اختصاصی با لباس دونی؛

جمشید هاشم پور: حال سازندگان سینمای اکشن خوب نیست

جمشید هاشم پور: حال سازندگان سینمای اکشن خوب نیست

به گزارش لباس دونی جمشید هاشم پور با اشاره به اینکه فیلمهای اکشن کارهای سنگینی هستند که بودجه های زیادی را می طلبد، اظهار داشت: در شرایط کنونی عوامل تولید فیلم سینمایی اکشن روی دور نیستند چون که این گونه فیلمها احتیاج به عوامل خاصی دارد.


به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، در میان بازیگران سینما اندک هنرمندانی هستند که بی توجه به ماهیت این حرفه حضور پرقدرتشان را بر این هنر تحمیل می کنند. ستارگانی از این دست که محترم و باوقار، نجیب و هنرمند درخشیده اند.
جمشید هاشم پور یکی از آنهاست. بازیگری محبوب نه تنها برای یک نسل بلکه حتی برای جوانانی که امروز کمتر اقبال دیدنش روی پرده سینما را دارند. هاشم پور کمتر حرف میزند. مصاحبه هم کمتر می کند. بسیار کم. حالا با ما به گفتگو نشسته و کوتاه از نقش جدیدش گفته. از علل کم کاری این روزها. از نسل جدید بازیگران سینما. و حرف هایی دیگر که در ادامه می خوانید.
ستاره سینما ایران در گفتگو با خبرنگار سینمایی ایران، عنوان کرد: از کارنامه کاری ام راضی هستم و امروز در جایگاهی ام که اگر نقش مناسب من باشد حتما قبول می کنم و اگر آنرا خوب تشخیص ندهم عذرخواهی می کنم.
بازیگر فیلم سینمایی عقاب ها (ساموئل خاکچیان ۱۳۶۳) افزود: در پذیرفتن یک نقش ابتدا باید فیلمنامه را بخوانم و خودم را راضی کنم؛ عوامل و تهیه کننده یک پروژه اگر درست باشند کار خوب خواهد شد اما ضعف عوامل و موضوعات مالی به طبع سبب ضعف کار می شود و این ضعف به بازیگران هم سرایت خواهد نمود و خروجی کار ضعیفی خواهد بود.
جمشید هاشم پور اضافه کرد: بنابراین عموما تلاش می کنم پروژه های خوب و به اصطلاح رو به بالا را قبول و کار کنم.
«مسخ نرگس» کار سخت و سنگینی بود


بازیگر فیلم سینمایی مادر (علی حاتمی ۱۳۶۸) در مورد تازه ترین نقش آفرینی خود، عنوان کرد: در آخرین کارم حدود سه ماه در بوشهر بر سر پروژه مسخ نرگس بودم؛ فیلمی به نویسندگی و کارگردانی حامد علیزاده و با تهیه کنندگی سعید شرفی کیا. تجربه حضور در این کار خیلی خوب و دلنشین بود.
هاشم پور اظهار داشت: در مسخ نرگس یکی از نقش های اصلی را کار کردم؛ نقش یک ناخدا به اسم «ناخدا شیراز».
بازیگر فیلم سینمایی افعی (محمدرضا اعلامی ۱۳۷۱) در مورد عوامل تولید این فیلم خاطرنشان کرد: کار ارزشمند و باارزشی بود و بعلاوه تهیه کننده، عوامل درستی بر سر این پروژه بودند. در واقع باید اظهار داشت که همه نیروهایی که بر سر این کار بودند آدم ‍هایی باتجربه و کسانی بودند که فعالیتهای سینمایی گوناگونی داشتند.
وی اضافه کرد: به نظرم مسخ نرگس کاملا توان این را دارد که در جشنواره فیلم فجر سال جاری کاندید شود و شاید هم جوایزی هم بگیرد چون که کار سخت و سنگینی بود و بطور قطع این مورد برای مخاطبانی که آنرا ببینند قابل دریافت است. بر مبنای آنچه در تولید این فیلم دیدم معتقدم مسئولانی که آنرا می بینند و هیئت داوران بطور قطع نمره خوبی به آن می دهند.
نسل امروز بازیگران سینمای ایران پتانسیل بسیاری دارند


