علامتی خبر داد؛

برنامه های دهه فجر با شعار ایران استوار ۴۴ سال افتخار اجرا می شود

برنامه های دهه فجر با شعار ایران استوار ۴۴ سال افتخار اجرا می شود

لباس دونی: رییس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی گفت این کمیته با شعار ایران استور، 44 سال افتخار در روزهای دهه فجر به اجرای برنامه هایی ویژه کودکان و نوجوانان می پردازد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، نشست خبری حامد علامتی رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با محوریت اعلام جزئیات برنامه های کمیته قبل از ظهر امروز چهارشنبه ۵ بهمن در سالن جلسات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار گردید.
علامتی ضمن اشاره به آغاز برنامه های کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: این کمیته از همان آغاز تشکیل ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی کار خویش را با حضور نهادها، دستگاه ها و تشکل های مردمی آغاز کرد؛ از ابتدا هدفگذاری مان این بود که فعالیت ها همراه با خلاقیت های ویژه باشد، بنابراین برنامه ها در دو بخش کودک و نوجوان طراحی شد که در همین راستا جلسات گوناگونی با حضور نمایندگان و دستگاههای ذیربط انجام شد.
وی اضافه کرد: یکی از ابتکاراتی که در این دوره از برنامه ها مدنظر قرار دادیم این بود که برنامه ها را منوط به دستگاه ها نکردیم بلکه از ظرفیت ها و تشکل های مردمی استفاده کردیم و به استان ها ابلاغ کردیم. در همین راستا در ۳۱ استان کمیته کودک و نوجوان با حضور دستگاههای مردمی و دستگاههای مربوطه استان ها تشکیل شد. همینطور طبیعی است که قله برنامه های کمیته کودک و نوجوان حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن خواهد بود.
کودکان و نوجوانان صحنه گردانان برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی هستند
رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: رویکرد برنامه های مان اینست که کودکان و نوجوانان صحنه گردانان برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی باشند و خودشان برنامه ها را اجرا کنند تا از اجرای کلیشه ای برنامه ها دوری شود. در این خصوص تلاش خواهیم داشت از ابزارهای هنری استفاده نماییم چونکه ابزارهای هنری یکی از تأثیرگذارترین برنامه ها برای کودکان و نوجوانان است.
وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جهاد تبیین اظهار داشت: جهاد تبیین سرلوحه فعالیتهای مان در حوزه کودک و نوجوان به روش های هنری است. همینطور تلاش خواهیم داشت تا از گزارش محوری در برنامه های دهه فجر عبور نماییم و به سمت برنامه های تبیینی و توصیفی حرکت نماییم و دستاوردهای نظام را در ۴۴ سال قبل به روش های هنری برای فرزندان این مرز و بوم تبیین نماییم. البته ایجاد فضای شاد و نشاط جزو سیاست ها و راهبردهای ما بوده است.
علامتی اظهار داشت: بیعت با آرمان های رهبری به صورت نمادین با حضور کودکان و نوجوانان بعنوان آینده سازان طی روزهای آینده همچون برنامه های مان به حساب می آید. همینطور در این دوره مقرر است با هماهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از فضای نماز جمعه و محیط پیرامونی آن استفاده نماییم و به راه اندازی غرفه های کودک و نوجوان در این محیط بپردازیم. البته در تهران مدتی است که این اقدام را را انجام داده ایم اما در روزهای دهه فجر به صورت ملی و در سرتاسر کشور مبادرت به این کار خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: نشست های مختلفی را برای مربیان مان شروع کرده ایم که با موضوع هایی همچون جریان شناسی فرهنگی، سیاسی، فضای سایبری است. آنها آموخته های خویش را به کودکان و نوجوان انتقال خواهند داد. اهدای کتاب برای کودکان و نوجوانان با اولویت مناطق عشایری، روستایی، کم برخوردار، حاشیه شهرها و مراکز شهرها، برگزاری مسابقات ادبی، هنری و استفاده از شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوانان و ظرفیت های شأن، حضور تریلی های سیار در استان ها برای برگزاری جشن های مختلف در چارچوب قصه گویی، نمایش، تئاتر و جنگ های شادی همچون برنامه های مان در روزهای دهه فجر به حساب می آید. همینطور قله فعالیتهای مان در روزهای دهه فجر، راهپیمایی ۲۲ بهمن است.
