تغییرات جدید ارز مسافری

تغییرات جدید ارز مسافری

لباس دونی: بر طبق آخرین جزییات اعلام شده از مصارف ارزی خدماتی 63 گانه اعلام شده از طرف مرکز مبادله ارز و طلای ایران، تغییراتی در نحوه و چگونگی دریافت ارز مسافری توسط مردم اعمال شده است که می توان به تعیین ارز برای سفرهای زمینی - ریلی و دریایی و کاهش شرط سنی دریافت ارز مسافرتی اشاره نمود.به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در تازه ترین مجموعه مقررات ارزی ابلاغ گردیده از طرف بانک مرکزی، تعداد سرفصل های مصارف ارز خدماتی (غیربازرگانی) از ۳۸ مورد به ۶۳ مورد بالا رفته و تغییراتی در این سرفصل ها اعمال شده است. یکی از سرفصل های مصارف ارزی ۶۳ گانه مرکز مبادله ارز و طلای ایران ارز مسافرتی است که با تغییراتی از طرف بانک مرکزی نسبت به آخرین به روزرسانی قوانین و مقررات که در مرداد ماه امسال انجام شده بود، روبه رو شده است.

مهم ترین تغییر دراین زمینه، تفکیک ارز مسافرتی هوایی و زمینی - ریلی و دریایی است که در به روزرسانی جدید که در دوم اسفندماه امسال انجام شد، اتفاق افتاده است.

چهل وچهارمین سرفصل نیازهای ارز خدماتی مربوط به ارز مسافرتی هوایی است که بر طبق آن، مسافران هوایی یکبار در سال می توانند به میزان ۵۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها، ارز دریافت نمایند. همین طور مداری که مورد نیاز در زمان مراجعه به بانک و ارائه درخواست خرید ارز، گذرنامه معتبر، بلیت مسافرت هوایی شامل یکسره یا دو سره (کاغذی یا الکترونیکی) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور است. همین طور مدارک مذکور برای نظارت بازرسان در بانک نگهداری خواهد شد.

یکی دیگر از تغییراتی که در ارز مسافرتی اعمال شده کاهش سن قانونی برای دریافت ارز است که در مقررات ارزی گذشته مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۸ سال نمی توانستند این ارز را دریافت نمایند، اما در قوانین جدید این سن به پنج سال کاهش پیدا کرده است.

این تغییرات در حالی اتفاق افتاده که در مقررات ارزی گذشته که از مرداد ماه امسال ابلاغ گردیده بود ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا بود و همه ارزها بر طبق آنچه اعلام شده و برای مسافران هوایی در نظر گرفته شده بود. همین طور مسافران هوایی می توانستند برای کشورهایی که نیازی به ویزا ندارند ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها دریافت نمایند.

اما در تغییرات جدید انجام شده که هفته گذشته انجام شد مسافران زمینی، ریلی و دریایی می توانند تا ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها بصورت اسکناس ارز دریافت نمایند مدارک مورد نیاز برای مسافران با مسافران هوایی تفاوتی ندارد و هر دو نوع ارز مسافرتی از هوایی تا زمینی، ریلی و دریایی در صورت امکان قابلیت پرداخت بصورت کارت، حواله و غیره را نیز دارند.

یکی دیگر از تغییرات انجام شده دراین زمینه این است که در مقررات ارزی ابلاغ گردیده در مردادماه بانکهای ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به عنوان تامین کنندگان این نوع ارز معرفی شده بودند اما در ابلاغیه جدید اسمی از بانکهای عامل نیامده است.

البته یکی دیگر از تغییراتی که بانک مرکزی و مرکز مبادله در این سرفصل ارز خدماتی به آن اشاره کرده بودند، دریافت ارز مسافرتی بعد از گیت خروجی در فرودگاه های بین المللی مانند فرودگاه امام خمینی (ره) بوسیله خودپردازهای تعبیه شده در آن سالن هاست.
1401/12/07
13:11:27
5.0 / 5
325
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس دونی