جعفرزاده مطرح كرد؛

گوهرشاد زمینه ای برای جذب راهکارهای مردمی در حوزه حجاب است

گوهرشاد زمینه ای برای جذب راهکارهای مردمی در حوزه حجاب است

به گزارش لباس دونی، دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد اظهار داشت: از راه این جشنواره تلاش داریم از راهکارهای عملیاتی مردمی استفاده نماییم تا بتوانیم حجاب را بعنوان فرهنگ ایرانی - اسلامی معرفی نماییم.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، محمدحسن جعفرزاده دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد، در برنامه صبحگاهی رادیو تهران با عنوان «شهر آفتاب» اظهار داشت: دومین جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد را در این ایام در حال برگزاری هستیم و آن چیزی که دغدغه اصلی ما در حوزه حجاب و عفاف اینست که مجموعه های مردمی بتوانند در محور فعالیتهای هنری، تبلیغی، ترویجی پیشران باشند و در نهایت از آنها و مجموعه ها و نهادهای دولتی و حاکمیتی کمک بگیریم بعنوان این که در این رویداد تسهیل گری و تنظیم گیری داشته باشند.
وی افزود: عرضه فراخوان رویداد گوهرشاد را از پنج دیماه آغاز و ۲۲ دی را زمان پایان ارسال آثار اعلام نموده ایم و در نهایت ۳۰ بهمن آئین اختتامیه جشنواره گوهرشاد را برگزار خواهیم کرد.
دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد اظهار داشت: اصلی ترین بخش های دومین جشنواره گوهرشاد شامل رویدادهای هنری و ایده های خلاقانه است. در قسمت رویدادهای هنری، رویکردمان مردمی است و در این بخش با فعالان مردمی یا مجموعه هایی که در حوزه های هنری دغدغه دارند، روبرو می باشیم. در این بخش مخاطبان دانش آموز و دانشجو بیشتر برای مان مهم می باشد و برای تقویت این بخش با مدارس و مجموعه هایی که در حوزه مدارس کار می کنند و با تشکل های دانشجویی و مجموعه ها و نهادهایی که در حوزه دانشجویی مسئولیت دارند، تلاش خواهیم داشت با آنها ارتباط بگیریم تا از ظرفیت های دانش آموزان و دانشجویان در قسمت رویدادهای هنری جشنواره گوهرشاد بیشتر بهره مند شویم.
وی اضافه کرد: ایده های خلاقانه بخش دیگری از دومین جشنواره گوهرشاد بوده که قدری این بخش تخصصی تر از بخش رویدادهای هنری است. در این بخش صاحبان ایده می توانند در حوزه عفاف و حجاب بخصوص در زمینه راهکارهای عملیاتی برای نهادینه کردن حوزه حجاب و عفاف به ما کمک کنند تا این ایده ها را به واسطه فراخوان عمومی و نشست هایی که با خانه های خلاق و دیگر مجموعه ها برگزار خواهیم کردی، جمع آوری نماییم و در نهایت ۳۰ بهمن از صاحبان بهترین ایده ها تقدیر خواهد شد.
جعفرزاده ضمن اشاره به محورهای جشنواره اظهار داشت: هدف جشنواره اینست که هم از منظر هنری و هم از منظر ایده های خلاقانه بتوانیم به واسطه ارتباط با مردم به یک چاره اساسی دست یابیم که اصلی ترین محورمان اینست که حجاب را زیبایی اصلی بدانیم؛ همینطور نگاه مان اینست کسی که حجاب را رعایت می کند، زیباست و زیبایی را تبلیغ می کند و این زیبایی یک اصالتی دارد که در آن هم ایرانیت و هم اسلامیت در آن وجود دارد.
وی افزود: به پهنای تاریخ ایران ما، مسأله حجاب را در مکاتبات، کتبیه ها، کتاب های قدیمی شاهد می باشیم و بعنوان میراث ایرانی به آن نگاه می نماییم. همینطور از زمانی که اسلام وارد ایران شد، ایرانی ها به شکل ویژه تری به مبحث حجاب پرداختند. ما باید این مورد را بتوانیم در چارچوب های هنری نشان دهیم، حتی خود مردم بیایند با ظرفیت های هنری و فرصت هایی که می توانند خلق کنند، این مفهوم را نشان دهند.
دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد اظهار داشت: یکی دیگر از نگاه های مان به دومین جشنواره گوهرشاد اینست که مسأله حجاب به ارتقای امنیت جامعه کمک می نماید و سلامت جامعه را تضمین می نماید. حتی این مورد سبب نشاط اجتماعی می شود. همینطور در مقایسه با غرب که صورت می گیرد، حتی خود اندیشمندان و تحلیلگران غربی قائل هستند که وقتی جامعه به سمت فضای غیر از مبحث حجاب و عفاف می رود، مسائل امنیتی برای زنان کاسته می شود. الان شواهدی در کشورهای غربی وجود دارد که دال بر این مورد است.
وی اضافه کرد: سلامت اجتماعی از راه حفظ و رعایت حجاب بالا می رود و حتی سبب می شود که یک نشاط اجتماعی به وجود بیاید که خانم ها در این امنیت، فعالیتهای اجتماعی بهتری انجام دهند و جنب و جوش اجتماعی بیشتری را از خانم ها شاهد باشیم. حجاب می تواند زمینه ای برای مرتفع ساختن نگاه غیرانسانی به زن باشد و در این بستر میتوان زمینه های فعالیت اجتماعی بیشتری برای خانم ها به وجود آورد.
جعفرزاده اظهار داشت: ما از راه چنین رویدادهای هنری می توانیم به راهکارهای عملیاتی در زمینه تبلیغ حجاب بعنوان فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی دست یابیم که به ذهن افراد مختلف می رسد.

1401/10/19
11:04:01
5.0 / 5
272
تگهای خبر: پوشش , تخصص , تضمین , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس دونی