برنامه های استانی در روزهای دهه فجر متناسب با زیست بوم و شرایط فرهنگی شأن اجرایی می شود
رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: متناسب با هر استان و با عنایت به زیست بوم و شرایط فرهنگی برنامه مختص استان، فعالیت ها اجرا خواهد شد. همینطور از برنامه های ابلاغی به استان ها پرهیز کردیم و اجرای برنامه ها را در اختیار استان ها قرار دادیم. همینطور از آنجائیکه هر سازمان متکفل یک برنامه شده است، سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک فراخوان نقاشی «خانواده من» را در دستور کار قرار داده است و یا مؤسسه فرهگی منادی تربیت طرح پس انداز کتاب را اجرا می کند که در این خصوص به عرضه محصولات فرهنگی، هنری با تخفیف ۲۵ تا ۳۵ درصد خوهد پرداخت. انتشارات مدرسه هم طرح «پشت سر، پیش رو» را با معرفی و عرضه مجموعه کتاب های تاریخ پهلوی و معرفی پیشرفت های نظامی جمهوری اسلامی در سرتاسر کشور اجرایی خواهد نمود. کمیته امداد هم اجرای صوتی و تصویری سرود را با عنوان سرود پرچم پرافتخار در برنامه های خود خواهد شد. در واقع ما چند کلید واژه جمهوری اسلامی و پرچم را در برنامه های مان مورد توجه قرار خواهیم داشت.
وی افزود: اوج برنامه «هیستوری» در دهه فجر است و همه نهادهای مرتبط در اجرای این رویداد حضور دارند. همینطور برگزاری شعرهای آئینی را با حضور مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مدارس مقاطع ابتدایی و متوسطه اول در چارچوب قصه گویی همچون برنامه های ما در روزهای دهه فجر به حساب می آید.
عضویت مجانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در روزهای دهه فجر
علامتی اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیشتر از یک هزار مرکز پذیرای کودکان و نوجوانان در روزهای دهه فجر خواهد بود و به همین مناسبت عضویت مجانی برای یکسال خواهیم داشت. همینطور بیشتر از ۶۰ نوع فعالیت فرهنگی، هنری، ادبی مناسب با تاریخ انقلاب و پیشرفت های آن در نظر گرفته ایم که البته خود کودکان و نوجوانان میزبان اجرای برنامه ها هستند و مربیان نقش راهبری را در این برنامه ها دارند.
وی اضافه کرد: در استان فارس افتتاح مرکز شماره ۲ پویانمایی و تولید و نشر انیمیشن را در روزهای دهه فجر خواهیم داشت. در استان کردستان مسابقه نقاشی «ایران من، پرچم زیبای کشورم برگزار می گردد. همینطور در استان کرمان کتاب الکترونیکی آثار ادبی و هنری تولید خواهد شد. در استان کهکیلویه و بویراحمد اجرای دکلمه خوانی با عنوان «فرزندان حاج قاسم» را در روزهای دهه فجر شاهد می باشیم.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: اردوهای پیشرفت موضوعی بوده که مدنظر رئیس جمهور است و ما این مورد را در چارچوب های مختلف برای کودکان و نوجوانان پیشبینی کرده ایم در مراکزی که مایه ابهت و شکوه انقلاب اسلامی است، در دستور ویژه خودمان قرار داده ایم. همینطور در اجرای برنامه ها به والدین کودکان و نوجوانان توجه ویژه ای داشته ایم و مشارکت والدین بخصوص مادران در روزهای دهه فجر جزو برنامه های اصلی ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی است.
وی اضافه کرد: در مورد پرچم جمهوری اسلامی از کودکان و نوجوانان درخواست کرده ایم تا در این رابطه نقاشی کنند و دست سازه های شأن را متناسب با پیروزی انقلاب اسلامی در روز راهپیمایی با حضور در غرفه ها به متصدیان ارائه نمایند. همینطور غرفه هایی در راه راهپیمایی ۲۲ بهمن در سرتاسر کشور بوجود آمده است. مینی بوس، اتوبوس و تریلی های سیار هم در این راه در خدمت کودکان و نوجوانان خواهد بود.
علامتی اظهار داشت: اهدای کتاب و اجرای برنامه های سرگرمی و اسباب بازی در راه راهپیمایی ۲۲ بهمن به کودکان و نوجوانان، اجرای برنامه های مختلف در کودکستان متناسب با شرایط روحی و روانی کودکان و نوجوانان، آغاز چاپ سه میلیون جلد کتاب ویژه کودکان و نوجوانان در روزهای دهه فجر، اهدای کتاب های مجانی در روزهای دهه فجر، حضور کودکان و نوجوانان در منازل شهدا جهت صله رحم، خاطره گویی راویان به روش های هنری برای کودکان و نوجوانان، اجرای نمایش های طنز همچون این برنامه ها به حساب می آید.
اجرای طرح کانون - مدرسه همزمان با آغاز دهه فجر
وی افزود: طرح کانون - مدرسه که حدود یک ماه پیش تفاهمنامه آن با حضور چهار معاون پرورشی، پژوهشی، آموزشی و ابتدایی به امضا رسید، در چند روز آینده بلافاصله بعد از پایان امتحانات مدارس همزمان با آغاز دهه فجر اجرایی می شود. همینطور یک هزار مراکز کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان مدارس را زیر پوشش برنامه های فرهنگی، ادبی و هنری قرار خواهند داد. همینطور در قدم اول هشت میلیون دانش آموز را در مقاطع ابتدایی زیر پوشش این طرح قرار می گیرند.
رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: همزمان با ایام دهه فجر، میلاد حضرت علی (ع) را پیش رو داریم که به همین مناسبت برنامه های ویژه ای را اجرایی خواهیم کرد. همینطور در این خصوص اعتکاف نوجوانان پیشبینی شده است. همینطور برگزاری نمایشگاه های مختلف تبیینی (نقاشی و کاریکاتور برای کودکان و کتاب برای نوجوانان به روش های مختلف پیشبینی شده است.
وی اضافه کرد: روایتگری از روند دستاوردهای انقلاب و پروژه های انقلاب به روش هنرمندانه در دستور کار برنامه های ستاد دهه فجر قرار گرفته است. همینطور مهرواره های مختلف با عنوان پرنده امید را در تهران و استان ها در روزهای دهه فجر خواهیم داشت.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با دو فیلم در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده است
علامتی ضمن اشاره به اردوی پیشرفت اظهار داشت: اردوی پیشرفت تبدیل به گفتمان شده است و اگر می خواهیم پیشرفت های جمهوری اسلامی را برای کودکان و نوجوانان نشان دهیم باید از طرح قصه گویی استفاده نماییم.
وی افزود: برای کودکان با نیازهای ویژه همچون کودکان کار، کودکان بدسرپرست و بی سرپرست متناسب با شرایط شان فضای شاد و نشاطی را با برنامه های هنری اجرایی خواهیم کرد. همینطور بیشتر از دو میلیون جلد کتاب در روزهای دهه فجر به کودکان و نوجوانان اهدا خواهیم کرد و علاوه بر آن سه میلیون جلد کتاب در این ایام منتشر خواهد شد.
رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره فیلم فجر دو فیلم را به جشنواره ارسال کرده ایم که میتوان به انیمیشن بچه زرنگ و فیلم «درآغوش درخت» اشاره نمود.

1401/11/08
12:00:32
5.0 / 5
361
تگهای خبر: آموزش , پوشش , تئاتر , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لباس دونی