در نشست معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی مطرح شد؛

چتر سینمای ایران با اندکی غفلت، قابل حذف و جایگزینی است

چتر سینمای ایران با اندکی غفلت، قابل حذف و جایگزینی است

به گزارش لباس دونی معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی گفت: عربستان در کن ۲۰۲۲ با جلب توجهاتی که به واسطه برنامه هایش در مورد شهر آینده و سرمایه گذاری هایش برای تولیدات سینمایی مشترک داشت، خویش را مدعی بدل شدن به قوی ترین سینمای منطقه می دانست؛ بااندکی غفلت چتر سینمای ایران قابل حذف و جایگزینی است.


به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، علیرضا فریدزاده امروز سه شنبه ۱۰ خردادماه در نشست رسانه ای «تشریح دستاوردهای چتر سینمای ایران در بازار کن ۲۰۲۲»، در سالن عباس کیارستمی بنیاد فارابی اظهار نمود: در سند چشم انداز این بنیاد کوشیده ایم که مقدمات عرضه بین المللی آثار را فراهم نماییم که بر این اساس رئوسی مشخص شد که بخشی در رویداد جشنواره کن (به عنوان مهم ترین رویداد در حوزه بازار آثار سینمایی) دنبال شد.
معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی که بعنوان نماینده فارابی در مراسم کن هم حضور داشت، عنوان کرد: بازار فیلم کن مانند بازار فیلم برلین نیست که ارتباط مستقیم با جشنواره ندارد؛ در بازار فیلم کن امکان دیده شدن و برقراری ارتباط و گفتگو فراهم می شود.
فریدزاده اضافه کرد: معاونت بین المللی و توسعه بازارهای جهانی یکی از قسمت های تازه افزوده شده بر سند چشم انداز فارابی بوده است که کوشیده تا یک شعار را به عمل بدل سازد.
وی تصریح کرد: امروز شیوه تعاملات بین المللی فرق کرده و کمتر کشوری خود تولیدکننده و مصرف کننده آثار سینمایی است؛ امروز فیلمها چندملیتی هستند یعنی به وسیله تسهیل امکانات و همکاری چند کشور ساخته می شوند و رابطه تولیدکنندگان با پخش کنندگان مبنای عرضه بین المللی است.
معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: هرچه بتوانید تولیدات را باکشورهایی که با شما اشتراکات فرهنگی و ایدئولوژیک و ارزشی بیشتری دارند، پیش ببرید، بازارهای شما گستره تر خواهند بود.
وی تصریح کرد: برپایه داده های وزارت علوم تحقیقات و فناوری سالانه چیزی حدود هفت هزار دانشجوی هنرهای نمایشی داریم، رقمی تکان دهنده که باید بشکلی جدی به آن نگاه کرد و این که خروجی این تعداد دانشجو تا چه حد می تواند مفید به فایده باشد سوالی جدی است.
فریدزاده با اشاره بر فضای جشنواره کن ۲۰۲۲ بیان نمود: معمولاً هرساله در جشنواره کن ۱۲۱ کشور چتر سینمایی یا پاویون کشور خویش را برای عرضه عرضه می کنند.
وی افزود: چتر سینمای ایران سالهاست در کن گستره است و همسایگان فیزیکی ما در این جشنواره ایتالیا و اسپانیا هستند. سال جاری عربستان پس از یک وقفه موقعیت فیزیکی بسیار خوبی (به دلیل هزینه بسیاری که صرف کرده بود) در اختیار داشت و با جلب توجهاتی که به واسطه برنامه هایش در مورد شهر آینده و امکانات و سرمایه گذاری هایش برای تولیدات سینمایی مشترک مطرح می کرد، ادعای تبدیل شدن به قوی ترین سینمای منطقه را داشت.
معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: در این ماجرا بااندکی غفلت چتر سینمای ایران قابل حذف و جایگزینی است.
وی بیان نمود: متاسفانه به علت مسائل اقتصادی هرسال جلوه و حضور ما در این بازار کمتر و کوچکتر می شود؛ همچنان که سال جاری فقط دونفر از بنیاد سینمایی فارابی حضور داشتند و نتوانستند آنچنان که باید در این شرایط مثمرثمر باشند.
فریدزاده اظهار داشت: روزهایی که در بازار کن حضور داشتیم صرف برگزاری ساعت ها جلسه با سایر کشورها بود که در آن بیشتر از ۱۵ متقاضی تولید مشترک داشتیم و در مورد برگزاری ورک شاپ ها و کارگاه ها صحبت کردیم.
وی اضافه کرد: بحث تکنولوژی های جدید VR و متاورس یکی از جدی ترین مباحث کن سال جاری و صنعت سینما بود که به صورت پررنگی در این جشنواره جریان داشت؛ موضوعی که سینمای جهان به ناگزیر به این سمت می رود.
سرپرست روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی هم ضمن اشاره به سند چشم انداز این بنیاد اظهار داشت: سند حوزه بین الملل سینمای ایران که در فرآیند بازنگری و با نظر کارشناسان در جلسات مختلف تغییر کرده است، این روزها روی سایت بنیاد فارابی قابل مشاهده و مطالعه است.
احسان هوشیارگر اضافه کرد: بسیار مصر بودیم که این جلسه را به صورتی یک طرفه نداشته باشیم، بنابراین خواستیم که این نشست را با دوستان رسانه برگزار نماییم.
در انتهای این جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران با فریدزاده عنوان شد و موضوع هایی چون بیانیه بنیاد سینمایی فارابی در مورد فیلم عنکبوت مقدس، تعداد شرکتهای حاضر زیر چتر سینمای ایران در کن ۲۰۲۲، هزینه ها و تعداد افراد حضور یافته در این جشنواره مورد بحث واقع شد.منبع:

1401/03/10
21:09:29
5.0 / 5
371
تگهای خبر: جشنواره , فناوری , هزینه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لباس دونی