گفت وگو با سیف الله صمدیان

به جایی نرسیم كه حتی آرزو كردن هم آرزو شود!

به جایی نرسیم كه حتی آرزو كردن هم آرزو شود!

لباس دونی: «وقتی كرامت انسانی مورد حمله قرار می گیرد آدم ها نمی توانند خودشان باشند. زمانی كه فرمانروایی پول به جای مسائل انسانی حاكم باشد دیگر نمی توان برای انسان ها آرزویی بهتر از این كرد كه خودشان باشند.»


اینها قسمتی از سخنان سیف الله صمدیان - عكاس، فیلمساز و فیلم بردار ایرانی - است كه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره ی آرزوهایش برای مردم در سال جدید مطرح می شود.
او می گوید: جامعه سالم باید مسؤولان سالم داشته باشد كه در آن صورت بتواند به اقتصاد، سیاست و فرهنگی سالم نائل شود. اینكه هم اكنون تا چه حد توانسته ایم به الگوهای یك جامعه سالم دست پیدا نماییم، بماند. می دانم هم اكنون جامعه ما از آرامش درونی برخوردار نیست ولی واقعیت این است كه مشكلات ما صرفاً به سیاست و وضع بد اقتصادی كشور مربوط نمی گردد.
صمدیان ادامه می دهد: فرهنگ بد حاكم بر جامعه می تواند از دلیلهای حال بد مردم باشد. بعنوان مثال دروغگویی مردم و اینكه دیگر هیچ كس خودش نیست و بیشتر مردم نقش بازی می كنند، آتش هایی هستند كه به بدنه و هیبت انسانی یك جامعه می خورد و دیگر نمی تواند فروكش كند. اگر تك تك ما اهتمام نماییم كه تا می توانیم دروغ نگوییم، خودمان باشیم و به حركت های جمعی اعتقاد داشته باشیم جامعه به زیرساخت های انسانی خود نزدیك خواهد شد و تمام فشارها و فجایع جهانی مثل جنگ و یا اتفاقات طبیعی مثل زلزله و سیل هم نمی تواند بنیان انسانی را تكان دهد و مردم آن موقع تازه می توانند در زمان های سخت متحدتر شود.
صمدیان اظهار می كند: مردم باید تا آنجا كه می توانند روابط انسانی را بر روابط مادی غالب كنند، در این صورت سال های بهتری هم خواهند داشت. ولی من امیدی ندارم كه به این زودی بتوانیم به این امر دست یابیم ولی آرزو نه بر جوانان عیب است و نه بر پیرمردانی مثل من. امیدوارم آن روز زودتر برسد كه دیگر به جایی نرسیم كه حتی آرزو كردن برای این مسائل باز برایمان آرزو شود.
او درانتها درباره برنامه هایش برای سال آینده اظهار داشت: برای برنامه های عكاسی در موقعیتی قرار دارم كه هر لحظه درگیر آن هستم و تا زمانی كه بتوانم و نیروی آنرا داشته باشم برنامه های عكاسی و جشنواره جشن تصویر سال را برگزار خواهم كرد و به فعالیت ساخت مستند سازی هم ادامه خواهم داد.1398/01/22
23:56:43
5.0 / 5
4960
تگهای خبر: جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس دونی