برادران مطرح كرد؛

بیشتر از ۵۵۰ میلیون دلار اسباب بازی قاچاق وارد کشور می شود

بیشتر از ۵۵۰ میلیون دلار اسباب بازی قاچاق وارد کشور می شود

لباس دونی: به گزارش لباس دونی، معاون صنایع عمومی وزارت صمت اظهار داشت: آمارها نشان از این دارند که بیشتر از ۵۵۰ میلیون دلار کالای قاچاق در حوزه اسباب بازی وارد کشور می شود.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، دوازدهمین نمایشگاه بین المللی «مادر، نوزاد و کودک» بامداد روز سه شنبه ۲ اسفند با حضور محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، محمدرضا زارع مدیرکل صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت، آیدین مهدیزاده تهرانی رئیس دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی و تعدادی از مدیران و علاقه مندان به این حوزه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران، در حالی شروع به کار کرد که کودکان به همراه مادران شان آنرا افتتاح کردند.
محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت، ضمن بازدید از غرفه های تولیدکننده محصولات حوزه «مادر، نوزاد و کودک» اظهار داشت: یکی از نگاههای جدید وزارت صمت توجه به صنایع عمومی است، بخصوص صنایعی که عموم مردم با آنها مرتبط هستند. یکی از این حوزه ها که کمتر به آن توجه شده و از حیث تولید و واردات کالاهای قاچاق سهم عمده ای در کشور دارد صنایع در ارتباط با حوزه کودک، خانواده و نوزاد است و نقشی که تنوع، بخصوص در حوزه رنگ و طراحی ایفا می کند، کار را برای صنایع دیگر سخت کرده است و حجم واردات و کالای قاچاق در سالهای گذشته در این فضا افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: خوشبختانه امروز اقدام های خوبی در این حوزه صورت گرفته است که یکی از آنها برگزاری همین نمایشگاه مادر، نوزاد و کودک است که بیشتر از ۸۰ تولیدکننده داخلی را دورهم جمع کرده است. تولیدکنندگانی که می کوشند کیفیت کالای خویش را در این رقابت بالا ببرند. چالشی که هم اکنون با آن روبرو می باشیم ایجاد ارتباط بین تولیدکنندگان برتر است برای نام و نشان های تجاری در سطح ملی و حتی فراملی که هنوز این توفیق به حد مطلوب نرسیده است، اما نمایشگاه می تواند کمک نماید تا نام و نشان های داخلی را مخاطبان بشناسند، چون که اساسا عموم مردم هم تمایل دارند از محصولات داخلی که متناسب با فرهنگ بومی و سلیقه ایرانی اسلامی ساخته شده است، برای فرزندان خود استفاده نمایند.
برادران اظهار داشت: اقداماتی پیش از این کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شورای نظارت بر اسباب بازی و در حوزه تولیدکنندگان برتر صورت گرفته است و امروز به یک هم افزایی رسیده اند که در حوزه اشتغالزایی و رشد تولید، مهم می باشد. همینطور در حوزه مقابله با کالای قاچاق هم اقدام های خوبی انجام شده است. از طرفی با یک صنعت فرهنگی، عمومی و اجتماعی مواجه هستیم و اگر می خواهیم فرزندانمان راهمان را ادامه دهند و به فرهنگ و کشور خود افتخار کنند حتما باید محصولاتی که با آنها بزرگ می شوند و از آنها استفاده می نمایند دارای نمادها، عناصر و نشان های ایرانی باشد که همسو با فرهنگ بومی ماست تا بتوانیم هم فرهنگ مان را حفظ نموده و هم با صادرات آن، فرهنگ خودمان را که از بعد زیبایی شناسی، تاریخی و فرهنگی می تواند الگو باشد را به سایر کشورها صادر نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه در صنعت اسباب بازی از کالای ایرانی بهره گرفته می شود و تا چه اندازه تولیدکنندگان داخلی می توانند بخش بیشتری از این بازار را در اختیار داشته باشند، اظهار داشت: از زمانی که در کشور واردات محدود شد در بعضی از صنایع اقدام های تولیدی خوبی صورت گرفت که وضعیت را مطلوب کرد. اما در حوزه صنعت اسباب بازی نتوانستیم سرمایه گذاری جدی انجام دهیم و به سمت صنعتی شدن برویم و در این عرصه گرفتار غفلت شده ایم؛ آمارها نشان از این دارند که بیشتر از ۵۵۰ میلیون دلار کالای قاچاق در این عرصه وارد کشور می شود که اگر سرمایه گذاری بیشتری روی آن صورت بگیرد و تولیدکنندگان بتوانند با هم پیوند خورده و محصولاتشان را با هم مبادله کنند و از طرفی طراحی منطبق با خواست مخاطب داشته باشند، اساسا یک صنعت بسیار سودآور و اشتغال آفرین خواهیم داشت که این نمایشگاه هم در همین راستا برگزار شده است.
برادران اظهار داشت: ما در حوزه های مختلفی که در یک سال و نیم اخیر افتتاح شده است به صورت مثال تولید انواع توپ، به تولید پنج میلیون توپ قابل استفاده غیر پلاستیکی رسیده ایم که یک میلیون آن حرفه ای است و باقی قابل استفاده در حوزه مدارس و کودک است که البته با عنایت به سرانه ای که در کشور داریم هنوز نتوانسته ایم به حد نصاب برسیم. از همین رو طرح های داخلی گوناگونی داریم که در حوزه توسعه اسباب بازی، عروسک، توپ، سیسمونی، روی آنها سرمایه گذاری هایی صورت گرفته است و در ماههای آینده نتایج آنرا دریافت خواهیم کرد و می توانیم امیدوار باشیم که سهم بیشتری از بازار را از آن خود نماییم.
وی در رابطه با نقش وزارت صمت در این عرصه هم اظهار داشت: تمام اتفاق هایی که در سایر صنایع درحال رقم خوردن است در این عرصه هم شاهد می باشیم. شامل تسهیل صادرات، تسهیل تأمین مواد اولیه، قانونمند کردن نظام گمرکی، تسهیلات بانکی و … را در نظر گرفتیم و این حوزه را هم یک صنعت می دانیم که در چارچوب یک اداره کل جدید به نام صنایع خلاق و ورزشی در وزارت صنعت فعالیت خویش را شروع کرده است و بزودی با همراهی سایر دستگاههای ذیربط می توانیم در بازار سهم بیشتری را از آن خود نماییم.
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی مادر، نوزاد و کودک (MBC)از سوی شرکت «میلاد نور» بعنوان کارگزار سازمان توسعه تجارت، و با نظارت شورای نظارت بر اسباب بازی ساعت ۸ تا ۱۶ روزهای ۲ تا ۵ اسفند ۱۴۰۱ به صورت حضوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران دایر است.

1401/12/12
10:31:29
5.0 / 5
153
تگهای خبر: دستگاه , زیبایی , طراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی