علامتی در اختتامیه جشنواره قصه گویی مطرح كرد؛

قصه گویی یکی از مهم ترین ابزار تحقق جهاد تبیین است

قصه گویی یکی از مهم ترین ابزار تحقق جهاد تبیین است

به گزارش لباس دونی، مدیرعامل کانون پرورش فکری در اختتامیه جشنواره قصه گویی اظهار داشت: قصه گویی یکی از مهم ترین ابزار تحقق جهاد تبیین است که باید به بهترین وجه از آن استفاده نماییم.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، اختتامیه بیست وچهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی روز گذشته پنجشنبه ۲۹ دی در سالن شهید عباس نژاد شهر یزد برگزار گردید.
این جشنواره از ۲۵ دی در شهر یزد شروع به کار کرد و طی مدت چهار روز قصه گویان در قسمت های ملی، بین الملل، زبان اشاره، پادکست، قصه های ۹۰ ثانیه ای، آئینی سنتی و در قسمت علمی مقاله، کتاب، رساله و رساله و جستار با هم به رقابت پرداختند.
در ابتدای این مراسم پیام امام جمعه یزد آیت الله محمدرضا ناصری خطاب به جشنواره قصه گویی پخش گردید. وی در این پیام اظهار داشت: انسان متأثر از بیان است و این یکی از خصلت های انسانی است که خداوند متعال قدرت شنیدن و گفتن را به او داده است و این قدرت را هم به او هم داده است که شنیدنی ها را به چه نحوی بشنود و به چه نحوی بیان کند. این از عنایات خداوند است که بشر درک می کند.» او افزود: «خداوند متعال حس زیبا دیدن، زیبا شنیدن و زیبا گفتن را به انسان داده است و او همیشه طالب آن است. در گذشته که وسایل ارتباطی نبود بیان قصه ها خود یک هنر بود. بیان روایت واقعه کربلا و آوردن آن روی پرده برای روایت آنچه بر خاندان (ع) گذشت سبب شد تا در اذهان جاگیر شود و جای خویش را بهتر پیدا کند. این هنری است که باید قصه گو داشته باشد. حتی در مدارس می توانند از هنر پرده خوانی برای روایت آنچه که در جنگ ودفاع مقدس گذشت داشته باشیم تا در اذهان بچه ها باقی بماند. پرده خوانی روایتی ساده است که میتوان چشم در چشم آنرا بیان کرد.
قصه ابزار کشت بذر ایمان
مهران فاطمی استاندار یزد و رئیس اجرایی جشنواره اظهار داشت: باوجود همه پیشرفت ها و فناوری هایی که در حوزه سرگرمی، اوقات فراغت و فرهنگ سازی در عصر جدید ما ایجاد شده، اما هنوز چیزی جای قصه گویی را نتوانسته بگیرد و خلاء قصه را پر کند. یکی از مهم ترین ابزارها برای ساخت شخصیت کودک و نوجوان می تواند قصه باشد. ما عمده شخصیت و شکل پذیری مان مدیون قصه هایی است که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و پدر و مادرها گفته اند و هنوز عمق تأثیرگذاری آن قصه ها در زندگی ما بسیار ملموس و روشن است.
وی اضافه کرد: آن قصه های قدیمی پر از حکمت و مسائل آموزنده است. سرگرمی محض شاید خیلی سازنده نباشد، آموزش هم اگر خشک باشد، آنچنان تاثیر نمی گذارد در این زمانه باید به سمت قصه برویم تا هم سرگرمی بچه ها تأمین شود و هم آموزه هایی که لازم است کودک و نوجوان برای ساخت شخصیت خود داشته باشد از آن بهره مند شود. قصه بهترین ابزار برای کشت بذر ایمان در دل کودک و نوجوان است، چونکه اگر ایمان نباشد هیچ شخصیتی درست شکل نمی گیرد و شناخت و ایمان و معرفت مقدمه شخصیت سالم می باشد. قصه و قصه گوست که می تواند با محتوای خوب این مسیر را دنبال کند.