بازیگر فیلم سینمایی دلشدگان (علی حاتمی ۱۳۷۰) اظهار داشت: پیش تر سالی ۵ یا ۶ پروژه کار می کردم اما در سال های اخیر تنها یک فیلم و شاید نهایت دو کار را در طول سال قبول کرده ام.
هاشم پور در پاسخ به این پرسش که وضعیت نسل جدید بازیگران سینما را چطور ارزیابی می کند؟ بیان نمود: سینما هم مانند هر صنف و یا حرفه ای احتیاج به ورود تازه نفس ها و جوانان دارد و خوشبختانه جوانان مستعدی هم وارد این کار شده اند که خیلی خوب و تازه نفس هستند. بعلاوه اینکه عوامل پیشین از نظر سن و سال دیگر توان خیلی از نقش ها را ندارند.
بازیگر فیلم سینمایی نیش (همایون اسعدیان ۱۳۷۳) تصریح کرد: خوشبختانه امروز نسل جدیدی از بازیگران را داریم که پتانسیل زیادی برای درخشش در سینمای ایران و جهان را دارند.
همه تولیدات شبکه نمایش خانگی یکدست نیست
بازیگر فیلم سینمایی شبیخون (جمشید آهنگرانی ۱۳۷۶) ضمن اشاره به فعالیتهای خود در شبکه نمایش خانگی، خاطرنشان کرد: سال قبل در سریال آقازاده حضور داشتم که نسبتا کار موفقی بود و بعد از آن در نیسان آبی به ایفای نقش پرداختم. نیسان آبی تجربه ای خوب و بخصوص برای جوانان شادی آفرین بود که برای قصه آن ذوق داشتند؛ کشش خوب مخاطبان در سنین مختلف با سریال نیسان آبی را در برخوردهایی که مردم با من داشتم، دریافتم.
وی در پاسخ به این پرسش که شبکه نمایش خانگی و جایگاه آنرا در تولید و نمایش آثار سینمایی چگونه می بیند؟ اظهار داشت: سینمای خانگی در همه دنیا فعالیت و مقررات خاص خودش را دارد همچنان که نظارت خاصی روی آن است و این رسانه در ایران هم متداول شده که در این زمان دو سال کرونا و تعطیلی سینماها روند رشد آن ترسیع شده است.
بازیگر فیلم سینمایی باشگاه سری (جمال شورجه ۱۳۷۷) تصریح کرد: نمایش خانگی در ایران گه گاه کارهای خوبی تولید می کنند که سبب اظهار رضایت مردم بوده است.
هاشم پور با بیان این مورد که لزوما همه تولیدات شبکه نمایش خانگی یکدست نیست، بیان نمود: روند کیفی تولیدات نمایش خانگی تا به امروز به این شکل بوده که گه گاه کارهای خوبی عرضه شده و متاسفانه گاهی هم کارهای ضعیفی ساخته شده چون که بعضی از تولیدکنندگان نمایش خانگی صرفاً می خواهند کاری انجام دهند که درآمد مالی داشته باشد اما در مجموع این فضا بد نبوده است.
تولید فیلمهای اکشن بودجه های بزرگی را می طلبد


بازیگر فیلم سینمایی قارچ سمی (رسول ملاقلی پور ۱۳۸۰) در پاسخ به این پرسش که چرا تولید فیلمهای اکشن در مقایسه با دو دهه پیش متوقف شده است، اظهار داشت: دلیل این مورد را در سیاست های مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دانم که انگار خیلی موافق با کارهای اکشن نیست.
وی اضافه کرد: در زمان جنگ این شکل کارها باید ساخته می شد اما پس از آخر جنگ مردم احتیاج به یک آرامشی دارند و سعی شده که بیشتر به این جنبه آرامش پرداخته شود و کارهایی تولید شود که روحیه بخش باشد، البته تمامی آثار ساخته شده هم این گونه نبوده است.
بازیگر فیلم سینمایی قاعده بازی (احمدرضا معتمدی ۱۳۸۵) خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی عوامل اکشن ساز روی دور نیستند چون که این فیلمها احتیاج به تولیدگران خاصی دارند؛ کارهای اکشن کارهای سنگینی هستند که بودجه های زیادی را می طلبد.
هاشم پور افزود: عوامل تولید در کارهای اکشن بسیار مهم هستند اما این عوامل در دوران ما یا دیگر بازنشسته شده اند و نیستند یا دیگر علاقه ‎‎ای به ساخت آن جنس از فیلمها ندارند؛ ضمن اینکه همان گونه که بیان شد خود وزارت فرهنگ و ارشاد هم ترغیب و تشویقی بر ساخت این فیلمها ندارد.
بازیگر فیلم سینمایی میم مثل مادر (رسول ملاقلی پور ۱۳۸۵) اظهار داشت: گه گاه فیلمهای جنگی ایجاد می شود و اینکه تا چه حد موفق می شوند را نمی دانم.
سینمای ایران در جهان درخشیده است


بازیگر فیلم سینمایی فیلم سینمایی هیس! دخترها فریاد نمی زنند (پوران درخشنده ۱۳۹۲) عنوان کرد: خوشبختانه سینمای امروز ایران در بازارهای جهانی و جشنواره های مهم دنیا همچون اسکار و کن شرکت می کند و جایزه می گیرد و این مورد بسیار سبب خوشوقتی و من و همکارانم است که در این راه قدم گذاشته ایم.
هاشم پور تصریح کرد: امیدوارم همه ما (مسئولان و سایر عوامل) باهم باشیم و به هم کمک نماییم که سینمای جامع تر و کامل تری را تجربه نماییم.منبع:

1401/03/02
15:44:16
5.0 / 5
369
تگهای خبر: آرامش , جشنواره , جنس , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس دونی