مخبر دزفولی مطرح كرد؛

پویشی جدی راه بیاندازید تا نوشت افزار در اختیار همه قرار گیرد

پویشی جدی راه بیاندازید تا نوشت افزار در اختیار همه قرار گیرد

به گزارش لباس دونی، معاون اول رییس جمهور در آئین آغازین پویش همه حاضر اظهار داشت: از همه امکانات کشور استفاده گردد تا قبل از شروع سال تحصیلی نوشت افزار در اختیار دانش آموزان مناطق محروم قرار گیرد.به گزارش لباس دونی به نقل از مهر، محمد مخبر دزفولی معاون اول رئیس جمهور، ظهر امروز در حاشیه برگزاری هشتمین نمایشگاه ایران نوشت در جمع فعالان صنعت نوشت افزار ایرانی حضور یافت و با اهدای نوشت افزار، ضمن شرکت در پویش «همه حاضر»، تخته سیاه پویش را هم امضا کرد. او همینطور در بازدید از نمایشگاه، به صورت رودررو با فعالان صنعت نوشت افزار گفتگو نمود.
اثرگذاری نوشت افزار از همه چیز بیشتر است
محمد مخبر دزفولی، معاون اول رئیس جمهور، در جمع فعالان صنعت نوشت افزار، ضمن اشاره به اهمیت تولید نوشت افزار در داخل کشور اظهار داشت: لذت بخش ترین صحنه هایی که از تحصیل در ذهن هر کس بر جای می ماند، در ارتباط با اولین روزهایی است که تحصیل را آغاز می کند و با کتاب و مداد و کاغذ ارتباط می گیرد.
وی با تاکید بر این که هیچ دانش آموزی نباید به علت مسائل مالی از نوشت افزار محروم بماند، اضافه کرد: اگر نوشت افزار در اختیار دانش آموزان قرار نگیرد در ذهن او می ماند و اثری مخرب بر جای می گذارد.
مخبر اظهار داشت: پویشی جدی راه بیاندازید تا نوشت افزار در اختیار همه دانش آموزان ایران قرار گیرد.
وی افزود: از همه امکانات کشور، شامل خیریه ها، مجموعه های دولتی و صدا و سیما استفاده گردد تا قبل از شروع سال تحصیلی نوشت افزار در اختیار دانش آموزان مناطق محروم قرار گیرد و هیچکس به علت مسائل مالی از تحصیل باز نماند.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه شخصیت انسان در سالهای اول زندگی او شکل می گیرد، اظهار داشت: قبلاً دانش آموزان بیشتر از خانه و خانواده الگوبرداری می کردند، ولی امروز این طور نیست و الگوهای آنان از محصولات فرهنگی تأمین می شود.
وی اضافه کرد: نقش تولیدکنندگان نوشت افزار در حفظ فرهنگ ایرانی اسلامی که همه جانبه درحال تهاجم است، بسیار کلیدی است.
مخبر دزفولی با اشاره به اینکه طبق بیان مقام معظم رهبری، اولویت اول اقتصاد است، اظهار داشت: ما از اقتصاد ضرر نخواهیم کرد ولی آنچه می تواند مانند موریانه یک مکتب و جریان اعتقادی را از بین ببرد، فرهنگ است.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: ناگهان به خود می آییم و می بینیم که عشق و آرزوی یک فرد در شخصیتی که نماد ضد ارزش است نشان داده شده و آن شخصیت برای بچه ها الگو شده است.
مخبر دزفولی حفظ فرهنگ ایرانی اسلامی را جدی و راهبردی خواند و اظهار داشت: حتی سوای علاقه به نظام، اگر غیرت دینی داشته باشیم این مسائل خیلی مهم است و باید در همین کارها که در حال انجام می باشد، خویش را نشان دهد.
وی با اشاره به اینکه اثرگذاری نوشت افزار بر ذهن کودکان از همه چیز بیشتر است، اظهار داشت: دولت باید کمک نماید تا برای تولیدکننده بصرفد جنس با کیفیت و بامحتوای فرهنگی مناسب تولید نماید.
مخبر دزفولی اظهار داشت: واردات در نوشت افزار بدون مانع صورت می گیرد ولی اگر بدانیم نیاز کشور را به صورت کامل تأمین خواهید کرد، اجازه واردات یک دفتر را هم صادر نخواهیم کرد.
وی تهی کردن کشورهای اسلامی از فرهنگ اسلامی را جدی ترین نقشه دشمن خواند و اظهار داشت: افق ۱۴۰۴ برای رسیدن به خودکفایی در نوشت افزار بسیار دور است و در یکی دو سال میتوان با تدارک خود و کمک دولت به خودکفایی کامل برسیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیان مزیت کشور هستند، اظهار داشت: هر چه به شرکتهای دانش بنیان سفارش دهید می سازند، پیچیده ترین مسائلی که به آنان ارجاع داده شده در کوتاه ترین زمان ممکن حل شده، همان گونه که نیاز کشور در ساخت ونتیلاتور تأمین شد در حالیکه آلمانی ها در این کار باز ماندند.
وی بر استفاده از ظرفیت مراکز تحقیق و توسعه تصریح کرد و اظهار داشت: تولیدکنندگان قوانین و مشوق هایی را که در نظر دارند به دست ما برسانند تا بررسی شود.
وی دستاوردهای در ارتباط با تولید کاغذ را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: توزیع باید به صورت نظام مند دنبال شود، همان گونه که در کالاهای اساسی درصد کمی به صورت مکانیزه توزیع شد ولی همین درصد کم، ولی بازار را کنترل می کرد.
مهم است دانش آموز ایرانی روی کاغذ خارجی ننویسد
یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، در بخش دیگری از نشست فعالان صنعت نوشت افزار ضمن اشاره به مبحث کاغذ و محتوا در صنعت نوشت افزار اظهار داشت: مصرف کاغذ در داخل کشور ۴۵ تا ۴۷ هزار تن است، ولی هیچگاه بیشتر از پنج هزار تن از تولید داخلی تأمین نشده بود.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: سال جاری با اعتماد به تولیدکنندگان داخلی، علیرغم حساسیت ها به مبحث کاغذ و تولید کتاب، از ۴۵ هزار تن حدود ۳۴ هزار و ۳۰۰ تن از تولیدکنندگان داخلی خریداری شد. برای ما مهم می باشد که دانش آموز ایرانی روی کاغذ خارجی ننویسد.
نوری با اشاره به اینکه تأمین کاغذ گام اول برای تقویت هویت ملی است اذعان کرد: گام دوم در تقویت هویت ملی، استفاده از محتوای ایرانی اسلامی است، ازاین رو باید همه کسانی که در این خصوص اثرگذار هستند به میدان بیایند تا یک زنجیره ارزش در عرصه تولید محصولات در ارتباط با هویت ملی به وجود آید.
وی کانون را محل خوبی برای شکل گیری این زنجیره توصیف کرد و افزود: در کشور هزار نقطه زیر نظر کانون مشغول فعالیت هستند، با استفاده از نیروهای کانون باید در راه انقلابی و مردمی شدن حرکت نماییم.
پویش توزیع نوشت افزار در مناطق محروم
سید امیر حسین مدنی، معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر ریاست جمهوری در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل، یکی از مواردی است که در دبیرخانه شورایعالی جهاد سازندگی مورد بررسی قرار گرفته خاطرنشان کرد: به وزارت آموزش و پرورش تکلیف شده است که لیست دانش آموزان بازمانده از تحصیل را تهیه نماید تا این پدیده که پس از کرونا محسوس تر شده، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: یکی از ابعاد بازماندن دانش آموزان از تحصیل با توزیع نوشت افزار ایرانی اسلامی و پویشی که در این حوزه به راه افتاده، پوشش داده خواهد شد.
بیشتر از ۵۰ درصد نوشت افزار بازار ایرانی است.
سعید حسینی، رئیس مجمع ایران نوشت، دیگر سخنران نشست مشترک با فعالان صنعت نوشت افزار بود.
وی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ جریان نوشت افزار ایرانی شروع به کار کرده است، اظهار داشت: در آن سال تولیدات ایرانی کمتر از ۱۵ درصد و سهم محتوای ایرانی نزدیک به صفر بود، ولی پس از ۱۰ سال مجاهدت بیشتر از ۵۰ درصد محصولات ایرانی است.
رئیس مجمع ایران نوشت اظهار داشت: در این ۱۰ سال دولت در کنار ما نبود، ولی برای سه سال آینده با کمک دولت می خواهیم سهم نوشت افزار ایرانی را به ۸۰ درصد برسانیم تا در این صنعت، خودکفایی حاصل شود.
وی در تشریح دیگر برنامه های مجمع اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۴ می خواهیم از هر محصول حداقل سه نمونه ایرانی داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به پیمایش هایی که نشان داده است هر ۱۰ شخصیت برتر مورد علاقه کودکان ایرانی، خارجی هستند، اظهار داشت: پیشنهاد داده ایم تا سه سال آینده حداقل نیمی از این ۱۰ شخصیت برتر، شخصیت های ایرانی باشند.
حسینی صادرات نوشت افزار به ۲۰ کشور را یکی دیگر از اهداف صنعت نوشت افزار ایرانی عنوان نمود و اظهار داشت: من این توان را در تولیدکنندگان می بینم که بتوانیم با استفاده از ظرفیت های بومی، به یکی از پنج تولیدکننده برتر نوشت افزار در جهان تبدیل شویم. همینطور سند توسعه صنعت نوشت افزار آماده است و برای اجرا، به همراهی دولت نیاز دارد.
در این نشست فعالان صنعت نوشت افزار هم به بیان مشکلات موجود در راه گسترش این صنعت پرداختند. تاکید بر توزیع سراسری و قوی تر تولیدات ایرانی، استفاده از امکانات فروشگاه های دولتی، عدم کنترل بر استفاده از شخصیت های خارجی در صنعت نوشت افزار، دشواری های استفاده از شخصیت های ایرانی و مشکل تأمین کاغذ و سرمایه در گردش، مهم ترین محورهای سخنان فعالان صنعت نوشت افزار بود.
پس از این نشست، پویش «همه حاضر» با حضور یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش و مخبر دزفولی معاون اول رئیس جمهوری شروع شد. پویش «همه حاضر» برای تأمین نوشت افزار کودکان مناطق محروم به راه افتاده است. بازدید معاون اول رئیس جمهور از نمایشگاه و گفتگوی رودررو با تولیدکنندگان، دیگر برنامه حضور مخبر دزفولی در هشتمین نمایشگاه ایران نوشت بود.
هشتمین نمایشگاه ایران نوشت به همت مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی، از یکم شهریورماه شروع شده است و تا هجدهم شهریورماه، از ساعت ۱۰ تا ۲۲ در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برپا خواهد بود.
مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی از سال ۹۲ فعالیت خویش را شروع کرده است و هم اکنون با عضویت بیشتر از ۱۰۰ تولیدکننده، بعنوان یکی از مهم ترین و اثرگذارترین تشکل های فرهنگی حوزه کودک و نوجوان شناخته می شود.

1401/06/14
23:38:37
5.0 / 5
469
تگهای خبر: آموزش , جنس , خرید , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس دونی