در نشست معارفه مدیر عامل خانه هنرمندان ایران مطرح شد؛

هشدارها و تذکرهای هنرمندان به شهردار تهران

هشدارها و تذکرهای هنرمندان به شهردار تهران

نشست معارفه محمد مهدی عسگرپور، مدیر عامل جدید خانه هنرمندان ایران با هشدارها و انتقادهای هنرمندان از عملکرد شهرداری تهران برگزار گردید. در این جلسه همینطور تاکید شد که مدیرعامل این خانه، در مقابل مشکلات عقب نشینی نکند.


به گزارش لباس دونی به نقل از ایسنا، تعدادی از هنرمندان رشته های متعدد شامگاه یکشنبه ۱۲تیر ماه با حضور در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران در نشست معارفه محمد مهدی عسگرپور شرکت کردند.
این نشست در شرایطی برگزار شد که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ساعاتی قبل در یک اتفاق بی سابقه، مدیر تماشاخانه ایرانشهر را منصوب نمود. همین مسئله سبب شد که در این جلسه تاکید شود که کار هنر با امر و نهی پیش نمی رود.
در این برنامه چهره هایی همچون ایرج راد، ابراهیم حقیقی، رضا کیانیان، بهروز غریب پور، منوچهر شاهسواری در کنار برخی از مسؤلان حاضر نکاتی را مطرح نمودند.
در آغاز این نشست تصاویری از چگونگی راه اندازی و فعالیت های خانه هنرمندان ایران پخش گردید.
سپس ایرج راد، رئیس شورایعالی خانه هنرمندان ایران با یادآوری روزهای آغازین فعالیت این خانه از تلاشهای بهروز غریب پور جهت راه اندازی این مکان هنری قدردانی نمود.
او در سخنانی اظهار داشت: این مکان پرارزش در زمان خود جایگاه بسیار ویژه ای داشت و به علت فعالیتهایی که انجام داد، همچنان ویژه است.
راد، از فعالیت های متعدد این خانه یاد کرد که تاثیرات بسزایی داشته و این در شرایطی است که همواره این مکان هنری با مشکلات عدیده ای رو به رو بوده و هست.


او ضمن اشاره به اهداف شورایعالی خانه هنرمندان ایران اضافه کرد: تلاش بر این است اینجا مکانی باشد همچون یک فرهنگستان یا آکادمی که در جهت تعامل هنرمندان متعدد و برای توسعه فعالیت های هنری فعالیت کند.
راد، انتخاب عسگرپور را بر مبنای نیازها و جایگاه خانه هنرمندان دانست و اضافه کرد: دنبال این بودیم شخصی توانمند یاری گر شورایعالی باشد تا با حضور او به آنچه نرسیده ایم، برسیم. افراد ارزشمندی گزینه ما بودند که کنار گذاشتن آنان دلیل بر نامناسب بودن شان نبود. عملکرد آقای عسگرپور به برنامه های ما نزدیکی بیشتری داشت و امیدوارم با حضور او به اهداف این خانه برسیم.
راد، با معرفی هیات موسس خانه هنرمندان ایران افزود: نخستین مدیر عامل این خانه بهروز غریب پور بود که کشتارگاه را به خانه هنرمندان ایران تبدیل کرد.
او ابراز امیدواری کرد با همکاری شورایعالی با عسگرپور دوران شکوهمندی در خانه هنرمندان ایران رقم زده شود.
در ادامه، کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی خانه هنرمندان ایران که اجرای برنامه را بر عهده داشت، اطلاع داد که محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی هم هم قرار بوده در این نشست حضور داشته باشد که به علت مشکلی، این امر میسر نشد.
سپس محسن پیرهادی، نماینده مردم تهران، به نمایندگی از قالیباف به عسگرپور خیر مقدم گفت و ابراز تاسف کرد که به علت مشکلات اقتصادی، فرهنگ و هنر مورد کم توجهی قرار گرفته است.
او افزود: متاسفانه امروز همه درگیر مسائل اقتصادی هستیم. شاید روزی مسئله نان حل شود ولی جای خیلی موارد را در فرهنگ و هنر نتوانیم پر نماییم. وظیفه ماست که در مجلس به مقوله فرهنگ و هنر کمک نماییم. هرچند نباید فرهنگ و هنرمان دولتی شود ولی حتما باید از آن حمایت نماییم. در عین این که بعنوان دولت نباید در کار هنر دخالت نماییم اما باید به پشتیبانی از آن بپردازیم که متاسفانه این حمایت در سالهای اخیر کمرنگ شده است ولی خواهش ماست در برنامه هفتم توسعه که بخش هایی از ان به فرهنگ و هنر بر می گردد، به این مقوله توجه گردد و در این خصوص جایی بهتر از خانه هنرمندان نمی تواند به ما کمک نماید.
این نماینده با تکیه بر این که امروز دغدغه مجلس، کاربردی بودن برنامه هفتم توسعه است، یادآوری کرد که در دوره حضور قالیباف در شهرداری تهران، زیر ساختهای فرهنگی هنری توسعه پیدا کرد و امیدواریم این روند در مجلس هم ادامه پیدا کند.
در ادامه سخنان او، کیوان کثیریان، درخواست تعریف ردیف بودجه مستقل را برای خانه هنرمندان بیان کرد چونکه این مکان هنری در این سالها همواره با تنگناهای مالی رو به رو بوده است.


