت به من دارد و می گوید شناخت تو از رسانه و ضوابط آن خیلی خوب است و حضورت به من کمک می کند؛ بدین سبب من در همه مراحل دوشادوش دوستان هستم.
سختی های تیتراژ «نون خ»
وی با اشاره به موسیقی سریال توضیح داد: در قومیت کُرد، ما زبان، لباس و موسیقی منحصر به فرد داریم و سعی کردیم از همه اینها استفاده نمائیم. «نون خ» بخش زیادی از جذابیتش را مدیون غنی بودن و جذابیت فرهنگ قومیت کُرد است که به سریال هم تسری پیدا می کند و شنیدن صدای خوانندگان کرد برای مردم خیلی جذاب بود.
فرجی همین طور درباره ی سختی های ساخت تیتراژ این مجموعه اظهار داشت: تیتراژ سریال «نون خ» در هر فصل چند هفته تصویربرداری داشته و از مناطق زیبا و چشم نواز کردنشین کشور فیلم گرفته ایم. هربار زیبایی های ۵ ـ ۶ استان کشور که رد پایی از عزیزان کُرد ما در آن وجود داشته باشد، بطور خاص فیلمبرداری می نماییم و در تیتراژ نمایش می دهیم. ما این بخش از کار را هم سرسری نمی گیریم و آقاخانی روی تیتراژ هم سختگیری می کند.
جبلی «نون خ ۵» را سفارش داده
وی با اعلان اینکه کار با قومیت ها می تواند دلنشین باشد و موفقیت کار را تضمین کند، اشاره کرد: جا دارد از دکتر جبلی رییس سازمان تشکر کنم که برای رسیدن این فصل «نون خ» به پخش خیلی کمک کردند ایشان هم این سفارش را داشت که باید به قومیت ها بپردازیم و همچنان که «نون خ ۵» را به ما سفارش می دادند در عین حال اشاره شان این بود که قومیت ها باید خیلی بیش از این دیده شوند.
مادرم طرفدار پر و پاقرص سریال بود
وی با اشاره به این که میزان حضور خیلی از شخصیت هایی که در سریال می بینیم به استقبال مخاطبان بستگی دارد، در پاسخ به این که آیا مادر شما که در روزهای نوروز به رحمت خدا رفتند و مادر دو شهید بودند، بیننده «نون خ» بودند؟ اظهار داشت: بله. مادر طرفدار پرو پا قرص کارهای من خصوصاً «نون خ» بودند و نظرات ایشان برای من هم خیلی مهم بود. او همیشه دعاگوی ما بودند و درباره ی زمان پخش سریال و قصه از من سوال می پرسیدند.
فرجی در آخر درباره ی خاصیت های «نون خ۵» هم توضیح داد: داریم روی طرحی کار می نماییم امیدوار هستم زودتر این طرح نهایی شود و برای نوروز سال آینده بتوانیم «نون خ ۵» را داشته باشیم. آقای آقاخانی رکن مهم و جدی و ستون خیمه «نون خ» هستند و حتما حضور خواهند داشت. از بین شخصیت ها هم به نورالدین بیش از همه علاقه دارم.


منبع:

1402/01/18
16:15:58
5.0 / 5
290
تگهای خبر: تضمین , زیبایی , طراحی , لباس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لباس دونی