تصاویر نادیده جنگ از آرشیو ارتش

تصاویر نادیده جنگ از آرشیو ارتش

لباس دونی: كانون عكس دانشگاه سوره نمایشگاه عكسی را با همكاری آرشیو عكس ارتش جمهوری اسلامی برگزار كرده است.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، در بیانیه این نمایشگاه آمده است:
«یكی از وجوه ماندگار جنگ، تصاویر به جامانده از آن است كه برخلاف خود جنگ، كه در یك برهه زمانی و مكانی خاص محدود است و تمام می شود، در طول زمان و مكان امتداد می یابد. در اغلب موارد، این عكس ها در دوره ی پس از اتمام جنگ می توانند معنایی متفاوت با آن دوره ای كه عكاسی شده اند، داشته باشند. با پذیرش این فرضِ بنیادین كه عكاسی، حاصل رابطه ای است كه از نظر فرهنگی تعین یافته است، آنگاه دیگر نمی توان یك معنای ذاتی را به تصویرعكاسی نسبت داد. عكاسی به خودی خود هویتی ندارد و حتی مقاصد عكاس هم معنای عكس را تعیین نمی كنند؛ این عكس است كه مسیر خویش را طی خواهد نمود و همواره بازتعریف خواهد شد.
با وجود اینكه در سال های اخیر كتاب ها و آلبوم های مختلفی از تصاویر جنگ انتشار یافته اما همچنان تصاویر نادیده از جنگ زیاد است و این نمایشگاه مروری بر بعضی از این عكس هاست كه از آرشیو ارتش انتخاب شده اند. باآنكه عكاسی به ما كمك می نماید تا عناصر فرهنگی ای را ببینیم كه بدون عكاسی احتمالاً دیدن آن ها را از دست می دادیم؛ اما درمقابل عكاسی می تواند با گرفتن و ارائه‌ی عناصری كه با كلیشه ها و پیش فرض های ذهنی خاصی متناسب است، به تكرار تعصبات درباره‌ی فرهنگ ها بینجامد. در انتخاب تصاویر، باوجود محدودیت های كمّی آرشیوی كه از آن استفاده شده، همواره تلاش بر این بوده است كه برخلاف تصاویری كه شاهد الگوهایی تكرار شونده هستیم، تصاویری متفاوت و به دور از كلیشه سازی ها و گرایش های ایدئولوژیك و به دور از پیش فرض های مرسوم انتخاب و نشان داده شود.»
این نمایشگاه تا روز سه شنبه ۲۴مهرماه هر روزه (به جز جمعه) از ساعت ۹ الی ۱۶ در دانشگاه سوره واقع در خیابان آزادی، بین خیابان خوش و آذربایجان، نبش كوچه كامیاران میزبان علاقه مندان است.1397/07/21
15:26:44
0.0 / 5
4673
تگهای خبر: نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لباس دونی