ابراهیم حقیقی، مشاور عالی شورایعالی خانه هنرمندان ایران، دیگر سخنران برنامه بود که با یادآوری تعریف واژه خانه در زبان فارسی اظهار داشت: واژه خانه در زبان ما معنای بزرگی دارد و وقتی بعنوان پسوند مورد استفاده قرار بگیرد، ارزش بالایی دارد. خانه فقط یک سقف نیست بلکه مکان امنیت و زندگی است. وقتی خانه رها شود، ویران خواهد شد ازاین رو نباید گذاشت خانه ای که سالها برایش زحمت کشیده شده، رها و ویران شود.
او انتخاب عسگرپور را بسیار پرارزش توصیف کرد و با برشمردن پیشینه فعالیت های این چهره و مدیر هنری، از او بعنوان مدیری یاد کرد که همواره مسئولیتی بیشتر از آنچه به او سپرده شده، به انجام رسانده است.
حقیقی ضمن اشاره به حضور نماینده شورای شهر تهران تصریح کرد که اصلی ترین مشکل این مکان، مالی نیست بلکه نیازمند حضور پدری است که توانایی سر و سامان دادن به امور را داشته باشد.
بهروز غریب پور موسس خانه هنرمندان ایران سخنران بعدی این برنامه بود که در سخنانی یادآوری کرد که محمود احمدی نژاد به دنبال تعطیلی خانه هنرمندان ایران بوده است.
او با انتقاد از تصمیم اخیر شهرداری تهران در انتصاب مدیر تماشاخانه ایران شهر اخطار داد: هم اکنون به شهرداری می گویم با تفکیک ایرانشهر از خانه هنرمندان ایران گرفتار یک اشتباه بزرگ استراتژیک شدید.
غریب پور افزود: به شهردار تهران می گویم از سلطان محمود غزنوی یاد بگیرید که قرار بود به فردوسی طلا بدهد اما نقره داد و نام خویش را ننگین کرد.
او ضمن اشاره به مسائلی که تماشاخانه ایرانشهر در دوره های گذشته داشته، یادآوری کرد: اگر من نبودم، ایرانشهر به جمعه بازار تبدیل گشته بود. اما بعنوان شهردار منطقه سبز گفتم اگر هر کس بخواهد این تماشاخانه را ببندد یا کاربری آنرا تغییر بدهد، دستور قتلش را می دهم.