تعلق قصه به شرق
حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم اظهار داشت: قصه گویی بعنوان کهن ترین و اثرگذارترین قالب انتقال محتوا، نه تنها در کتاب های آسمانی بلکه در فرهنگ ها و تمدن های مختلف هم ریشه دارد و از آن میتوان بعنوان قدیمی ترین شبکه جهانی انتقال پیام و مدیریت تأثیرگذاری، یاد کرد. قصه گویی با «بیان رو در روی ماجرا» و اضافه کردن احساسات و عواطف و انتقال احساسات مدیریت شده و ارتقا یافته به مخاطب، به شاخصه فرهنگی شرق جهان تبدیل گشته و غرب جهان باآنکه از قصه بهره می برد؛ اما خود معترف است که قصه گویی متعلق به شرق بوده و ایران هم مهد قصه گویی شرق جهان محسوب می شود.
وی اضافه کرد: هر چند غرب پس از قرون وسطا به سمت تقویت هنرهای نمایشی رفت، اما در شرقِ جهان، ادبیات شفاهی تقویت شد از این روست که امروز قصه گویی در شرق و بخصوص در ایران به یک جریان بزرگ فرهنگی تبدیل گشته است و جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم بعنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی جهانی در قسمت قصه گویی رخ می نماید. امروز آنچنان جشنواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فراگیر، عمیق، مؤثر و شاخص شده که افزون بر جریان قصه گویی، تولید دانش، کرسی های اندیشه ورزی و نقد و بررسی جریان قصه گویی هم بعنوان یک رکن اساسی جشنواره تبدیل گشته است و زایش نگاه های علمی و فنی جریان قصه گویی را نه تنها از هر گونه انحراف مصون کرده، بلکه زمینه های ارتقای محتوایی و فنی را هم فراهم آورده است و این مسأله در برگزاری نشست های پرشور نقد و بررسی قصه گویی در حاشیه جشنواره بیست و چهارم بسیار چشم گیر بود که تنها بخشی از آن در رسانه ها منعکس شد.
روایت قصه زندگی
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: هدف ما از برگزاری جشنواره بین المللی قصه گویی اینست که تلاش نماییم تا قصه گویی با حفظ رنگ و بو و هویت اش در راه اصلی خود، جریان تأثیرگذارش را در لایه های مختلف از پدربزرگ و مادر بزرگ، پدر و مادر، خواهر و برادر، معلم و مربی و روحانی حفظ کند و افزون بر آن بتواند بعنوان یکی از عوامل فرهنگی مؤثر و هوشمند، نقش روشن و تعریف شده ای در کاهش صدمه های اجتماعی، درمانگری، هدایت گری، انگیزه بخشی فردی و اجتماعی و حفظ و تقویت خرده فرهنگ ها با بهره گیری از ظرفیت های سازنده رسانه و فضای مجازی ایفا کند. قصه گویی ضامن حفظ هویت ملی و تبادل فرهنگی میان ملت هاست؛ قصه گویی روایت قصه زیبای زندگی است؛ قصه با هنر قصه گو بر ذهن و زبان مخاطب اثر می گذارد و تار و پود شخصیت کودک و نوجوان را می سازد. قصه گویی آموزش اخلاقیات است، تحریک احساسات است، قصه گویی تقویت تخیل و خلاقیت است. قصه گویی یک یادگیری سرگرم کننده است. قصه گویی تقویت مهارت شنیدن و گوش دادن است. قصه گویی ابزار گسترش دید کودکان و نوجوانان است. قصه گویی ابزار تقویت مهارت های ارتباطی است.
علامتی اضافه کرد: همه اینها در این کلام مقام معظم رهبری تبلور یافته است که می فرمایند قصه گویی، هنر بسیار خوبی است. قصه های خوب، سازنده شخصیت کودک است. همان قصه های قدیمی را که از مادر خودمان از مادربزرگ و یا از پیرزن دیگری در کودکی شنیده ایم، امروز که مرور می نماییم می بینیم در آنها چه قدر حکمت وجود دارد.» کاربست قصه و قصه گویی در قرآن کریم و برای هدایت انسان ها، نقطه اوج جایگاه معنوی قصه گویی است که نمی توان برای آن جایگزینی پیدا کرد. چون که پیچیده ترین کار جهان هدایت گری انسان است که استخدام قصه و قصه گویی آن هم از جانب خالق هستی، نقش و اهمیت این مسأله را ابدی و مقدس می کند. تا جایی که استخدام بیشتر از ۲۸۰ قصه در قرآن یک جریان مانا و تأیید شده ای را برای بهره مندی قصه گویان در همه اعصار و قرون فراهم می آورد و ما هم در این جشنواره از آن بهره مند هستیم.
وی اظهار داشت: اینجانب ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران جشنواره بین المللی قصه گویی، داوران، نقادان، قصه گویان بر این نکته تاکید می کنم که نباید از هدف قصه گویی غفلت نماییم که همه آن در کلام حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی تبلور پیدا کرده است که می فرمایند: «سعی کنید در این قصه گویی و در این کار هنری، نخستین چیزی را که در کودک ایجاد می کنید، ایمان باشد.» کاشتن بذر ایمان بر مبنای سنت قرآن کریم در استخدام قصه و قصه گویی، مهم ترین راهبرد و رویکرد ما در جشنواره بین المللی قصه گویی بوده و انشاالله خواهد بود و در جشنواره بیست وپنجم هم با بهره گیری از تجربیات ۲۴ دوره قبل و به کارگیری ظرفیت های جدید و با ابتکار و خلاقیت برای آن تلاش ویژه ای خواهیم داشت.
بستری برای ظرفیت میلیونی
علامتی افزود نمونه موفق و ماندگار قصه و قصه گویی بر اساس ایمان را میتوان در استاد «مهدی آذریزدی» شخصیت محبوب کودکان و نوجوانان در چارچوب کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» دید که با عنایت به برگزاری جشنواره بیست وچهارم در جهان شهر یزد، بعنوان شخصیت منتخب جشنواره در پوستر و در متن برنامه ها مورد توجه قرار گرفت. جهان شهر یزد این روزها بوی قصه و قصه گویی داشت و هزاران دانش آموز و پدر و مادر در این برنامه ها شرکت کردند. استفاده از بستر نرم افزار شاد و شبکه های دیگر اجتماعی هم یک ظرفیت میلیونی را پیش روی جشنواره قرار داد و مخاطبان به صورت زنده از این برنامه ها استفاده کردند. مشارکت شرکت کنندگان بین المللی از کشورهای مختلف، برگزاری نشست های علمی در سطح دانشگاه فرهنگیان، برگزاری نشست های نقد و بررسی قصه ها که تا نیمه های شب در محل اقامت شرکت کنندگان برگزار می شد و تجدید دیدار فعالان حوزه قصه و قصه گویی از دستاوردهای دیگر جشنواره بود که بر شیرینی جشنواره افزود.
وی اظهار داشت: در اینجا بر خود وظیفه می دانم از همه دست اندرکاران بیست وچهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی بخصوص از استاندار محترم یزد از همه مسؤولان استان یزد، ریاست، دبیر، مدیر اجرایی جشنواره و مدیرکل محترم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان یزد، هیأت محترم داوران، نقادان، کارشناسان بخش علمی و نقد، قصه گویان داخلی و بین المللی، اصحاب رسانه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همه دست اندرکاران تشکر ویژه داشته باشم. اساسا قصه گویی یکی از مهم ترین ابزار تحقق جهاد تبیین است که باید به بهترین وجه از آن استفاده نمائیم و تمامی سرمایه کسب شده در بیست وچهار جشنواره گذشته را باید سرمایه آغاز بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی در سال ۱۴۰۲ نمائیم. بنده بعنوان مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از همه شما برای حضوری پرشور و نشاط در جشنواره بیست و پنجم دعوت می کنم و با برگزاری اختتامیه جشنواره بیست وچهارم، آغاز بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را هم اعلام می کنم.
اهدای جوایز بخش نخست
در ادامه این مراسم نوبت به اهدای بخش نخست جوایز رسید که در این بخش عالیه قوامی مدیر اجرایی جشنواره، مهران فاطمی استاندار یزد، حامد علامتی مدیرعامل کانون، محمدکاظم رحیمی نژاد مدیرکل آموزش و پرورش، علی اکبر عزیزی معاون سیاسی امنیتی استانداری، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در مجلس اهدای جوایز را برعهده داشتند.
در این بخش نتایج به شرح زیر اعلام شد:
بخش جستارنویسی:
فاطمه احمدزاده (استان یزد) «جوی عسل»، پروانه کیانیان (استان تهران) «از پس تکرار فصل ها»، آسیه رحمتی (استان خوزستان) «رازهای قصه گویی، بئاتریس مونته رو، نه، خاله داکه» سه برگزیده نخست این بخش هستند.
بخش رساله و پایان نامه:
آفرین پنهانی (لرستان) رتبه اول «بررسی کمک الگوها در قصه های بومی و محلی لرستان»، زهرا برجی (استان قزوین) رتبه دوم «مقایسه هوش هیجانی، خلاقیت و تحمل ابهام اعضا قصه گو و اعضای عادی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین» و راضیه خدایی (استان لرستان) رتبه سوم «اثربخشی قصه گویی بر جرات مندی و کنترل خشم کودکان گروه سنی ج کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» این دوره را از آن خود کردند.
بخش کتاب:
زهرا پردل (استان سیستان وبلوچستان) رتبه اول با کتاب «پیکر گردانی» و مهدی آرایی (استان یزد) رتبه دوم «چلچراغ قصه گویی» را کسب کردند.
بخش مقاله:
مینا فراهانی و مریم غیاث آبادی فراهانی رتبه اول (استان مرکزی) «شناسایی عوامل مؤثر بر تقویت مهارت های کودکان از راه قصه گویی دیجیتال با بهره گیری از مرور نظام مند علمی»، سارا نادری و لایق رحمانی (استان کرمانشاه) رتبه دوم «بررسی اثربخشی مرور زندگی روش قصه گویی توسط سالمندان بر سلامت روان آنان و هوش هیجانی دانش آموزان تک فرزند شهرستان جوانرود» و زهرا جهانی و شیما ابراهیمی (استان خراسان رضوی) رتبه سوم «معرفی الگوی زبامغز بعنوان روشی مناسب در بازنویسی داستان های مثنوی معنوی برای نوجوانان» بخش مقاله را از آن خود کردند.
بخش پادکست:
شیرین اسدی، طناز همت، سیدعباس علی محسنی، مریم خلجی، مصطفی حدادی و نوشین نیکراه بعنوان برگزیده شناخته شدند.
بخش ۹۰ ثانیه:
محمدامین ابراهیمیان (استان تهران)، ترنم غوغایی (سمنان)، سمیه بافقی (فارس)، ضحی مختارپور (یزد)، آریانا طاهرخانی (قزوین)، اسرا قمی (مرکزی)، محمد سپهوند (لرستان)، مرجان دهستانی (یزد)، نیما پارسا (بوشهر)، مائده حمیدی (گیلان)، زهرا یکه فلاح (قزوین)، مطهره سادات رکن الدینی (یزد) در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.
قصه حامل پیام صلح و دوستی
محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: ما در جلسه های بسیاری سخنرانی می نماییم و حضور داریم، اما بیست وچهارمین جشنواره قصه گویی بسیار متفاوت می باشد، چون که اینجا چهره ها همه خندان و بشاش است و بیشتر هم بانوان قصه گو هستند. این نشان از اهمیت قصه و قصه گویی در زندگی ما ایرانی ها دارد چون که پیام صلح و دوستی را از راه قصه خواهیم گفت. همانطور که مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار کرد، قصه گویی در شرق در هر صورت بر غرب غلبه دارد. ما شرقی ها، آسیایی ها و بخصوص ما ایرانی ها پیام دوستی خویش را با قصه به کل عالم صادر خواهیم کرد.
اهدای جوایز بخش بین الملل
علی زرافشان عضو هیأت مدیره کانون، احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان یزد، محمود مروج رئیس جشنواره، فرهاد فلاح مشاور مدیرعامل، روح الله عباسی نژاد مدیر دفتر مرکزی حراست به روی صحنه آمدند تا جوایز این بخش را اهدا کنند.
مائوریتسیو پاتینو (کشور کلمبیا) با قصه «شاهزاده دانا»، سوسن حیاتی (استان بوشهر) با قصه «کریم و اوس کریم»، شادی پاکزاد (استان آذربایجان غربی) با قصه «واقعا جدی جدی» همینطور هیأت داوران نور اظهر اسحاق (کشور مالزی) با قصه «چگونه مورچه خوارها پولک دار شدند» را شایسته تقدیر دانست.
بخش زبان اشاره:
همچنین فرزانه قاسمی (زنجان) با قصه «چگونه لباس ساخته می شود»، غزل محمدنژاد (کرمانشاه) با قصه «ننه کلاغ و روباه»، سپیده ابراهیمی (چهارمحال و بختیاری) با قصه «شادترین روز زندگی»، ایمان رنگ آمیز (خراسان رضوی) با قصه «خانه سالمندان»، المیرا پارسا (تهران) با قصه «خوب شد، بد شد»، مرضیه منصوری (خوزستان) با قصه «چه فکر خوبی» بعنوان برگزیده معرفی گشتند.
پدربزرگ ها و مادربزرگ ها:
در این بخش که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بعنوان افتخاری حضور داشتند، از علی اصغر اسپرهم (استان فارس) با قصه «هفتاد و دو روایت»، اشرف ابراهیمی (استان یزد) با قصه «نذر» تقدیر گردید.
پیوند تاریخی در طول هزاره ها
در ادامه وحید خسروی مسئول کمیته غیررقابتی جشنواره بیانیه هیأت داوران بیست وچهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی در یزد را قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است: «ایران زمین با قصه خوانی پیوندی دیرینه دارد؛ و این پیوند تاریخی در طول هزاره ها هیچ وقت گرفتار گسستگی نشده است. چون که در فرهنگ این سرزمین، قصه ها همانند آینه ای هستند که در آنها زندگی بازنمایی می شوند. ازاین رو قصه گویان همواره نویدبخش زندگی بوده اند و هرگاه ابرهای یاس و ناامیدی این سرزمین را پوشانده اند، قصه گویان خورشید آرمانشهر را بر مردمان تاباننده اند. بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی در امتداد چنین تاریخ پرباری متولد شد؛ و قصه گویان برگزیده از سراسر ایران زمین در شهر تاریخی یزد گردهم جمع شدند تا یک مرتبه دیگر سرود زندگی را زمزمه کنند. هیأت داوران بیست و چهارمین جشنواره بین المللی این افتخار را داشتند که شنونده این قصه ها باشند و هم در بین قصه گویان برگزیده به داوری بنشینند. در این جشنواره قصه گویان برگزیده کشور با هم به رقابت پرداختند تا گام بلند دیگری برای ارتقا هنر قصه گویی بردارند. همچنین قصه گویانی از دیگر کشورها به این جمع پیوستند تا این تجربه جمعی را غنا ببخشند. با وجود تمامی این نقطه قوت ها نباید از نظر دور داشت که قصه گویان ما نیاز دارند تا متن های تازه تری را برای قصه گویی جستجو کنند تا به تکرار گرفتار نشوند. همینطور نیاز دارند که به حفظ مرزهای قصه گویی با سایر هنرها همچون بازیگری و سخنوری و خطابه توجه نمایند تا اصالت این هنر و مهارت بومی حفظ شود.»
سیدعارف علوی مشاور مدیرعامل، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری، محمود مروج رئیس جشنواره، پارسائیان مشاور عالی استاندار یزد، عالیه قوامی مدیر اجرایی به روی صحنه آمدند تا جوایز بخش های باقی مانده را اهدا کنند.