غریب پور با یادآوری تلاش هایی که برای اضافه شدن پسوند ایران به خانه هنرمندان شده است، اظهار داشت: برای این کار خون دل ها خوردیم چونکه ایران برای ما مقدس بوده و هست و اضافه شدن این عنوان برایمان بسیار حیاتی بود.
غریب پور خطاب به عسگرپور تصریح کرد که با وجود همه مشکلات، عقب نشینی نکند و تصریح کرد: در جایگاه سختی قرار گرفته اید ولی در جایگاه دشوار می باشد که کارها به انجام می رسد.
او از حمایتهای قالیباف از خانه هنرمندان ایران یاد کرد و اضافه کرد: نام قالیباف با هر موضعی و با هر سیسمونی که گره خورده باشد، کمک های ایشان به خانه هنرمندان و ایرانشهر فراموش نمی گردد.
غریب پور با تکیه بر این که هر که این خانه را ببندد، نام خویش را ننگین کرده است، تصریح کرد: حتی اگر این خواب شوم را دیده باشند که این خانه را از ما بگیرند، خانه هنرمندان ایران سقف تمام ایران است و مطمئن باشید نمی توانند ایران را از ما بگیرند.
منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما دیگر سخنران برنامه هم وقفه ها و فترت ها را در کار فرهنگ جبران ناپذیر خواند و تصریح کرد: همان گونه که گفتند، مسئله نان روزی حل می شود ولی این وقفه ها در کار فرهنگ، جبران ناپذیر است.


او با تکیه بر این که بزرگترین خطای استراتژیک کشور بی توجهی به فرهنگ است، ابراز تاسف کرد: در روزگار دل های شکسته و سفره های خالی از نان، اگر همین فرهنگ و حمیت نباشد، چه می ماند برای ما. نمی گردد در سیاست و اقتصاد پیشرفت کرد ولی یادمان برود وطن کجاست و متاسفم که این روزها، مفهوم ایران، غریبتر عنوان است.
مدیر عامل خانه سنیما تصریح کرد: همه پیشرفتهای اقتصادی فدای یک بیت شاهنامه که اگر نبود، امروز به چه زبانی با هم سخن می گفتیم.
او با اشاره به اینکه دیدگاه حذفی راه به جایی نمی برد، تصریح کرد: میدان فرهنگ میدان گفتگوست نه امر و نهی. نمی گردد با هنرمند با زبان سخت سخن اظهار داشت که راهش را می گیرد و می رود و راه او دنباله رو دارد. ازاین رو بکوشیم در آینده سلطان محمود غزنوی نباشیم.
رضا کیانیان هم بعنوان دیگر هنرمند حاضر در برنامه به پیشینه حضور خود در تئاتر اشاره و یادآوری کرد: بچه تئاترم، هنری که به یک چیز زنده است و آن گفتگو است. ذات تئاتر گفتگوست میان بازیگر و تماشاگر. بدون تماشاگر، تئاتری اتفاق نمی افتد. ازاین رو تئاتر هنری میراست چونکه پس از اجرا تمام می شود و چیزی از ان باقی نمی ماند.
او ضمن اشاره به سخنان دیگر سخنرانان برنامه افزود: همه از هنر می گوییم ولی هنر بدون گفتگو هیچ معنایی ندارد و آنچه در کشور ما کم است، همین گفتگو است.


کیانیان اضافه کرد: بدون هنر، فضای قطبی گری شکل می گیرد و ما یکدیگر را می دریم و نابود می نماییم. ازاین رو لازم است هر چه می توانیم بکوشیم که جلوی هنر گرفته نشود و خود هم جلوی آنرا نگیریم.
نادعلی زاده، نایب رئیس و سخنگوی شورای شهر تهران دیگر سخنران برنامه بود که ضمن اشاره به مباحث مطرح شده درباره شهرداری اظهار داشت: از بعضی موارد آگاه نبودم. از زمان حضور خود در شورای شهر خویش را موظف به انجام وظیفه می دانیم. ولی دوره جدید شهرداری خیلی با قبل متفاوت می باشد. با کلی بدهی، مسئولیت را تحویل گرفتیم و می کوشیم وقفه هایی که از آن صحبت شد، رخ ندهد.
او افزود: درباره انتخاب مدیر عامل خانه هنرمندان، اختلاف نظرهایی وجود داشت. اما شهرداری حتما موظف است با شورایعالی خانه هنرمندان همراه باشد. همچنانکه معتقدم شهردار هم می داند هر کاری در حوزه شهر جز با همکاری هنرمندان صورت نمی گیرد.
نادعلی زاده هم ابراز امیدواری کرد که ردیف بودجه مستقلی برای خانه هنرمندان در مجلس تعریف شود تا گیر و گرفت ها، مشکلی برای این خانه ایجاد نکند.
در بخش پایانی برنامه، حکم عسگرپور بعنوان مدیر عامل خانه هنرمندان ایران از جانب ایرج راد، رئیس شورایعالی خانه هنرمندان ایران به وی ارائه شد.
عسگرپور در سخنانی از شورایعالی خانه هنرمندان ایران قدردانی نمود ضمن اشاره به روند حضورش در این سمت توضیح داد: مسیر سختی بود و در ایام آخر به نگارش یک فیلمنامه بر مبنای آنچه رخ داده بود، فکر می کردم همچنانکه تصمیم داشتیم با فرهاد توحید ماجراهای بستن خانه سینما را در چارچوب یک کتاب بنویسیم.
او با یادآوری شکل گیری خانه هنرمندان ایران در دوره شهرداری غلامحسین کرباسچی از تلاشهای غریب پور در این حوزه قدردانی کرد و اضافه کرد: در جریان بودم که آقای قالیباف در دوره شهرداری خود به مکان های فرهنگی کمک بسیاری کرد.


این مدیر هنری ابراز تاسف کرد: آنچه دوستان اشاره کردند، بخشی از زیست ما شده. حدودا متناوبا با این فضاها مواجهیم. اگر از مجموع جلسات ما فیلم گرفته شود، فقط یک تدوین گر ایرانی می داند چه کند چون تصاویر بگونه ای است که گویی هر روز در امور صنفی به عقب می رویم.
عسگرپور ضمن اشاره به حضور ۱۲ تشکلی هنری در خانه هنرمندان ایران، اضافه کرد: این تشکل ها که عصاره فرهنگ و هنر کشور را می سازند و این اجتماع عجیبی است و برایم جذابیت داشت.
او از ضعف قوانین صنفی یاد کرد که در همین شکل هم، بخش عمده ای از آن اجرا نشده است مانند بیمه بیکاری.
عسگرپور با ابراز تاسف از پیشی گرفتن حاشیه ها به اصل امور، اضافه کرد: ما را خیلی گرفتار حاشیه کردند تا از اصل مبحث غافل شویم. در جشنواره کن سال جاری مسئله ای عنوان شد مبنی که امکان دارد دیگر سینما نداشته باشیم اما برای ما چه ماند، بوسه زن و شوهر یا سخن گفتن یا نگفتن فلان بازیگر. این مسائل برمی گردد به این که نهادهای صنفی باید قوام بیابند تا درگیر حاشیه زدگی نشویم اما وقتی قوام صتفی نداشته باشیم، چطور می توان از فلان چهره انتظار داشت که به دنبال امور مردم باشد.
این فیلمساز ضمن اشاره به مشکلاتی که احمدی نژاد برای تشکل های صنفی ایجاد کرد، افزود: این قصه هر روز ماست و اسامی کسانی که خشت روی خشت گذاشتند یا خانه ها را نابود کردند، در تاریخ می ماند.


عسگرپور از حاشیه سازی هایی که برای جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان شد، ابراز تاسف کرد و افزود: متاسفم که در این ایام شبیه دایی جان ناپلئون شده ام. متاسفانه دارند کاری می کنند که بخش های تحلیلی ذهن ما درگیر حاشیه بشود نه اصل ماجرا ولی با همیاری خود نباید این اجازه را به آنان بدهیم.
در جلسه امشب همینطور تاکید شد عواقب ناگوار اتفاقی که امروز در انتصاب مدیر تماشاخانه ایران شهر و جدایی این تماشاخانه از خانه هنرمندان ایران رخ داد، به اطلاع شهردار تهران برسد چون این بدعت تازه، نتایج نامطلوبی خواهد داشت.
چهره هایی همچون رضا میرکریمی، فرهاد توحیدی، حمیدرضا نوربخش، سیف الله صمدیان، غلامرضا موسوی، رسول صدرعاملی، یونس شکرخواه، علیرضا تابش و... از دیگر حاضران در این برنامه بودند.
منبع:

1401/04/15
14:23:37
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس دونی