بخش نوجوان آئینی سنتی:
پیمان قاسمی (استان اصفهان) با قصه «جنگ خیبر»، درسا نکویی (استان خراسان رضوی) با قصه «بانو گشسب»، محمدمهدی مرادی (استان مازندران) با قصه «گذر سیاوش از آتش» بعنوان سه رتبه نخست این بخش شناخته شدند.
همچنین هیأت داوران در این بخش سبحان نصیرآبادی (استان سیستان و بلوچستان) با قصه «رزم آب و آتش» را شایسته تقدیر دانست.
بخش بزرگسال آئینی سنتی:
سیدمهرداد کاوسی (استان همدان) با قصه «رزم رستم و اشکبوس»، پویا تاجر (استان کرمانشاه) با قصه «رزم رستم و اسفندیار»، فاطمه زارعی (استان گیلان) با قصه «نبرد دیو سپید» و آتنا بیات (استان مرکزی) با قصه «کنیز آزاددل» به صورت مشترک در قسمت سوم برگزیدگان این بخش شناخته شدند.
همچنین هیأت داوران حسین غلامی (استان مازندران) با قصه «انتقام بستور از بیدرفش» را شایسته تقدیر در قسمت بزرگسال آئینی سنتی دانست.
بخش ملی نوجوان:
فاطمه محمدی (استان قزوین) با قصه «قوقولی»، آرزو نیکزاد (استان اصفهان) با قصه «حکم ناحق»، زهرا جمشیدی (استان کرمانشاه) با قصه «فرشته ای از آسمون»، برگزیدگان به ترتیب نفر اول تا سوم شناخته شدند. همینطور ترنم رازقی (استان قم) با قصه «پادشاه زورگو» شایسته تقدیر دانسته شد.
بخش ملی بزرگسال:
مهدیه کشوری مقدم (استان یزد) با قصه «چوب گربه زنی»، معصومه شهریاری (استان گلستان) با قصه «همیشه پشیمان»، علیرضا روشن ضمیر (استان خوزستان) با قصه «پهلوان پنبه» سه برگزیده نخست این بخش بودند. همینطور عصمت نصیرزاده (استان خراسان رضوی) با قصه «هی، با من دوست می شی» شایسته تقدیر شناخته شد.
بخش برگزیدگان:
بهنوش بساک کاظمی با قصه «حکیم و سفر» (استان خوزستان)، فریده محمودی (استان مرکزی) با «قصه آبگوشت غاز»، لیلا ابراهیمی (استان قزوین) با قصه «هزار بوسه»، داود ریحانی (استان خراسان رضوی) با قصه «یک بار جستی ملخک»، آسیه رحمتی (استان خوزستان) با قصه «شیرین تر از عسل»، مهدی محمدیان (استان تهران) با قصه «غم نامه رستم و سهراب»، سولماز صادق زاده (استان آذربایجان شرقی) با قصه «دورت بگردم»، سمیه اصحاب صحف (استان یزد) با قصه «انگشت دونه» و قمر غلامیان (استان بوشهر) با قصه «ممدعلی کچل» بعنوان برگزیدگان این بخش معرفی گشتند.
در پایان هم حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، عالیه قوامی مدیرکل کانون استان یزد از همسر عالیه قوامی که طی این مدت او را همراهی کرده بود، تقدیر کردند.
در این مراسم اعضای مرکز تفت و دو نفر از برگزیدگان بخش قصه گویی به اجرا پرداختند.
همچنین احمد آخوندی ابراهیم آبادی مدی کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان، فرهنگ دوست نویسنده، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و احسان کریمی میبدی مدیرکل صداوسیمای استان، احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محمدحسین رفیعی مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد و روح الله عباسی نژاد مدیر دفتر مرکزی حراست کانون همچون مدیران کشوری و استانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.


منبع:

1401/11/04
15:06:15
5.0 / 5
24
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , خلاقیت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس دونی